Anasayfa ÖZEL RTÜK Üyesi Taşçı’dan ifade özgürlüğü vurgusu: Akpınar’la beraber milyonlar sorgulandı

RTÜK Üyesi Taşçı’dan ifade özgürlüğü vurgusu: Akpınar’la beraber milyonlar sorgulandı

RTÜK Üst Kurul Üyesi İlhan Taşçı, Metin Akpınar’ın sözleri nedeniyle Halk TV’ye verilen cezaya itiraz etti. Akpınar’ın sözlerinin ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini belirten Taşçı, “Akpınar’la beraber milyonlarca yurttaş sorgulandı” dedi

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) üyesi İlhan Taşçı, Halk TV’de yayımlanan Uğur Dündar’la Halk Arenası programına verilen beş programlık yayın durdurma cezasına karşı çıktı. Metin Akpınar’ın Müjdat Gezen ile birlikte konuk olduğu programda sarf ettiği sözlerin cezalandırılamayacağını belirten Taşçı, “Akpınar’la beraber milyonlarca insan sorgulandı” ifadelerini kullandı.

Uğur Dündar’la Halk Arenası programında Metin Akpınar tarafından sarf edilen, “Bizim bu polarizasyondan bu kargaşadan kurtulmamızın tek çaresi de demokrasi diye düşünüyorum. Oraya ulaşabilirsek ne ala kavga dövüş olmaz biz bu işin içinden çıkarız. Ulaşamazsak her faşizmin olduğu gibi karşılaştığı gibi belki liderini ayağından asarlar belki mahzenlerde zehirlenerek ölür, belki adı geçen başka liderlerin yaşadığı gibi kötü sonlar yaşayabilir ama bize yazık olur, biz harap oluruz” sözleri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın avukatı tarafından RTÜK’e şikayet edildi. Şikâyeti değerlendiren RTÜK İzleme ve Değerlendirme Dairesi Başkanlığı, programın yayınlandığı kanala beş programlık yayın durdurma cezası verdi.

Oy çokluğu ile alınan karara itiraz eden CHP’nin RTÜK temsilcisi İlhan Taşçı, karşı oy yazısında, ifade özgürlüğünün çoğulcu ve Anayasal demokrasilerin temel taşı olduğunun altını çizdi.Akpınar’ın sözlerinin ifade ve basın özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini belirten Taşçı, Türkiye medyasının çok kanallı, tek sesli bir yapıya evrildiğine vurgu yaptı. Taşçı, Akpınar’ın sözlerinin toplumu kin ve düşmanlığa tahrik edecek ve toplumda nefret duyguları oluşturabilecek nitelikte olmadığını ifade etti.

MİLYONLAR SORGULANDI

Akpınar’ın programdan bir gün sonra polis eşliğinde adliyeye götürülüp sorgulandığını anımsatan Taşçı’nın karşı oy yazısında, “Akpınar’ın demokrasi, laiklik ve Cumhuriyet’in geleceği üzerine söylediği sözlerin kulaklarımıza küpe olması gerekirken buradan kin ve nefret söylemi çıkarabilmek için Cumhuriyet’e, demokrasiye ve laikliğe düşman olmak gerekmektedir” denildi. Taşçı, Akpınar’ın sorguya çekilmesiyle milyonlarca yurtseverin, farklı düşünen ve düşüncelerini ifade eden insanın da sorguya çekildiği düşüncesini paylaştı.

KARARLAR TUTARSIZ

Üst Kurul’un kararlarındaki tutarsızlığa dikkati çeken Taşçı, Ahmet Maranki’nin Akit TV’de kullandığı, “Afrin operasyonuna itiraz eden ister gazeteci, ister milletvekili olsun hemen vurun” sözlerinin ifade özgürlüğü olarak değerlendirildiğini hatırlattı.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,646AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Trump: 2020 başkanlık seçimlerini kazanamazsam piyasa çöker

Sosyal medyadan yaptığı sansasyonel açıklamalarla sürekli gündeme gelen ABD Başkanı Donald Trump,...

Yeşil alana trafo yapımına tek başına engel oldu

Muğla'nın Marmaris ilçesinde bir kadın, yeşil alana yapılması planlanan trafonun tehlikeli olabileceği...

Kılıçdaroğlu, Adalet Yürüyüşü sırasında yaşadıklarını anlattı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, KRT, Tele 1, Cem TV...

FIFA 20 Yaş Altı Dünya Kupası’nda şampiyon Ukrayna

Polonya'nın ev sahipliğindeki FIFA 20 Yaş Altı Dünya Kupası'nın şampiyonu, Güney Kore'yi...

‘La Diva Turca Leyla Gencer’ belgeseli İzmir Festivali’nde

33. Uluslararası İzmir Festivali, 17 Haziran 2019 Pazartesi günü 21.00’de Elhamra Sahnesi’nde...

İzmir Torbalı’da geri dönüşüm fabrikasında yangın

İzmir'in Torbalı ilçesinde bulunan geri dönüşüm fabrikasında yangın çıktı. Yangın itfaiye ekiplerinin yaklaşık 1,5 saatlik...

Akşener: İmamoğlu’nu yeniden seçeceğiz

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, "Ekrem İmamoğlu'nu yeniden, bu defa daha...

Meteoroloji’den gök gürültülü sağanak yağış uyarısı

Marmara'nın doğusu, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu'nun kuzey ve batısı, Batı ve...

Fenerbahçe seriyi eşitledi

Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi play-off final serisinin dördüncü maçında Anadolu Efes'i 82-73...

İmamoğlu-Yıldırım canlı yayın tartışmasının detayları

23 Haziran'da yenilenecek olan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleri öncesinde AKP'nin adayı...

Sonraki haber