Ruhi Su Dostlar Korosu zifiri karanlıkta
15.12.2017 17:32 KÜLTÜR SANAT
Ruhi Su Dostlar Korosu, görme duyusunun olmadığı zifiri karanlık sahne olan Karanlık İşler’de konser verecek

AYDIN DEMİR

Türk Halk Müziğinin ustalarından Ruhi Su tarafından 1975 yılında kurulan Ruhi Su Dostlar Korosu (RSDK) 17 Aralık Pazar saat 19.00’da Karanlık İşler’de sahne alacak.

‘Görme duyusunun kullanılamadığı zifiri karanlık olarak tasarlanmış’ Karanlık İşler’de bu yıl 3.sü düzenlenen Acapella Festivali kapsamında sahne alacak koronun repertuarında Ruhi Su’nun söylediği türkülerin çok sesli düzenlemeleri ve Ruhi Su’nun söylediği tek sesli türküler yer alacak.

ruhi-su-dostlar-korusu-zifiri-karanlikta-401007-1.

Esler karanlıkta duyulabilir

Konser öncesi BirGün’e konuşan Ruhi Su Dostlar Korosu Şefi Mutlu Ödemiş, konserin karanlıkta olmasının müzikal olarak ayrı bir deneyim olacağını belirterek “RSDK olarak böyle bir deneyimin içerisinde olmaktan mutluluk duyuyoruz. Zifiri karanlık, koronun kendi uyumu için de dinleyicinin konserden alacağı zevk için de oldukça önemli. Müziğin içerisindeki esleri karanlıkta kaldığımızda daha iyi anlayabiliriz. Karanlığın bir müziği vardır ve insan o sesi ancak sustuğu esle duyabilir.

Görme engelli bireylerin dünyalarını anlayabilmek için de değerli bir fırsat olduğunu dile getiren Ödemiş, “Konserde zifiri karanlıkta, görme engelli bireylerin gerçek yaşamının bir bölümüne bakabileceğiz, bir bölümünü görebileceğiz” dedi.

ruhi-su-dostlar-korusu-zifiri-karanlikta-401006-1.Dönemin tanığı bir koro

Karanlık İşler Proje Yönetmeni Nuri Kaya, Karanlık İşler’in toplumsal hassasiyeti olduğunu belirterek “Mekânda, insan hakları, işkence, fuhuş, ensest gibi toplumun görmek istemediği acı meseleleri görünür kılma amacımız var. Toplumsal konularda bizimle benzer hassasiyeti olan RSDK’nın sahne alacak olması bizim için hayli önemli. İlk sahne aldıkları yıllarda o dönemin tanığı olan koro, geçmiş tanıklığını günümüze kadar sürdürmeye devam ediyor. Ruhi Su türkülerini ve RSDK’yı misafir ediyor olmaktan büyük heyecan içerisindeyiz” dedi.

Sesler hayal dünyanızda

Zifiri karanlıkta düzenlenen etkinliklerde görme engelli bireylerin garson ve müzisyen olarak görev aldığını belirten Kaya, “Görmenin insanı körleştirdiğine ve insanları önyargılı kıldığına inanıyoruz. Misafirlerimize zifiri karanlık ortamda görme kaybı yaşatarak, diğer dört duyularına yoğunlaşmalarını sağlayıp dünyalarının zenginliklerini keşfettiriyoruz. Müziğin ruhu ışıktan kaçar, aydınlatılmış bir ortamda göz insanı mekâna mahkûm kılar ve hayal gücünden yoksun bırakır. Görülebilen bir acapella konseri dinlediğinizde göz o anda kimi seçiyorsa ona yoğunlaşır. Gördüğü sesi daha baskın duyar. Zifiri karanlıkta ise böyle bir şey mümkün değil. Ses sizin hayal dünyanızda bir yerde”