Anasayfa YAŞAM Rütbenin haysiyeti yıkım gücü

Rütbenin haysiyeti yıkım gücü

10 yıldan fazla oldu, eşimin bir arkadaşının düğün yemeği vesilesiyle bir orduevine gittik. Havuzun yanında büyük bir masaya oturup servisi beklemeye başladık. İçecekler servis edilirken baktım garson herkesin önüne birer kadeh rakı bırakıyor, “Delikanlı, bu bizim neyimize yetsin?! Bari bir şişe koy masaya da gözümüz doysun!” dedim. Garson “Emredersiniz komutanım!” deyip gitti. ‘Komutanım’ mı?! O günlerde saçlarım uzundu, yani herhangi bir komutana benzetilecek halim yoktu ama bu asker gençler orduevi sınırları içinde herkese böyle davranmak zorunda olduklarından gıkımı çıkarmadım. Garson biraz sonra elinde üstü 70lik rakı şişeleriyle dolu bir tepsiyle geldi, neredeyse masadaki herkese bir şişe düşecek şekilde servis yapmaya başladı. Gülümseyerek “Başka bir emriniz komutanım?!” diyen gencin karşısında öyle mahcup oldum ki anlatamam.

Neyse, bu garson sanki emir erimmiş gibi başımdan ayrılmıyor, bir şey isteyip istemediğimi soruyor sürekli; ben asker gencin tavrından ve “Emret komutanım!” tavırlarından fazlaca etkilenmiş olmalıyım ki, ‘masadakilerin kaderini değilse bile kadehini belirleyen adam’ olmanın verdiği iktidar sarhoşluğuyla iyice kabarıp şişelerden birini kısa sürede tek başıma bitirdim. Sonraki 15 saati hiç hatırlamıyorum.


Ertesi gün öğle üzeri baş ağrısıyla uyandığımda aklımda Avustralyalı askerlerin hikâyesinden başka bir şey yoktu: İki Avustralyalı asker Londra’da bir birahaneden çıkmışlar. Kafalar dumanlı, Londra sisli; askerler nerede olduklarını, ne tarafa gideceklerini bilmiyor. O sırada birahaneye girmek üzere olan birini görmüşler. Adamı görmüşler de kıyafetindeki rütbe işaretlerini fark etmemişler. “Hey, birader!” demiş askerlerden biri subaya, “Burası neresi, biliyor musun?” Subay sertçe çıkışmış: “Siz benim kim olduğumu biliyor musunuz?!” Askerler birbirine dönmüş: “Bak, bizden kötüleri var; biz nerede olduğumuzu bilmiyoruz, bu herif kim olduğunu bile bilmiyor!”

Komutanlaştıkça kendimi kaybedip sıradan bir üyesi olduğum masayı yönetmeye kalkışan ben o gün dersimi aldım, rütbenin haysiyeti nasıl düşürdüğünü gördüm (“Le grade dégrade”: Ömer Seyfettin’in bir öyküsünde geçen, sonradan görmelerin ve layık olmadığı makamlara getirilenlerin durumunu özetleyen Fransız atasözüdür).

O gün bugündür kendisine ‘başkomutanım’, ‘başkanım’, ‘reis’ gibi ifadelerle hitap edilmesinden aşırı derecede haz alan, hatta insanları buna özellikle teşvik eden birini görecek olursam ardıma bakmadan oradan uzaklaşıyorum. Böyle insanlar bu iltifatlarla azıcık sarhoş olduğunda kendilerini sadece oturdukları masanın değil komşu masaların da ‘başgan’ı gibi görmeye, bazen o masalara sarkmaya, sonuçta ortamın keyfini kaçırmaya fazlasıyla meyilli oluyorlar.

Muhtar yapsanız mahalleyi birbirine düşürecek, pohpohlanmaktan sarhoş olup “Sen kimsiniz ya?!” diyerek durduk yere komşu mahallelerle kavgaya tutuşacak bu tür insanların garsonları yönlendirdiği bir masada bulunmak istemezsiniz. Böyle biri sizi masaya davet ederse kibarca ‘hayır’ deyip uzaklaşın. Tecrübeyle konuşuyorum vallahi!

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,494AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Altmış yedi (67) kişi!

Almanya’da, küçük bir kasaba, yaşlı ve emekli insanların oturduğu sevimli bir kafe…...

O irade var mı?

Yerel seçimler sonrasında kentler açısından yeni bir döneme giriliyor. Ankara, İstanbul, İzmir...

İran’dan ‘İngiltere’ye ait ikinci bir tankere alıkonuldu’ iddialarına yalanlama

İran, Hürmüz Boğazı'nda İngiltere'ye ait bir petrol tankerini daha alıkoyduğu yönündeki iddiaları...

Trump ‘Türkiye konusunda önemli hatalar yapıldı’ demişti, senatörlere toplantı davetiyesi gönderdi

ABD Başkanı Donald Trump'ın, Türkiye ve S-400 konusunu görüşmek üzere önde gelen...

Başak Demirtaş: Az önce ziyaretten çıktım, hepinize çok selamları vardı

HDP’nin önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın eşi Başak Demirtaş, Twitter...

Gazze sınırında İsrail saldırısı: 97 yaralı

Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada Filistinlilerin Gazze-İsrail sınırında devam ettikleri Büyük...

İran Devrim Muhafızları: Hürmüz Boğazı’nda bir İngiliz tankerine el koyduk

Hürmüz Boğazı'nda seyir halinde olan İngiliz bayraklı Stena Impero isimli tankerle temas...

Erzincan’da gıda zehirlenmesi şüphesi: 21’i çocuk 56 kişi hastaneye kaldırıldı

Erzincan'da, gıda zehirlenmesi şüphesiyle 21'i çocuk 56 kişi tedavi altına alındı.

Güvenlik soruşturması bahanesiyle görevine son verildi

Şişli Meslek Yüksek Okulunda Mart ayından beri sözleşmeli olarak öğretim görevliliği...

Yapı Kredi Yayınları’ndan Evliyâ Çelebi’ye ‘Kürdistan’ sansürü

Yapı Kredi Yayınları, 17. yüzyılda Evliyâ Çelebi tarafından kaleme alınan 10 ciltlik Evliyâ...

Sonraki haber