Anasayfa SAĞLIK Reçetelerde sadece ilaç değil ‘hacamat’ da yazacak!

Reçetelerde sadece ilaç değil ‘hacamat’ da yazacak!

BURCU CANSU

Sağlık Bakanlığı, bilim dışı yöntemleri meşrulaştıran bir adım daha attı. Bakanlık, Türk Tabipleri Birliği’nin (TTB) “Tıbbın alternatifi olmaz” diye itiraz ettiği geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamalarının (GETAT) kapsamını genişletti. Artık hekimler, hasta reçetelerine ilaç dışında “akupunktur, sülük, mezoterapi, hipnoz, hacamat, fitoterapi, refleksoloji, homeopati, osteopati, ozon, apiterapi, proloterapi, larva, müzikterapi” gibi yöntemleri de yazabilecek.

Tepki çeken uygulamaya ilişkin BirGün’ün sorularını yanıtlayan TTB Merkez Konseyi Başkanı Raşit Tükel, “Geleneksel yöntemlerin, etkililiği ve güvenliği belirlenmemiştir. Yarar-zarar değerlendirmesi yapılmamış, bilimselliği kanıtlanmamıştır. Hekim olarak temel görevimiz, toplum sağlığını riske atan tüm bilim dışı uygulanmalara karşı nitelikli, bilimsel ve çağdaş tıp yöntemlerine dayalı hizmet sunumunu savunmak olmalıdır” ifadelerini kullandı.

Bakanlıktan finansal destek
Tıbbın alternatifi olmadığını vurgulayarak, Bakanlığın “Geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamaları (GETAT)” tanımlamasına da itiraz ettiklerini belirten Tükel, bunun yerine “Geleneksel, alternatif ve tamamlayıcı (GAT) sağlık uygulamaları” ifadesini kullandıklarını söyledi.

recetelerde-sadece-ilac-degil-hacamat-da-yazacak-442824-1.
Raşit Tükel

Sağlık Bakanlığı’nın 2014 yılında bu alanı düzenleyeceği iddiasıyla Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları Yönetmeliği çıkarttığını anımsatan Tükel, şöyle konuştu:

“Bu alanın Sağlık Bakanlığı tarafından denetlemesi ve kontrol altına alması beklenirken, tersine çoğunluğu kanıta dayalı olmayan ve bilimsel temele dayanmayan bu uygulamalar teşvik edildi. 18 üniversitede Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Merkezleri kuruldu ve bu merkezlerin sayısının artırılacağı belirtildi. SGK, GAT sağlık uygulamalarına Sağlık Bakanlığı Kamu Sağlık Hizmetleri Satış Tarifesi’nde yer verdi. Hatta bu uygulamaları diğer sağlık hizmetlerinden daha yüksek ücretlendirerek de finansal olarak destekledi. GAT sağlık uygulamalarının SGK kapsamına alınması bu desteğin artırılması anlamına gelir. Bilimselliği kanıtlanmış tedavilerin uygulanmasının ve nitelikli sağlık hizmet sunumunun temel olması gereken üniversitelerimizde, GAT sağlık uygulamalarının Sağlık Bakanlığı ve SGK tarafından teşvik edilmesi kaygı vericidir.”

İlaca erişemeyen yurttaşlar oyalanacak
Tükel, GAT sağlık uygulamalarının, serbest piyasa koşullarında bir “pazar” olmasının sakıncalarına da işaret ederek, “umut tacirliği” yapılmaması için bu alandaki denetimlerin önemini vurguladı.


“Sağlık Bakanlığı bu tür uygulamaları, sağlık hizmetlerine ekonomik gerekçelerle erişemeyenleri oyalayacak bir mekanizma ve özellikle kronik hastalıklarda SGK’nın yükünü azaltacak bir yaklaşım olarak görüyor” diyen Tükel, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Hekimlik meslek etiği ilkelerinin başında hastaya ‘öncelikle zarar vermeme’ ilkesi gelmektedir. Sağlık hakkının en temel öğelerinden birinin, herkesin çağdaş tıp yöntemlerine erişim hakkına sahip olması ve bilimsel bilgiye dayalı hizmet sunumuna ulaşmasının sağlanması olduğunu Sağlık Bakanlığı yetkililerine hatırlatırız.”

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,519AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Bağlaçların bitmeyen çilesi!

“Ağaç yaşken eğilir” diye boşuna söylememişler. Dille ilgili kimi bilgiler sonradan kolay...

Rüzgâr ancak soldan döner

Bugün AKP hızla kemik tabanına doğru daralıyor. O tabanın takriben %20’lik bir...

Ellerindeki kanları yıkatmayın

Önce 31 Mart ardından 23 Haziran seçimleriyle Türkiye’de yeni bir siyasal dönemin...

Bağımlılık bağımlılığı

Cuma günkü Yeni Akit gazetesinin manşeti neydi biliyor musunuz?

Sendrom doğuran sendrom

Dan Simmons’ın ‘Vietnam sendromu’ ile ilgili E-Ticket to ‘Namland (Vietnampark’a E-Bilet) adlı...

Yatağan’da maden ocağında iş cinayeti

BERKAY SAĞOLMuğla'nın Yatağan ilçesinde maden sahasında bulunan...

Domates sanılıp yeniliyor: Bakanlıktan uyarı geldi

Pazaryeri ilçe Tarım Müdürlüğü konuyla ilgili sosyal medya hesabından bir açıklama yaparak...

Karar yazarı Albayrak: Geçmişte Erdoğan’a soru sormak yerine iltifat yağdırmam yanlıştı

Karar gazetesi yazarı Hakan Albayrak, sosyal medya üzerinden 17-25 Aralık sürecinde katıldığı...

‘Ülke ekonomik krizle karşı karşıyayken Saray’ın 5 aylık harcaması 1 milyar TL’yi aştı’

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Emek Büroları Genel Koordinatörü Veli Ağbaba, hazırladığı...

Nijerya’da kaçırılan 4 Türk için operasyon başlatıldı

Nijerya’da 4 Türk vatandaşı Cumartesi gecesi kimliği belirsiz kişilerce fidye için kaçırıldı....

Sonraki haber