-Reklam-

Rota*

Şafağın doğduğu geceyi temsil Laton’un eliyle göz kamaştırıcı bir gündoğumu daha. Asırlık ağaçlar altında eriyen çiğ, uçuşan beyaz kelebekler, beliren derin mavi. Adanın mordan kızıla geçen kayalıkları, altın ağaçların üzerinden dökülen bilinmesi arzulanan geleceğin ifşa edilen sırları. Yelken basan irili ufaklı gemiler; geçmişten gelen ve şimdinin bilincine sızan anlar. Rüzgârın rotasında yelken basarak ilerliyorum dürbüne ara sıra takılan kent görüntülerine dalıyorum.

Yüzyıllar önce Shakespeare, insanoğlunun macerasını “Hayat dediğin ne ki: Yürüyen bir gölge, bir zavallı kukla bu sahnede: bir saat boy gösterip, boyun kırıp gidecek…” repliği ile hissettirmişti. Tiyatro tutkunu olan mimar Aldo Rossi, “Teatro del Mondo-Dünya Tiyatrosu” tasarımı ile Shakespeare’in repliklerini imgesel bağlamda uyguladı. Rossi, 1980 Venedik Bienali için inşa ettiği projede yüzer-gezer bir tiyatro binası tasarlamıştı. Seyirciler ve oyuncular yer değiştiriyordu. Proje, yerleşik tanımları bir kenara bırakmamızı, içeriden dışarıya, dışarıdan içeriye bakmamızı öneriyordu ve tasarımlanan tiyatro; Venedik kanalında ilerledikçe, kent oyuncunun yerine geçiyordu. Sahnenin balkonlarından görünen Venedik mimarisi büyük bir dekora dönüşür. İnşa edilmiş çevrenin bütünü, geçmiş ve gelecekle ilgili bir diyalog biçimi olarak mimari; bazen bir sahne bazen oyuncu olarak konumunu değiştirir. Mimar için kilit kavramları oluşturan hafıza ve zaman algısını sorgulamaktadır.

Rossi, Atina’yı “İnsanlığın en arı deneyimi, bir daha asla tekrarlanamayacak koşulların cisimleşmesi olarak” görür. Yunan şehrini kılavuz kabul eder ve Aristoteles’in yolundan ilerlediğini bildirir. Temel bir ayrım olarak, çok tanrılı dinlerden, tek tanrılı dine geçen insanoğlunun, terk ve kabul ettiği biçimleri analiz eder. Mimarlığın, temel toplumsal kurumları belki bir milyon yaşında olan insanın fizyolojik olduğu kadar psikolojik gereksinimleri de karşıladığını aktarır.

Görünüşü ne kadar sıradan olursa olsun bir kente bakmak, hepimize özel bir zevk verebilir. Tıpkı bir bina gibi, bir kentte boşlukta yer tutan bir yapıdır, tek farkı ölçülerinin çok daha büyük olması ve yalnızca uzun zaman içinde tam olarak algılanabilmesidir. Bu nedenle kent tasarımı, zaman bağlı bir sanattır. Rossi’nin tanımıyla Locus, belirli bir yer ile onun içindeki binalar arasındaki ilişkidir. Aynı zamanda hem tekil hem de evrenseldir. Kolektif hafızayı oluşturan, kolektif özneyi belirleyen kentte hiçbir şey kendi başına algılanmaz, çevresiyle, kendisini doğuran olaylar zinciriyle, geçmiş yaşantıların anısıyla ilintili olarak algılanır. Zaman ve yerin kesin sınırlarının kalktığı, şimdi ile geçmişi kapsadığı bir ara-alan (locus)la karşılaşırız.

Her insanın zamanı sınırlıdır; bu yüzden gelecek bugün olmalıdır. Kolektif hafızanın izini kentin yapılarına bakan bir göz kendi hafızasına aktaracak ve başka bir ‘şimdi’de yaşamaya başlayacaktır.

Yelkenli adalar etrafında süzülüyor, büyük bir adaya varmayı hedefliyor. Köklerime doğru ilerleyerek Venedik kanalında yürütülen ve sahneye dönüşen kent yerine adaları konumlandırıyorum. Nektarlar, türlü çiçekler, capcanlı yeşillikler… Apollon ve Artemis’in doğuşunu, Dionysos’un soluğunu taşıyor. Mitik früstürasyonlar daha da belirgin. Trajik ögeler, yazgı; belleğimin labirentinde sonsuzluğun soluğuyla ilerliyorum.

*sürecek

- Reklam -

SON HABERLER

1 Mayıs’ta Taksim yasak

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla Taksim Meydanı için yapılan başvuru...

Komisyon, başvuruların yüzde 90’ını reddetti

KESK’e bağlı Büro Emekçileri Sendikası (BES) OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu’nun kendisine gelen...

Eğitim Sen etkinliğine engelleme: Cemaate açılan kapı eğitimciye kapalı

Öğretmenlik mesleğine yönelik tehditlere ve iktidar eliyle mesleğin geleceğine yapılan müdahalelere dikkati...

Ders ve sınavlara cuma namazı ayarı

Ege Üniversitesi Rektör Yardımcısı Canan Fisun Abay, ders ve sınav saatlerinin cuma...

Meteoroloji’den Ege ve Batı Akdeniz için toz taşınımı uyarısı

Meteoroloji, Türkiye'nin batı bölgelerinde iki gündür devam eden toz taşınımına karşı bugün...

Aynı zihniyet devredeydi

Zeynep Altıok AkatlıOrtak acıların yasını birlikte tutmak...

Orhan Gencebay’ın oğlu bıçaklandı

Şarkıcı Orhan Gencebay'ın oğlu Gökhan Gencebay, taksi şoförü tarafından uğradığı bıçaklı saldırıda yaralanarak...

210 muvazzaf asker hakkında gözaltı kararı

İstanbul'da yeni bir FETÖ operasyonu başlatıldı.Cumhuriyet Başsavcılığı, tamamı...

Aile birleşimi için Almanca sınavı kabul edilemez

Aile birleşimi kapsamında Almanya’ya gitmek isteyen yabancıların üçte biri ülkelerinde girdikleri Almanca...

Suriye Anayasa Komitesi’nin oluşumu ilan edilebilir

Kazakistan’ın başkenti Nur-Sultan’da Suriye ile ilgili ‘Astana müzakerelerinin 12. turu dün başladı....

Sonraki haber