Rus düşmanı McMaster görevde
21.02.2017 23:46 DÜNYA
‘Telafer Kahramanı’ diye tanınan yeni danışman Herbert Raymond McMaster için Ortadoğu uzmanı gazeteci Patrick Cockburn “zaferine dair anlatılanlar taraflı gazetecilik ürünü” demişti

ÖMÜR ŞAHİN KEYİF - Washington
@omurkeyif

ABD Başkanı Donald Trump, Rusya’yla temasları nedeniyle istifa eden Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn'in yerine, Korgeneral Herbert Raymond McMaster'ı atadı. Trump’ın tartışmalı atamalarından sonra gelen bu kararı muhalif Cumhuriyetçileri de memnun etti.

McMaster'dan önceki Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn’in, henüz resmen göreve gelmeden, Rusya’nın ABD Büyükelçisi’yle, Rusya’ya yaptırımlar üzerine görüştüğü ve bu görüşmenin içeriği konusunda ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’i doğru şekilde bilgilendirmediği ortaya çıkmıştı. Flynn, bunun üzerine istifa etmek zorunda kalmıştı.

Donald Trump, McMaster’ın atamasını Florida’daki Mar-a-Lago Malikânesi'nde açıkladı, McMaster’ı "Ordudaki herkes tarafından büyük saygı duyulan bir kişi” diye tanımladı. Son olarak ABD Ordusu Kapasite Entegrasyon Merkezi Direktörü olarak görev yapan McMaster, ABD basınında, Irak işgali sırasında Telafer’de “başarı” yakalayan kişi olarak biliniyor. Deneyimli Ortadoğu Muhabiri Patrick Cockburn, konuyu 2007’deki bir yazısında ele almış, “2005’teki sözde başarılı seferin Amerikalı kahramanı 3. Zırhlı Süvari Alayı Komutanı Albay HR McMaster’dı. Zaferine dair hikâyeler, Telafer ve çevresinden çok, bir kez daha ABD’li gazetecilerin taraflılığını anlatıyor” demişti.

McMaster’le ilgili dikkat çeken başka bir nokta ise özelikle siyasal İslam ve Rusya ile ilişkiler konularındaki görüşlerinin Mike Flynn’den farklı görünüyor olması. Başkan Trump’ın ilişkileri geliştirmek istediğini söylediği Rusya’yı küresel istikrara karşı bir tehdit olarak görüyor. Flynn, “İslam fobisinin akılcı nedenleri olduğu” ifadeleriyle dikkat çekerken, McMaster basında “IŞİD gibi terör örgütlerinin İslam’ın sapkın bir yorumunu benimsediği” ifadeleriyle yer alıyor.

Trump başkanlık koltuğundaki ilk ayını eleştiri bombardımanı altında geride bıraktı. Eleştiri sahipleri arasında Kongre üyesi Cumhuriyetçiler de bulunuyor. Trump’ın son seçimi ise üzerinde uzlaşılmış görünen ilk atama. Eleştirel Cumhuriyetçiler’den de tam not alan McMaster’ın Trump ve partisi arasında “köprü” görevi görebileceği belirtiliyor. McMaster’ın Flynn’den, daha istikrarlı bir seçim olduğu ifade ediliyor.

Lobi iddiaları da konuşulmuştu
İstifa eden Mike Flynn, AKP’yle dolaylı ilişkisi olduğu iddiaları nedeniyle de ABD basınının sıcak konularından biri olmuştu. Flynn’in şirketinin Türk-Amerikan İş Konseyi Başkanı Ekim Alptekin için lobi yaptığı ortaya çıkmıştı.