Ruhların Karanlık Gecesinde

“Şairler hangi tarafı tutar? Daha az kan, daha az kıyım? Bir Şair, ‘Mümkün müdür?’ diye her sorduğunda imkânsızın korumacı duvarındaki çatlağı mı büyütmektedir çocuğu diye? Olay örgüsü, şekli şemaili farklı da olsa benzer düşler görmüyor muyuz bazen? Şiir ile düş görmenin, umut etmenin, anımsamanın ve direnmenin ortak noktaları nelerdir? Şiir neden yazılır? Meydan okuma mıdır şiir? Şiir neyin külliyatıdır?
Şairler ortak düş gören insanlar mıdır? Bir şair neden acır? Şiir neyin kaydıdır? Bir şeylerin kaydı mıyım yoksa yeryüzündeki varlığım süreksiz ve hatalı bir kayıttan mi ibaret?
Neden mi yazıyorum? Hayat’ta kalmak için yazdım.”
• • •
“Çekirge ve bal yiyerek büyüdüm
Aşkın kozalaklarını nefretin
Çam ağacına adını ben verdim
Sütünü içtim zamansız köklerinin
Her şey akıyordu içine ve dışına
İkiziydim benzersizliğin
Kendine içkin dışsal bir evren
Kutsal ağacı birleşmenin
Gerçek bendim hüküm ben
Ölü tanrılar düş çemberleri
Yazıcısıydım yine de
Kalem bendim
El ben”

 “Yazıyoruz ama neyle?
Her yerde oluk gibi akıyor kan !
Kör olaydım, mürekkep bu mu?
Sevişmez olaydın Dünya Anne,      

doğurmaz olaydın!”
• • •
Ruhların Karanlık Gecesinde, Petek İrdam’ın ilk kitabı. Edebiyat ve Eleştiri Kitaplığı yayını olarak çıkan şiir kitabı Mayıs 2009’da okuyucuya sunuldu. İstanbul’da Pandora Kitabevi’nde, Ankara’da Dost ve İmge kitabevlerinde bulunabilir.
Dünya yazınında kadın şairlerin sayısının azlığı dikkat çekicidir. Türkiye’de daha da abartılı bir durum söz konusu… Neden kadınlardan az şair çıkar? Doğrusu çok ilginç bir araştırma konusu olmalı. Bakın Ahmet Yıldız, Türkiye şiirinde Petek İrdam’ın yeriyle ilgili ne demiş: “Herkesin birbirinden gizli intihal yaptığı, topu topu yüz sözcükle şiir yazılan bir şiir ortamında, değişik bir şairle karşı karşıyayız. Tarih ve bugün, mitoloji ve gerçek ancak binlerce sözcükle bu denli rahat bir araya gelebilirdi. Zengin, gürül gürül, takıntısı olmayan, önü açık, rahat bir şiirle karşı karşıyayız. Kitabı okurken ruhlarımızın derinliğinin tarihten oluştuğunu anlıyoruz. Gerçek denen şey tarihsel bir uzamın parçası ancak. İşte tam bu kesişme noktasında ayaklarımızı suya çırpıyoruz; hareket edip gürültü çıkarıyoruz. Mutlaka okunması gereken bir şair Petek İrdam.”

BİZİ TAKİP EDİN

359,923BeğenilerBeğen
55,851TakipçiTakip Et
1,087,163TakipçiTakip Et
7,876AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL