Riva’nın en değerli arazileri satılıyor!
19.09.2018 13:22 ÇEVRE
Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, Hazine’ye ait toplam 34 bin 312 metrekarelik Riva’nın en değerli arazisi ‘49 yıllığına işletme hakkının verilmesi yöntemiyle ihaleye’ çıkarttı

UĞUR ŞAHİN / @uugurs
[email protected]

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı; (ÖİB) Maliye Hazinesi’ne ait, İstanbul Beykoz’daki Çayağzı (Riva) Mahallesi’nde bulunan 17 bin 687 metrekarelik alan ile 16 bin 625 metrekarelik taşınmazı, ‘satış’ yöntemiyle ihaleye çıkarttı. 49 yıllığına işletme hakkının verilmesi yöntemiyle özelleştirilecek arazi, bölgenin en değerli arazisi konumunda.

İhaleye ilişkin son teklif tarihi 18 Ekim olarak belirlenirken; Riva’daki kamu arazisi, ‘Yavuz Sultan Selim Köprüsü yoluna yakın. Deniz kenarı ve ormanlık alana komşu olan; ihale konusu arazilerden birinde, 186 odalı otel bulunuyor. 2009 yılından bu yana bir holdinge bağlı şirket tarafından işletilen otel, daha önce de Milli Takım’ın oteli olarak hizmet vermişti. Oldukça geniş bir alan üzerine kurulu otel, denize sıfır konumda ve plajıyla dikkat çekiyor.

Daha önce defalarca ihaleye çıkmıştı

Ancak Beykoz Riva’daki arazi daha önce defalarca ihaleye çıkartılmış, yeterli teklifler gelmeyince ihaleler düşmüştü. 9 Ağustos 2017’deki ihalede, söz konusu arazi için belirlenen değer 71 milyon TL olarak açıklanmıştı. İki firmanın katıldığı ihalede, verilen teklifler 71 milyon TL’nin altında olduğu için ihale düşmüştü. Bu tarihten itibaren de arazi ihaleye çıkartılmıştı.