Anasayfa EKONOMİ Resmen resesyon

Resmen resesyon

Resmi verilerde kriz ilk kez çarpıcı biçimde ortaya çıktı. Türkiye ekonomisi 2018’in son çeyreğinde yüzde 3 küçüldü. Dünya basını Türkiye resesyonda manşetleri atarken uzmanlar bu durumun devam edeceği görüşünde birleşiyor

2018’in ekim kasım aralık aylarından oluşan son çeyrek büyüme verileri TÜİK tarafından açıklandı. Buna göre Türkiye ekonomisi 2018’in son çeyreğinde yüzde 3 daralırken, Türkiye bu veri ile beraber resmen resesyona girmiş oldu. 2018’in son çeyrek verisi aynı zamanda son 38 çeyreğin de en kötü büyüme verisi olarak kayıtlara geçti.

Sanayi ve inşaatta kırmızı alarm

Son çeyrek verileri içinde en sert daralma sanayi ve inşaatta gözlemlendi. Resmi verilere göre sanayi yüzde 6,4 inşaat ise yüzde 8,7 daraldı. Öte yandan tarımdaki küçülme yüzde 0,5 ile sınırlı kaldı. Ticaret, ulaştırma, konaklama ve yiyecek hizmeti faaliyetlerinin toplamından oluşan hizmetler sektöründe ise daralma yüzde 0,3 olarak gerçekleşti.

4 kişilik aile yılda 182 bin lira kazandı

TÜİK verilerine göre 2018 yılında kişi başına düşen gelir ise 45 bin 463 TL oldu. Bu veriye göre 4 kişilik ailenin yıllık geliri 182 bin liraya ulaştı. Resmi veriler Türkiye’deki gelir dağılımı eşitsizliğini de gözler önüne serdi. Türkiye’de gelir eşit bölüşülseydi 4 kişilik bir ailenin payına ayda tam 15 bin 154 lira geçecekti.

Tüketim azalınca üretim de azaldı

2018’in son çeyreğinde yurttaşların tükettiği mal ve hizmetler yüzde 8,9 oranında daraldı. Yurttaşların satın alma gücündeki azalma ise doğrudan sanayi ve inşaat sektöründeki daralmayı belirledi. Buna karşılık üretmek için ithal etmek zorunda kalan Türkiye’de yılın son çeyreğinde ithalat yüzde 24,4 oranında azaldı. Şirketler stokta biriktirdikleri malları yurtiçine satamayınca ihracata yöneldi. Bu sebeple ihracatta yüzde 10,6’lık artış görüldü. İhracattaki artış ise büyüme verilerini olumlu etkiledi.

Devlet harcamaları yerinde saydı

TÜİK verilerine göre devletin tüketim harcamaları da yerinde saydı. Devlet harcamaları yüzde 0,5 ‘lik artış gözlemlendi. Buna karşılık kamu giderleri yerinde sayarken kam gelirlerinde azalma sebebiyle bütçe açığı arttı. Verilen bütçe açığı borçla finanse edildi. Bütçe açığı da bu sebeple büyümeyi olumlu etkileyen verilerden oldu.

Ücretlinin payı yıl boyunca azaldı

Gelir vergisindeki adaletsiz uygulamalar ve enflasyon altında ücretlilerin ezilmesi sebebiyle toplam gelir içinde ücretlinin payı her çeyrekte azaldı. 2018’in ilk çeyreğinde yüzde 38,3 olan ücretli payı yılın son çeyreğinde 7 puan birden azalarak yüzde 31,2’ye geriledi. Böylece Türkiye’de üretilen her 100 liranın sadece 31,2’si ücretlinin cebine girerken geri kalan 68,8 lira kar, faiz ve rant geliri olarak sermayedarın cebine girmiş oldu.

Erdoğdu: Ekonomide son 10 yıl lafla geçti

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, bugün açıklanan büyüme rakamlarının Türkiye ekonomisinin derin bir krizden geçmekte olduğunu gösterdiğini belirterek, “Başkanlık sistemi, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nden sonra Türkiye ekonomisini de çökertti” dedi.

Erdoğdu, kişi başı gelirin 2007 seviyesine düşerek 9 bin 632 dolar olduğunu, bunun vatandaşın 2008’den daha fakirleşmesi anlamına geldiğini ifade ederek, “Yani son 10 yıl lafla geçti. Oluşturmaya çalıştıkları sahte gündemler, ekonomideki bu tablo konuşulmasın diye. ‘Beka sorunu’, ezan tartışması gibi ortaya attıkları yalan ve iftiralar, tüm bu kara tabloyu gizlemek için. Üstelik yaşadığımız bu kriz önceki krizler gibi ‘V tipi’ yani dibe çöküp hızla yükselme şeklinde de olmayacak. Çünkü bu kez hasar daha çok reel sektöre gitti. Vergi teşvikleri, istihdam teşvikleri ve kamu bankalarından finanse edilen kredi teşvikleri var ama ortada yüzde 40 artmış bir kur, yüzde 20’lerde bir enflasyon ve yüzde 24’lerde faiz var. Fakat çözüme yönelik somut bir adım hala atılmadığı gibi bu yönde bir niyet de yok” diye konuştu.

***

Bakan’ın tahmini tutmadı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın 20 Eylül’de açıkladığı Yeni Ekonomi Programında 2018’in yıllık büyüme tahmini yüzde 3,8 olarak yapılmıştı. Öte yandan TÜİK verilerinde yıllık büyüme yüzde 2,6 ile sınırlı kaldı. Fakat Berat Albayrak büyüme verilerine ilişkin yaptığı açıklamasında “2018 son çeyrek büyümesi % -3 olarak piyasa beklentileri doğrultusunda gerçekleşmiştir. İç ve dış dengelenmeyi bir arada sağladığımız bu dönem, cari açık ve enflasyonda düşüş başlattık. İktisadi faaliyette en kötü geride kalmıştır. Büyümede en kötü beklentiler gerçekleşmemiştir.Tarihin en ciddi spekülatif saldırısının yanında küresel alanda büyümenin yavaşlama eğilimine girdiği döneme rağmen 2001 ve 2008 yıllarındakine benzer bir durum gerçekleşmemiş, süreç çok kısa sürede başarılı bir şekilde atlatılmıştır.” dedi.

***

Resesyon nedir?

Kelime anlamı olarak “durgunluk” olarak tanımlanmaktadır. Bir kaç aydan daha uzun süren ekonomi genelinde belirgin bir düşüşü temsil eder. İşsizliğin artmasına ücretlerin düşmesine ve gelir dağılımının bozulmasına sebep olur

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,661AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Uğur Dündar’dan ortak yayın için ilk yorum

Binali Yıldırım'ın moderatör olarak önerdiği gazeteci Uğur Dündar, Türkiye'yi ekran başına kilitleyen...

Anadolu Ajansı’ndan Ekrem İmamoğlu’na yanıt

Anadolu Ajansı (AA) ortak yayınında Ekrem İmamoğlu'nun 31 Mart akşamı AA'nın veri...

İstanbul, Yıldırım-İmamoğlu ortak yayınını böyle izledi

23 Haziran'da yenilenecek İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleri öncesinde İstanbul Büyükşehir Belediye...

Binali Yıldırım’ın ‘İzmir’ yalanı

AKP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım ile Cumhuriyet Halk Partisi...

Temelli açıkladı: HDP, 23 Haziran’da hangi adayı destekleyecek?

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, İstanbul Büyükşehir Belediye...

İmamoğlu ile Yıldırım canlı yayında karşı karşıya geldi

Türkiye'nin günlerdir merakla beklediği Ekrem İmamoğlu-Binali Yıldırım canlı...

Üniversite sınavı soru kitapçıkları ve cevap anahtarı yayınlandı

Yükseköğretim Kurumları Sınavı oturumları TYT, AYT ve YDT'nin soru kitapçıkları ile cevap...

Bodrum’da uçağın lastiği patladı, hava trafiği durdu

Milas Bodrum Havalimanı'na iniş yapan özel bir jetin lastiğinin patlaması sonucu pistte...

Mansur Yavaş’tan İmamoğlu’na destek

Yüksek Seçim Kurulu’nun iptal kararı sonucu 23 Haziran’da yenilenecek olan İstanbul Büyükşehir...

Aziz Yıldırım’dan Ali Koç’a mektup

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Koç'un bugün yapılan olağan mali genel kurul toplantısında...

Sonraki haber