“Resmi görevi” yerine getirme davası

BirGün/Ankara

Bitlis Belediyesi Cenaze Müdürlüğü’nde resmi görevi “cenaze aracı sürücülüğü” olan Halis Demir, PKK militanlarının cenazelerini taşıdığı ve defin sırasında mezarlıkta görüldüğü için yaklaşık iki yıldır yargılanıyor. Savunmasında cenazeleri belediyenin talimatı ile gerekli izinleri alarak Adlı Tıp’tan mezarlığa taşıdığını belirten Demir’in yargılandığı davanın dördüncü duruşması, 14 Eylül Cuma günü Bitlis 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.


Demir hakkında, “silahlı terör örgütüne üye olma”, “örgüt propagandası yapma” gerekçeleriyle açılan davada, gazeteci oğlu Hayri Demir’in haber notlarının yer aldığı ajandası ve kütüphanesindeki kitapların da “delil” olduğu iddia edildi. Demir’in avukatlarının ajandanın kriminal incelemesinin yapılması talebi reddedildi.

İzin belgeleri dosyaya ulaşmadı

Soruşturmada gözaltı kararı veren ve daha sonra görevlendirilen savcılar FETÖ suçlamasıyla tutuklandı. 15 ay sonra görevlendirilen üçüncü savcı ise iki hafta gibi kısa bir sürede iddianameyi tamamladı. Heyetteki üyelerin de atanmalarından dolayı iddianame önce ortada kaldı sonra da bir ay kabul için bekledi. İddianamede suç unsuru olarak, Demir’in cenaze taşıdığı ve mezarlıkta görüldüğü ileri sürüldü. Demir, duruşmalardaki savunmasında cenazeleri belediyenin talimatı ile gerekli izinler alındıktan sonra Adlı Tıp’tan cezaevine taşıdığını belirtti. Cenazelerin taşınmasına ilişkin ilgili müdürlüğün düzenlediği görevlendirme belgeleri kayyum tarafından yönetilen belediyeden mahkemeye ulaşmadı.

İddianamede suçlamalarının yer aldığı üç tanık, duruşmada Demir’i tanımadıklarını söyledi. Tanıklardan biri ise gözaltına alındığı gün uyuşturucu madde kullandığını belirterek, “Kolluk kuvvetleri bu halimden yararlanarak başkalarını suçlar şekilde beyanlar yazmışlar. Ben böyle bir beyanda bulunmadım. Sanığı ilk defa görüyorum” dedi.

Buna karşın Demir’in tutuklu yargılanmasına devam edildi.

BİZİ TAKİP EDİN

359,137BeğenilerBeğen
54,883TakipçiTakip Et
1,081,631TakipçiTakip Et
7,468AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL