Rusya: Gerilimi tırmandırmanın peşinde değil

Rusya’dan, ABD ile Rusya arasındaki gerginliğe ilişkin yeni bir açıklama daha geldi. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, düzenlediği basın brifinginde konuştu.

ABD’nin, Suriye konusunda son derece tehlikeli, gerilimi arttıracak militarist açıklamaları sürdürdüğünü belirten Zaharova, “Suçlamalar sadece Şam’a karşı değil, aynı zamanda Esad yönetimini savunduğu iddia edilen ve dolayısıyla suçların sorumluluğunu paylaşan Rusya Federasyonu’na da gidiyor.” diye konuştu.

Rusya’nın BM Temsilcisi Vasily Nebenzya ise, Suriye’de önceliğin savaştan kaçınmak olması gerektiğini söyledi.

Öte yandan Rusya’nın Suriye için yarın BMGK’yi toplantıya çağırdığı bildirildi.


Anadolu Ajansı’ndan edinilen bilgiye göre Zaharova, uluslararası topluma Suriye konusunda çağrıda bulunarak, “Uluslararası toplumun tüm sorumlu üyelerini, bu tür suçlamaların, tehditlerin ve planlı eylemlerin olası sonuçlarını ciddi olarak düşünmeye çağırıyoruz. Hiç kimse Batılı yöneticilere dünya jandarması ve aynı zamanda araştırmacı, savcı, hakim ve cellat rolünü üstlenmesine izin vermedi.” ifadelerini kullandı.

Rusya’nın pozisyonunun son derece açık ve somut olduğuna dikkat çeken Zaharova, “Biz gerilimin tırmanması peşinde değiliz. Müttefiklerimizin yasal zemine dönmesini ve ortaya çıkan problemleri ortaklaşa çözmek için ihtiyatlı olmasını bekliyoruz.” dedi.

rusya-gerilimi-tirmandirmanin-pesinde-degil-451016-1.

Zaharova ayrıca sosyal medya hesabı üzerinden paylaştığı mesajda, ABD Başkanı Donald Trump’ın “Hiçbir zaman Suriye’ye ne zaman bir saldırı düzenleneceğini dile getirmedim.” şeklindeki Twitter mesajına cevap verdi.

Zaharova cevabında, “Irak’a müdahalesi sonucu IŞİD’in ortaya çıkmasından dolayı Amerika’ya teşekkür etmeye devam ediyorlar!” ifadelerini kullandı.


RUSYA’NIN BM TEMSİLCİSİ: ÖNCELİK SAVAŞTAN KAÇINMAK OLMALI

Rusya’nın Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Vassily Nebenzia, ABD ve müttefiklerini, kimyasal silah kullanıldığı gerekçesiyle Suriye’ye karşı askeri harekattan kaçınmaya çağırdı.

Rusya’nın BM Temsilcisi Vasily Nebenzya, “ABD ve müttefikleri Suriye’de askeri operasyondan kaçınmalı. Suriye’deki durum çok tehlikeli, öncelik savaştan kaçınmak olmalı” dedi.

Önceliğin ‘savaş tehlikesini önlemek’ öldüğünü vurgulayan Nebenzia, BM Genel Merkezi’nde gazetecilere yaptığı açıklamada, “Ancak ne yazık ki, Washington’dan gelen mesajları göz önüne aldığımızda, hiçbir olasılığı gözardı edemeyiz. Çok kabadayılar” diye konuştu.

rusya-gerilimi-tirmandirmanin-pesinde-degil-451017-1.

Nebenzia, “Onlar orada, Suriye’de olduğumuzu biliyorlar, herhangi bir tehlikeli gelişmeyi önlemek için uygun kanallar olmasını diliyorum. Gerilimin artıp çatışma çıkması tehlikesi, Suriye’ye saldırıdan daha da yüksek, çünkü ordumuz orada. Bu yüzden durum çok tehlikeli. Bizim önceliğimiz ABD-Rusya arasında herhangi bir çatışmayı önlemek ama bu çatışma çıkması da olasılık dışı değil” dedi.

RUSYA, BMGK’Yİ TOPLANTIYA ÇAĞIRDI

Rusya’nın, BMGK’yi Suriye için yarın toplantıya çağırdığı bildirildi.

Rusya’nın Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Vassily Nebenzia, Güvenlik Konseyi’ni yarın için olağanüstü toplantıya çağırdı.

BM’de yaptığı açıklamada, Suriye’ye karşı girişilecek askeri bir harekatın Moskova ve Washington arasında tehlikeli bir çatışmaya yol açabileceği uyarısında bulunan Nebenzia, Suriye konusunun Güvenlik Konseyi’nde yeniden görüşülmesini istedi.

BİZİ TAKİP EDİN

358,991BeğenilerBeğen
54,855TakipçiTakip Et
1,080,355TakipçiTakip Et
7,409AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL