Rex Tillerson: Müslüman Kardeşler, Türkiye'de hükümetin parçası haline geldi
15.06.2017 21:46 DÜNYA
ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Müslüman Kardeşler'in tamamen "terörist" olarak tanımlanmaması gerektiğini söyledi. Tillerson, Müslüman Kardeşler üyelerinin Türkiye ve Bahreyn'de hükümetlerin parçası haline geldiğini öne sürdü.

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, “Müslüman Kardeşler (İhvan) hükümetlerin parçası haline geldiler” dedi ve Türkiye ile Bahreyn’i örnek gösterdi. Tillerson, bu nedenle Müslüman Kardeşler’i bütün olarak “terörist” şeklinde tanımlamanın yeni zorluklar yarattığını dile getirdi.

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Katar’la diplomatik ilişkileri kesen Arap ülkelerinin, Müslüman Kardeşler’i tümden “terör örgütü” ilan etmesinin “Bölgesel istikrar ve güvenlik açısından” sorunlara neden olabileceğini belirtti.

‘ŞİDDETE BULAŞANLARI DİĞERLERİNDEN AYIRIYORUZ’

Al Jazeera İngilizce’nin haberine göre Tillerson, Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komisyonu’nda Körfez krizi ile ilgili yaptığı konuşmada, “Müslüman Kardeşler’in bazı unsurları hükümetlerin parçası haline geldiler” dedi. Tillerson, “Türkiye ve Bahreyn parlamentolarının üyelerini” örnek olarak gösterdi.

Tillerson, “5 milyona yakın üyesi olduğu tahmin edilen Müslüman Kardeşler örgütünde şiddet ve terörizme bulaşan unsurları diğerlerinden ayrıştırıyoruz. Örgütü bütünüyle terörist olarak saymanın bizim bu hükümetlerle olan ilişkilerimizi karmaşık hale getirebileceğini takdir edersiniz” diye konuştu. (Sputnik)