Riva’daki kamu arazisi satışa çıkarıldı
08.03.2018 07:40 GÜNCEL

Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığı; Maliye Hazinesi adına kayıtlı İstanbul ili, Beykoz ilçesi, Çayağzı (Riva) Mahallesi, 212 no’lu parseldeki 17.687 m² yüzölçümlü ve 213 no’lu parseldeki 16.625 m² yüzölçümlü taşınmazlar ile devletin hüküm ve tasarrufu altındaki alan ve bu alanki binalar 45 yıllığına ihaleye çıkarıldı. İhalenin son müracaat günü 23 Mart olarak bildirildi.

‘Bu alanlar halkın malıdır’
İhaleye konu arazide 186 odalı bir otel bulunuyor. Otel, 2009 yılından bu yana bir holdinge bağlı şirket tarafından işletiliyor. Daha önce de söz konusu otel Milli Takım’ın oteli olarak hizmet verdi.

İnşaat Mühendisi ve önceki dönem İBB Meclis Üyesi İbrahim Doğan, alanın satışıyla ilgili, şöyle konuştu: “Riva’da bulunan bu kamu arazisinin önemli özelliği; üçüncü boğaz köprüsü yoluna ve Sabiha Gökçen Havalimanı’na yakın olması ile deniz kenarı ve orman alanına komşuluğunun olmasıdır. Sözüm ona 45 yıllığına işletmek amacı ile ihale ediliyor. Bu ihale ile bir kamu alanı daha yandaşlara bir şekli ile peşkeş çekilecek ve zamanla bölgede bulunan orman alanı ve doğal çevre yapılaşmaya açılacak. Bu alanlar halkın malıdır ve halkın kullanımında olmalıdır.” Serbay Mansuroğlu