Robert Fisk, Duma’daki o hastaneyi inceledi
17.04.2018 09:02 DÜNYA
Independent muhabiri Fisk, Duma’ya gitti ve kimyasal saldırıya uğrayan insanlara ilişkin haberlerin gerçekleri yansıtmadığı izlenimini aktardığı bir habere imza attı.

Pulitzer ödüllü gazeteci Robert Fisk, Suriye’de kimyasal saldırı yapıldığı iddia edilen hastaneye giderek inceledi. Fisk, bir doktorun “Burada kimyasal saldırı olmadı. İnsanlar toz yüzünden hastaneye getirildi” sözlerini aktardı.

Oda Tv’de yer alan habere göre İrlandalı Spirit Radio'nun haber şefi Aine Carvill, dün öğle saatlerinde Duma'ya giden ve sosyal medyada yayılan görüntülerin çekildiği hastaneyi ziyaret eden İngiliz Independent gazetesinin yazarı ve Ortadoğu uzmanı Robert Fisk ile yaptığı söyleşiden alıntılar paylaştı. Duma'da kimyasal saldırıya maruz kaldıkları iddiasıyla insanların hortumla yıkanırken görüntülendiği, hastanenin içinden çekilmiş fotoğraflar sosyal medyada paylaşıma girmişti.

Paylaşıma göre Robert Fisk kimyasal saldırı olmadığını belirtiyor ve şunları söylüyor:

1. Görüntüler gerçekten bu hastanede çekilmiş.

2. Fisk'in konuştuğu doktorlar, o gün hastaneye getirilen çocukların öksürdüğünü ve tükürük saçtığını anlattı.

3. Hastalar bölgedeki topçu ateşinden ve tozdan etkilendikleri için hastaneye getirilmiş.

4. Bir kişi "gaz, gaz" diye bağırarak paniğe neden olmuş, bu yüzden doktorlar kimyasal silah saldırılarında izledikleri prosedürü uygulamış ve hastaları yıkamaya başlamış.

5. Klor gazı saldırısı olmamış.

Robert Fisk ise yazısında Dr. Rahaibani'nin "siviller oksijen yetersizliği nedeniyle hastaneye getirildi" sözlerini paylaştı. Rahaibani'nin anlattığına göre toz nedeniyle sivillerin hastaneye gelmesi üzerine Beyaz Baretliler gaz diye bağırarak paniğe yol açtı ve sosyal medyada yer alan görüntüler ortaya çıktı.