Rıza Sarraf ABD hükümeti adına tanıklık yapacak

ABD merkezli haber ajansı Bloomberg, Rıza Sarraf’ın New York’ta görülen davada ABD hükümeti adına tanıklık yapacağını yazdı.


Haberde davanın tutuklu sanığı eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın avukatı Robert Fettweis’ın görüşüne de yer veriliyor.

Fettweis, “Zarrab, ABD hükümetinin en önemli tanığı olacak” diyor.

New York Times muhabiri adliye muhabiri Benjamin Weiser ise “Zarrab suçunu kabul etti. Yarın mahkemede Atilla aleyhine tanıklık edecek” diye yazdı.

ERTELEME TALEBİNE RET

Yargıç Richard Berman, ABD’de devam eeden ‘Rıza Sarraf’ davasında, Halkbank eski Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla’nın avukatlarının, davanın asıldan görüşülmesinin iki hafta ertelenmesi talebini reddetti.

“Mahkemeye sunulan belgeler altında gömülü kaldıklarını” savunan Atilla’nın avukatları, davaya bakan Yargıç Richard Berman’a ilettikleri dilekçede dava başlangıcının iki hafta ertelenmesini istedi.

Yargıç Berman’ın “acil olarak yanıtlanması gerek” başlığıyla dava dosyasına eklediği belgeye savcılıktan itiraz geldi ve davanın ertelenmemesi gerektiğini belirtti. Savcılık, avukatların isteğinin “kurallara uygun olarak haksız zaman kazanma girişimi” olduğunu’ savundu ve davanın ertelemesine itiraz etti.

Yargıç Berman da, bugün yerel saatle 09:15’te başlayan duruşma öncesinde, Atilla’nın avukatlarının yaptığı başvuruyu “reddettiğini” açıkladı. Yargıç Richard Berman dünkü duruşmada, “Zarrab davasının tek sanığının, Halkbank eski Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla olacağını” söyledi. Davada görev yapacak jüri üyelerinin seçimi için yapılan duruşmaya Atilla, mahkum üniforması yerine takım elbise ile çıktı. Reza Zarrab duruşmaya katılmadı. Daha önce “ABD Zarrab’a karşı” olan dava adı da “ABD Atilla’ya karşı” olarak değiştirildi.

BİZİ TAKİP EDİN

359,956BeğenilerBeğen
55,851TakipçiTakip Et
1,087,566TakipçiTakip Et
7,912AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL