Rusya Ordusu: Doğu Guta'da sivillerin tahliyesi için açılan koridor top atışına tutuldu
27.02.2018 12:06 DÜNYA

Rus Ordusu, bölgedeki muhaliflerin açtığı havan ateşi sonucu Doğu Guta'da beş saat sürmesi öngörülen ateşkes sırasında açılan insani koridordan hiç bir sivilin tahliye edilemediğini duyurdu.

BBC Türkçe'nin Rus Tass Haber Ajansı'nın haberinden aktardığına göre gazetecilere açıklama yapan Doğu Guta'daki çatışmasızlık bölgesinden sorumlu General Viktor Pankov "Sivillerin çatışmasızlık bölgesini terk etmesi için saat 09:00'da bir insani koridor açıldı. Şu anda militanlardan yoğun ateş geliyor ve hiçbir sivil bölgeyi terk edemedi" dedi.

Reuters haber ajansı ise Doğu Guta'daki silahlı muhalif gruplardan Ceyşül İslam'ın ateş açıldığı iddialarını reddettiğini aktardı.

Reuters haberinde, "Ceyşül İslam, insani koridorun oluşturulduğu bölgeye havan topu atıldığı iddialarını reddediyor" deniyor.

'8 günde en az 560 kişi öldü'

Rusya'dan yapılan açıklamada, muhaliflerin kontrolünde bulunan ve Suriye ordusu ile müttefiklerinin kuşatması altında olan Doğu Guta'da her gün yerel saat ile 09.00 - 14.00 arasında insani ateşkes uygulanacağı belirtilmişti.

Her gün 5 saat sürecek olan ateşkes kapsamında siviller için bir koridor oluşturulacağı ve Doğu Gutalıların abluka bölgesini terk etmeleri için fırsat verileceği de ifade edilmişti.

Yaklaşık 400 bin sivil yaşadığı tahmin edilen Doğu Guta'ya gıda ve sağlık malzemelerinin götürülmesi planlanıyor.

İngiltere merkezli muhalif Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Doğu Guta'da gece yarısı durumun nistepen sakin olduğunu, Duma'ya ise sabah saatlerinde dört roket saldırısı gerçekleştiğini duyurdu.

Gözlemciler, Doğu Guta'da son sekiz günde ölenlerin sayısının 560'ı geçtiğini söylüyor.

Rusya'nın açıklamasında, Doğu Guta'daki beş saatlik ateşkes süresinde Suriye Kızılayı'nın da yardım koridoru açılması çalışmalarına katılacağı ve halkın broşürlerle, cep telefonu mesajlarıyla ve videolarla bilgilendirileceği kaydedilmişti.

Yaralı ve hastaların tahliyesi için otobüsler ve ambulanslarların da hazır bekletileceği duyurulmuştu.

AFP haber ajansına konuşan Birleşmiş Milletler (BM) sözcüsü Stephane Dujarric, "5 saat hiç yoktan iyidir, ama Güvenlik Konseyi'nin de taahhüt ettiği gibi şiddet olaylarının 30 gün içinde sona erdiğini görmek istiyoruz" demişti.