Roboski'de katledilen yurttaşlar, yurt genelinde anıldı
27.12.2015 17:04 GÜNCEL

Roboski'de savaş uçakları tarafından katledilen 19'u çocuk 34 kişi, katliamın 4'üncü yıldönümünde anıldı. Düzenlenen eylem ve etkinliklerde, "Robaski dört yıldır kanıyor" ve "Dün Maraş ve Roboski, bugün Ankara, Suruç, Cizre, Sur ve Nusaybin'de katliam" denildi. Ağrı Patnos'ta gençlerin katliamı kınamak için yaptığı yürüyüşe saldıran polis 15 kişiyi gözaltına aldı.

İSTANBUL

Özgür Yazarlar Birliği (ÖYB), Roboski katliamının 4'üncü yıl dönümü dolayısıyla İstanbul'da Fatih İtfaiye Parkı'nda açıklama yaptı. Çeşitli dernek ve sivil toplum örgütünün de destek verdiği açıklamada, "Roboski dört yıldır kanıyor" pankartı açılarak, "Roboski adalet bekliyor", "Allah adaleti emreder" dövizler taşındı. Yazarlar, "Roboski'yi unutma, unutturma" sloganı attı.

Açıklamadan önce konuşan yazar Ahmet Kaya, katliamların failleri ortaya çıkarılmadan, dillendirilen "Yeni Türkiye" kavramının bir anlam ifade etmediğini söyledi.

'Roboski asırlık zulmün sembolüdür'

Kaya'nın ardından yapılan ortak basın açıklamasını Ahmet Örs yaptı. Roboski'nin Kürt halkının yaşadığı asırlık zulmün ve yok saymaların sembolü olduğunu dile getiren Örs, "Bu katliamı var edenler zihinsel ve siyasal zeminde varlığını kökleştirerek sürdürüyor" dedi. Kürdistan'da devlet eliyle gerçekleştirilen çocuk katliamlarına da dikkat çeken Örs, "Çocuklar, dedeler, anneler, babalar evlerinin önünde, sokak ortalarında uzanan bedenleriyle insanlığımızın, Müslümanlığımızın suratına çaresizlik tokatları atıyor" diye konuştu.

'Ulus devletçiliğini reddediyoruz'

Türkiye'de Kürt sorununun çözümünün diğer tüm sorunların çözümü noktasında başat bir rol oynadığını vurgulayan Örs, "Ulus devlet dayatmasının, Müslüman halkların, İslam kardeşliğine dayalı ilişkisini nasıl dinamitlediğini, ümmet bağlarını nasıl tahrip ettiğine, dilleri, inançları, kimlikleri nasıl yasaklayıp bastırdığını biliyoruz ve bu ulus devletçiliğini reddediyoruz" ifadesinde bulundu.

ANTEP

Antep Emek ve Demokrasi Platformu, savaş uçaklarının Roboski'de katlettiği 19'u çocuk 34 kişiyi anmak için Kırkayak Pakı'ndan bir araya geldi. KESK, HDP, DBP, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (YSGP), EMEP'in yanı sıra yüzlerce kişinin buluştuğu parkta, "Dün Maraş ve Roboski, bugün Ankara, Suruç, Cizre, Sur ve Nusaybin'de katliamlar devam ediyor. Katliamlara son yaşamaya ve yaşatmaya çağırıyoruz" ve "Birîna Roboskî birîna me ye, biranîna we Ronahiya me ye" pankartları açıldı. Pankartların öncülüğünde Yeşilsu Parkı'na doğru yürüyüşe geçen kitle, "Unutursak kalbimiz kurusun", "Katır kanına karıştı kanımız" dövizlerini taşıdı. "Roboski'yi unutma unutturma", "Roboski'nin hesabı sorulacak" ve "Katil devlet hesap verecek" sloganları atan yurttaşlar, ulaştıkları parkta yaşamını yitirenler için saygı duruşunda bulundu.

Daha sonra açıklama yapan KESK Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Ali Ersönmez, 4 yıldır faillere yönelik herhangi bir adımın atılmadığını ifade ederek, "Katliamlar insanlık suçudur. Bu insanlık suçu faili meçhul kalamaz. 4 yıl bütün faillerin ortaya çıkartılması için uzun bir zaman. AKP derhal görevini yerine getirmelidir" dedi. Ersönmez, AKP'nin artık katliam suçu işlemekten vazgeçmesi gerektiğini dile getirdi. AKP'nin Roboski katliamını yeni katliamlarla örtmeye çalıştığına dikkat çeken Ersönmez, "Sur, Cizre, Nusaybin'deki katliamları Roboski katliamını aratmamaktadır" dedi.

Açıklamanın ardından oturma eylemine geçen kitle, Roboski'de katledilenlerin isimlerini tek tek okuyup "Burada" cevabını vererek eylemini sonlandırdı.

SİVAS

Sivas'ta Kızılırmak Demokratik Öğrenci Derneği, Roboski'de katledilen 34 yurttaş için Hacı Bektaşi Kültür Merkezi'nde anma etkinliği düzenledi. Anma etkinliğinde, "Roboski'nin ateşi Cizre, Sur, Silopi'de yanıyor" pankartı asıldı. Yüzlerce kişinin katıldığı anma etkinliğinde Roboski katliamının posterlerinin yanı sıra salona Kürdistan'da son dönemde uygulanan katliamlarında fotoğrafları asıldı. Anma etkinliğinde sık sık, "Katil devlet Kürdistan'dan defol" sloganı atıldı. HDP Sivas İl Eşbaşkanları ve çok sayıda emek ve meslek örgütü temsilcisi de anmaya katıldı.

Kızılırmak Demokratik Öğrenci Derneği adına açıklama yapan Aslı Yılmaz, savaşın sürdüğü Kürdistan kentlerinde devletin her gün çocuk, kadın ve hatta bebekleri katlettiğine dikkat çekerek, "Alçakça tüyü bitmemiş yetimleri katlediyorlar. Gençlik olarak bu katliamların hesabını yanlarına bırakmayacağız. Kürt halkına katliamı reva görenler, bilsin ki Kürtlere direnmek kalmıştır" şeklinde konuştu.

ERZURUM

Erzurum'da Roboski Katliamı'nın 4'üncü yıldönümü dolayısıyla yürüyüş düzenlendi. Mahallebaşı Kent Meydanı'nda bir araya gelen ve aralarında DEM-GENÇ, DBP ve HDP il yöneticilerinin bulunduğu çok sayıda kişi, taşıdıkları 34 siyah dövizle HDP il binasının önüne kadar yürüdü. Son bulan yürüyüşün ardından konuşan DBP Erzurum İl Yöneticisi Halit Yılmaz, Roboski'de katliam gerçekleştiren zihniyetin Kürdistan kentlerinde halen katliamlarını sürdürdüğünü söyledi.
Yapılan konuşmanın ardından yürüyüşe katılan gençler tarafından katliamı anlatan tiyatro gösterimi yapıldı.

AĞRI

Ağrı'nın Patnos ilçesinde DEM-GENÇ üyelerince Roboski Katliamı'nın 4'ğncü yılı dolayısıyla yapılan anma etkinliğine polis saldırdı. Çarşı merkezinde bir araya gelen gençler, yaptıkları basın açıklaması ile katliamı kınadı. Ardından katliamı anlatan bir tiyatro gösterimi yapıldı. Gösterimin ardından çarşı merkezinde yürüyüş gerçekleştirmek isteyen gençlere polis gaz bombaları ve plastik mermiler ile saldırdı. Saldırı esnasından ismi öğrenilemeyen en az 15 genç, polislerce darp edilerek gözaltına alındı.

Gözaltına alınan gençlerin Patnos Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldüğü belirtildi.

ANTALYA

Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri ile Antalya Alevi Bileşenleri, Maraş katliamı ve Roboski katliamının yıldönümünü Atalos Meydanı’nda protesto ederek, yaşamını yitirenleri andı. Çok sayıda yurttaşın katıldığı anmada, “Maraş’ı unutmadık unutturmayacağız” pankartı açılarak, “Em jı birnakın Roboskê vicdanımızdır”, “Roborkê den Maraş’a hesap sormaya” dövizleri ile imha operasyonlarında yaşamını yitirenlerin fotoğraflarının bulunduğu dövizler taşındı. “Katliamların hesabı sorulacak” ve “Em komkujiya jı bir nakın” sloganları atılan açıklamada konuşan Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Başkanı Tufan Eroğlu, devletin ve devlet zihniyetinin farklı dönemlerde yaptığı katliamların unutulamayacağını belirterek, “Dönemler farklı, katliamlar ve zihniyet aynı” dedi.

‘Failler gizlenmiş gerçekler üstü örtülmeye çalışılmıştır’

Maraş Katliamı’nın planlı bir yok etme girişimi olduğunu vurgulayan Eroğlu, şöyle devam etti: “Katliam hedefine ulaştıktan sonra resmi rakamlar ölü sayısını 117 olarak açıklasa da tanıklar ve katliama maruz kalanlar bu sayının çok daha yüksek olduğunu belirtmektedir. Yargılama sürecinde de katliamın sorumluluğu katliam mağdurlarına yıkılmaya çalışılmıştır. Sonuç olarak göstermelik bir yargılama ile gerçek failler gizlenmiş katliamın üstü örtülmeye çalışılmıştır.”

28 Aralık 2011 tarihinde TSK uçakları tarafından yapılan bombardımanda Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Roboski köyünde 34 sivilin yaşamını yitirdiğini hatırlatan Eroğlu, “Bombalamaya dair tüm detaylar ortadayken AKP hükümeti failleri korumak adına elinden geleni yapmaktadır” dedi. Kürdistan’da devam eden sokağa çıkma yasaklarına tepki gösteren Eroğlu, “Kürt il ve ilçelerinde devam etmekte olan askeri kuşatma bölge halkın yaşam hakkını tehdit etmektedir. Tahir Elçi, Dilek Doğan infazı, Suruç, Ankara ve benzeri katliamlarda devletin ve siyasi iktidarın şaşmaz bir şekilde failleri koruyup olayların aydınlatılmasını engellediği görülmektedir” şeklinde konuştu.

Açıklama “Şehit namirin" sloganı ile sona erdi. (DİHA)