Anasayfa ÖZEL RTÜK ifade özgürlüğü konusunda tutarsız

RTÜK ifade özgürlüğü konusunda tutarsız

RTÜK Üst Kurul Üyesi Taşçı, Fox TV’ye verilen cezaya yönelik ‘karşı oy’ yazısı kaleme aldı. Taşçı, RTÜK’ün ‘ifade özgürlüğü’ konusunda birbirinden farklı kararlar aldığına dikkati çekerek, “RTÜK Üst Kurulu’nun kararları tutarlı değil. Objektif ölçütler ışığında değerlendirmeler yapılmalıdır” dedi

Ana haber bülteninde Fatih Portakal’ın sarf ettiği cümleler nedeniyle Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından yayını üç kez durdurulan Fox TV’ye verilen cezaya karşı çıkan Üst Kurulu üyesi İlhan Taşçı, “Evrensel bir hak olan ifade özgürlüğünü kullandırtmıyorsunuz” dedi.

RTÜK, ana haber bültenini sunduğu sırada, ‘Toplumu kin ve düşmanlığa tahrik etmek’ iddiasıyla Fatih Portakal’ın sunduğu bültenlere yönelik üç kez yayın durdurma kararı verdi. Fox TV’nin itirazı nedeniyle ceza henüz uygulanmazken karara yönelik CHP’nin RTÜK temsilcisi Taşçı karşı oy yazısı yazdı. Fox TV’ye verilen cezaya karşı olduğunu, Portakal’ın hükümete yönelik eleştirilerinin tamamının ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini dile getiren Taşçı, “Portakal, Fransa’daki protesto olaylarına değiniyor, polisin kötü muamelesine yer verdiği gibi protestocuların olumsuz hareketlerine de atıfta bulunuyor. Barışçıl gösterilerin de var olduğunu ifade ediyor. Haber-yorumun devamında konuya ilişkin Cumhurbaşkanı’nın ifadelerine yer veriyor. Bu ifadeler haberi sunanın bir olay karşısındaki bakış açısını ortaya koyan değer yargısıdır. Bir değer yargısının kanıtlanmasının istenmesi ifade özgürlüğüne müdahale niteliğindedir” ifadelerini kullandı.

Uluslararası sözleşmelerde ve kanunda ifade özgürlüğünün güvence altına alındığına dikkati çeken Taşçı, ilgili yayın hakkında RTÜK uzmanının da yalnızca “tarafsızlık” ilkesinin ihlal edildiğine yönelik rapor hazırladığını ancak cezanın ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek’ten verildiğine dikkati çekti.

Taşçı, Fox TV’ye verilen cezaya yönelik karşı oy yazısında itirazlarını şöyle sıraladı: “2018 yılı başından beri ‘ifade özgürlüğü ile tarafsızlık, doğruluk, insan onuru denkleminde sorunlu olma iddiasıyla’ düzenlenen toplam 35 rapordan 31 tanesinde ifade özgürlüğü bağlamında müeyyide uygulanmasına gerek olmadığı kararı alınmıştır. Bu bağlamda Üst Kurul’un bu yöndeki kararları tutarlı değildir. Objektif ölçütler ışığında değerlendirmeler yapılmalıdır.”

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,473AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

‘Düzce’de mahsur kalanların hepsi getirildi’

İçişleri Bakanı Soylu, Düzce'deki su baskını ve toprak kaymasıyla ilgili 4'ü çocuk...

MHP’den Davutoğlu’nun sözlerine yanıt

MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun MHP hakkında...

Akar’dan F-35 açıklaması

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD’nin Türkiye’nin F-35 programına katılımını askıya alma...

11. Kalkınma Planı TBMM Genel Kurulunda kabul edildi

2019-2023 dönemini kapsayan 11. Kalkınma Planı, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.

Erbil Emniyet Müdürlüğü, saldırıyı düzenleyenlerden birinin kimliğini açıkladı

Erbil Emniyet Müdürlüğü, Türk Başkonsolosluk görevlisinin hayatını kaybettiği saldırıyı düzenleyenlerden birinin kimliğini...

ABD: Hürmüz Boğazı’nda İran’a ait bir insansız hava aracını imha ettik

ABD Başkanı Donald Trump, Hürmüz Boğazı'nda USS Boxer amfibik saldırı gemisinin kendisine...

ODTÜ’de ağaçlar kesildikten 678 gün sonra ‘yürütmeyi durdurma’ kararı

Ankara Büyükşehir Belediyesi ile ODTÜ yönetiminin anlaşmasının ardından 2017 yılında, ODTÜ ormanındaki...

İzmir’de ağaçlandırma alanında yangın

İzmir'in Bayraklı ilçesinde çıkan yangın, yerleşim alanına sıçramadan Orman Bölge Müdürlüğü ekiplerince...

IKBY: Erbil’deki saldırı planlı bir terör saldırısı

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY), dün Erbil'deki bir restoranda Türkiye Başkonsolosluk görevlisinin...

İzmir Buluşmaları’nın ikincisi gerçekleşti

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, seçimlerden önce verdiği karar alma süreçlerine...

Sonraki haber