Ressam Onay Akbaş'tan sanal retrospektif sergi
20.06.2018 15:39 KÜLTÜR SANAT

Paris’te yaşayan ve uluslararası çapta da çok sayıda seçkin sergiye imza atmış ressam Onay Akbaş'ın Retrospektif Sergisi Piece of Art News üzerinden yayınlandı.

Sergi sanal olarak sanatseverlerin ziyaretini bekliyor.

ONAY AKBAŞ KİMDİR?

1 Mayıs 1964 – Fatsa’da doğdu. İlk ve orta öğreniminin ardından, 1980-85 Yıllarında yüksek öğrenimini Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi resim bölümünde bitirdi.

1985 yılında İstanbul Maltepe semtinde ilk atölyesini açarak profesyonel sanat yaşamına atıldı. Burada daha sonra sanat çevresi tarafından “Maltepeli Ressamlar” olarak bilinen oluşumun kuruluşunda yer aldı.

1987 Bandırma Kuş Cenneti Festivali resim yarışmasında ödül layık görüldü.

1987-1988 yılları arasında İzmir Maltepe Askeri Lisesi’nde bir yıl resim öğretmenliği yaptı. 1988’de Paris’e yerleşerek ilk atölyesini açtı.

1989 Fransız devriminin 200.yılı kutlamaları çerçevesinde “Galerie Sero” Paris’te ilk kişisel sergisini düzenledi.

1991 Paris’te bir grup değişik milliyetlerden sanatçı ve kuramcısıyla beraber “Le chainon manquant” adlı oluşumun kuruluşunda bulundu ve bu grup sanatçıyla başta birçok sanat fuarı olmak üzere çok sayıda karma manifestasyonlara katıldı. Bu grup Arjantinli ressam Aznar’in ölümüyle faaliyetlerine son verdi.

1992 Fransa’da “Beaujolais” sanat ödülleri resim birincilik ödülüne layık görüldü.

1995-2005 Yılları arasında Paris’te halen devam eden “Mac 2000” adlı sanat fuarının 11 yıl boyunca danışmanlarından ve katılımcı sanatçılarından oldu.

2003-2006 Paris’te “Espace d’art contemporain l’autre” adlı kendi sanat galerisini açtı.

2007 Fransa’nın görsel sanatlar dalında en prestijli sanat ödülü “Marin”’de jüri üyeliğinde bulundu. 2010 Fransa’da “Türkiye Yılı” kutlamaları resmi programı çerçevesinde başta, “Lyon Bienali – Galerie Regard sud” ve ardından “Galeri crous des Beaux-Arts Paris”’da iki kişisel sergi gerçekleştirdi. 1988’den bugüne, başta Art Miami, Art Zurich, Art Geneve, Mac 2000 Paris, S’tart- Strasbourg, Manif-Seoul, Art Taipei-Taiwan olmak üzere dünyanin birçok sanat fuarında sergilere katıldı.

Bugüne kadar birçok ülkede 50’nin üzerinde kişisel sergiler düzenleyip çok sayıda karma sergilerde eserleri sergilendi. Dünyanın birçok özel ve tüzel koleksiyon ve müzelerinde eserleri bulunmaktadır. Birçok dilde basılmış sergi katalogları yanında yine İngilizce, Fransızca, Çince ve Türkçe olarak, çeşitli sanat tarihçileri ve eleştirmenleri tarafından sanatı hakkında yazılmış 4 adet kapsamlı kitabı bulunmaktadır. Sanatı hakkında birçok ülkede TV, radyo programları, dergi ve gazetelerde çok sayıda röportajlar, makaleler, eleştiri ve analiz yazıları yayınlandı. Sanatçı, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Sedat Semavi Ödülleri 2014 Görsel Sanatlar Ödülü sahibidir.