Anasayfa SAĞLIK Reçetesiz ilaç: Güneşten uzak durun!

Reçetesiz ilaç: Güneşten uzak durun!

Güneşin neden olduğu cilt kanseri dünyada en çok görülen kanser tipi. Cilt kanserleri tedavisi üzerine çalışmalar yapan Op. Dr. Serdar Bora Bayraktaroğlu bayramda aileleri güneş konusunda uyardı.

Koruyucu kremlerin sürülmesinin altını çizen Bayraktaroğlu, “Çocuklarınızı koruyucu krem sürmeden denize sokmayın. Uzun saatler güneş altında bulunmayın. 50 koruma faktörlü kremler, ciltte güneşin yaratacağı başta kanser olmak üzere pek çok hasardan koruyacaktır. Maalesef daha az faktörlü kremler güneşin yıkıcı etkilerine karşı yeterli değil. Ayrıca kıyafetlerinin de güneşi önleyici olması önemli” dedi.


Kumsalda tişörtle oynatın!

Op. Dr. Bayraktaroğlu, ailelerin plajda uzun zaman geçirmemelerini tavsiye ederek, “Eğer plajda uzun kalacaksanız çocuklarınıza tişört ve şapka giydirmeyi ihmal etmeyin. Güneşe öğlen saatlerinde maruz kalmayın. Denizde uzun zaman geçirmeyin. Kumsalda oyun oynayan çocuklarınızı güneşten mutlaka korumanız gerekiyor. Aksi takdirde bayram tatiliniz kısa ve uzun vadede size sıkıntı yaratacaktır” doğrultusunda da uyarılarda bulundu.

Bu yaz çok sıcak geçecek!

En sık rastlanan kanser türlerinden olan cilt kanseri, Amerika’da her yıl yaklaşık 500 bin vaka ile raporlanıyor. Türkiye’de de ciddi biçimde görülen cilt kanseri özellikle çocuklar için büyük bir tehdit. Araştırmalar çocukluk döneminde yoğun biçimde güneşe maruz kalanların gençlik döneminden itibaren cilt kanserine yakalanma olasılığının yüksek olduğunu gösteriyor. Yani çocukken güneşten korunmayan kişilerin kansere yakalanma olasılığı daha fazla.

recetesiz-ilac-gunesten-uzak-durun-309809-1.
Türk Plastik ve Rekonstruktif Cerrahi Derneği üyesi olan Op. Dr. Serdar Bora Bayraktaroğlu

Uzun kollu giydirin! Çok krem sürmeyin!

Op. Dr. Bayraktaroğlu, özellikle çocukluk ve gençlik dönemlerinde güneşe maruz kalanların ileriki yıllarda cilt kanserine yakalanma olasılığının çok yüksek olduğunun altını çiziyor. Bu nedenle çocukları güneşli ortamlara çıkartmadan önce uzun kollu kıyafetler giydirilmesinin önemini vurgulayan Op. Dr. Bayraktaroğlu: “Çocuklarınıza şapka, uzun kollu kıyafetler, uzun şortlar giydirerek koruma sağlayabilirsiniz. Ayrıca açıkta kalan yerlere sürdüğünüz koruyucu kremi her üç saatte tazelemenizde fayda var. Burada önemli olan cildi hafif biçimde koruyucu kremle beslemek, çok krem sürmenizin bir faydası yok” diyerek ailelere çağrıda bulundu.

Hamileler dikkat!

Op. Dr. Bayraktaroğlu, hamilelerin yaz ayları boyunca güneşe çıkmamaları konusunda özellikle dikkat etmeleri gerektiğini belirterek, “Hamilelik döneminde yüzde oluşan lekelerin daha da güçlü biçimde artması ve UV radyasyonun zararı etkileri hamileleri olumsuz yönde etkiliyor. Bu nedenle gün içinde doğrudan ya da dolaylı biçimde güneşe maruz kalmamaları gerekiyor” dedi.

Açık renkli ciltlilere kötü haber, güneşlenmeyin!

Güneş ışığının UV radyasyon kaynağı olduğunun altını çizerek güneşlenilmemesi gerektiğini söyleyen Op. Dr. Bayraktaroğlu, ayrıca güneşin tüm cilt tipleri için risk yarattığını ama özellikle açık renkli cilt, mavi vb. göz rengi, sarı ya da kızıl saçlılar ile yüzlerinde çil olan kişilerde cilt kanseri riski daha fazla olduğunu da ifade etti.

Kendinizi kontrol edin!

Op. Dr. Serdar Bora Bayraktaroğlu, kişinin kendi kontrolü ile cildini takip etmesi gerektiğini söylüyor: “Ciltte yeni gelişen lekelenmeler, su toplamaları, güneş yanıkları varsa bunları hemen doktorunuza göstermeniz gerekiyor. Özellikle kişinin rutin kontrolleri cilt kanserleri için önleyici olması bakımından önem taşıyor.”

SON HABERLER

Beyazıt’ta özel halk otobüsü araç ve yayalara çarptı: Çok sayıda yaralı var

İstanbul Beyazıt'ta özel halk otobüsü araç ve yayalara çarptı. Meydana gelen kazada...

Ticaret Bakanı: Market markalarına sınırlama geliyor

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odasında (NTSO) düzenlenen "esnaf...

“Tarikat ve cemaat yurtları kapatılsın”

CHP İzmir Milletvekili Bedri Serter, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a seslenerek, “Bir...

Meteoroloji’den Kuzey Ege için fırtına uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü MGM tarafından hava durumu ile ilgili son dakika uyarısı...

Elektronik sigara kalp krizi riskini artırıyor

ABD’de yapılan bilimsel araştırmayla, her gün elektronik sigara kullananlarda kalp krizi riskinin...

Makina Mühendisleri Odası: Kriz, sanayi odaklı derinleşiyor

TMMOB Makina Mühendisleri Odası (MMO), her ay hazırladığı sanayinin sorunları bülteninin 47’ncisini,...

Tekin’den Real işçilerine destek

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, 19 aydır gasp edilen hakları için mücadele...

Haluk Levent’ten Öykü Arin ve tüm lösemi hastaları için destek konseri

İzmir'de 3,5 yaşındaki Öykü Arin ve tüm lösemililer için sanatçı Haluk Levent'in...

Adaylar belediye işçilerini unuttu

Ankara İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi, 31 Mart Yerel...

Mütalaa önceden hazırdı

‘Savaş Bir Halk Sağlığı Sorunudur’ açıklaması nedeniyle gözaltına alınıp bir hafta süren...