ERSOY YAŞAR

Elektrikli otomobil pazarının popüler yenilikçi markası Tesla’nın görece uygun fiyatlı Model 3 siparişlerini taahhüt ettiği tarihlerde müşterilerine teslim edememesinden kaynaklanan bocalama, yılın üçüncü çeyreğinde teslimatların düzene girmesiyle markanın uzun süre sonra kâr açıklamasıyla karşılık bulmuştu.

Çin’in iç pazarına üretim yapan elektrikli otomobil üreticilerinin yanı sıra küresel tedarik işbirlikleri ile pazardaki rüzgârı yakalamak isteyen Avrupalı üreticiler de elektrikli yeni modellerin piyasaya sunulacağı tarihleri, Ar-Ge çalışmalarındaki aşamaları, standart uygunluklarını ve yenilikleri potansiyel müşteriler ile paylaşarak farkındalık oluşturmaya çalışıyorlar. Başlangıçta, şarj istasyonlarının sayısının azlığı ve menzil kısıtı elektrikli otomobilin önündeki en büyük bariyer olarak görülse de bu çevreci ve verimli ‘yeni ulaşım anlayışının’ tüketici gözünde karşılık bulduğunu görmüştük.

Hatırlayalım Tesla Model 3, 400 binden fazla ön sipariş alarak markanın finansal değerini 100’üncü yılını kutlayan ‘geleneksel’ otomobil markalarının üzerine taşıdı.

Sözün özü, elektrikli otomobilin önündeki en büyük engel şarj ve menzil sorunu değil, üretim maliyetlerinin yüksekliğinden kaynaklanan ‘fiyat’ sorunu idi.

Bu eşiğin aşılması ile elektrikli (ve hatta yakıt hücreli) otomobiller, premium sınıftan tüm segmentlere yayılarak sıfır emisyonlu yeni bir pazarı biçimlendirmeye başlayacak. Toplumların satın alma olanaklarına uygun, işlevsel ve güncel teknolojilerle donatılmış otomobiller otomobil sahipliğine mesafeli yaklaşarak araç paylaşım modellerine yönelen yeni kuşağın da ilgisini çekmek üzerine tasarlanıyor.

‘Uygun fiyatlı CUV’ hamlesi

Türkiye’de tam elektrikli modelinden önce Ioniq Hybrid modelini satışa sunarak pazara çevre dostu bir otomobil kazandıran Hyundai, küresel pazarlarda sıfır emisyonlu otomobil üretmeye yönelik yatırımlarını artırıyor. Marka, yılın başında ABD’deki Tüketici Elektroniği Fuarı’nda (CES) sahneye çıkardığı hidrojen yakıt hücreli Nexo modelinden sonra tam elektrikli CUV (crossover) modeli Kona’nın 2019’da satışta olacağını duyurdu.

Markadan yapılan duyuruda, bir süredir beklenen elektrikli Kona’nın baz ve donanım fiyatları da açıklandı.

Açıklamaya göre elektrikli model ABD pazarında 29.995 dolar (yaklaşık 160 bin TL) alt sınırından satışa sunulacak.

Ülkede uygulanan 7.500 dolarlık elektrikli araç vergisi ile birlikte otomobilin tüketiciyle buluşması ise 36.450 dolar düzeyinde gerçekleşecek. Elektrikli Kona’nın kapsamlı donanım paketleri ve fiyatlandırmaları ise marka tarafından daha sonra açıklanacak.

Yeni bir platform üzerinde biçimlendirilen model, markanın küresel pazarlarda ABD’de satışa sunacağı ilk kompakt elektrikli model olma özelliği taşıyor. Çevre öncelikli yaşam tarzını benimseyen tüketicilerle buluşturulması amaçlanan model, üreticinin Kore’deki Ulsan fabrikasında üretilecek. 2019’un başında Kaliforniya’da satılacak elektrikli Kona daha sonra sıfır emisyon odaklı ülkelerin pazarlarıyla da buluşturulacak.

Satışa sunulacak yeni modelin, elektrikli kompakt CUV segmenti için yeni standartlar belirleyeceğini belirten markanın ürün, kurumsal ve dijitalden sorumlu başkan yardımcısı Mike O’Brien, eko-odaklı aktif yaşam tarzını izleyen müşterilerin ihtiyaçlarına göre tasarlanmış uygun fiyatlı ve verimli bu modelin elektrikli pazarına da dinamizm getireceği görüşünde.