Saat&Saat firması Ekşi Sözlük'te haklarında yazılan entryleri sildirdi
10.04.2018 16:48 GÜNCEL

Saat&Saat adlı saat mağazası firma, Ekşi Sözlük'te "" başlığı altında haklarında yazılan entryleri mahkeme kararıyla kaldırttı.

Mahkeme kararı Ekşi Sözlük'te ilgili başlık altında "istanbul 7. sulh ceza hakimliği'nin 06.04.2018 tarih ve 2018/1729 d.iş sayılı kararı uyarınca bu başlıkta yer alan içeriklere erişimin engellenmesine karar verilmiştir" paylaşımıyla duyuruldu. Mahkeme kararının ardından Saat&Saat firmasına Ekşi Sözlük kullanıcılarından büyük tepki geldi.

***

Türkiye’nin ünlü saat mağazası Saat&Saat üretip sattığı 'Greenwich' markası nedeniyle şok baskın yaşamıştı.

Mahkeme kararı ile taklit saat üretip sattığı gerekçesiyle Saat&Saat’in çok sayıdaki mağazasında polis eşliğinde el koyma işlemi gerçekleştirilmiş ve markanın internet sitesi de yine mahkeme kararı ile kısa süreliğine erişime kapatılmıştı.

Mağazada ele geçirilen çok sayıda Greenwich marka saate mahkeme kararı ile el konulmuştu. Greenwich markasını tescil ettiren ve aynı isme sahip mağazalarıyla saat sektöründe faaliyet gösteren Sapan Saat, Greenwich ismiyle saat üretip sattığı gerekçesiyle Saat&Saat’e dava açmıştı. İstanbul 2. Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi’nde görülen davada Sapan Saat tarafından verilen dilekçede 2016/18280 sayısıyla tescil ettirdiği dünyaca ünlü tanınmış “Greenwich”markasının Saat&Saat tarafından tanınmışlığından faydalanarak kar elde etmeye yönelik birebir taklit edilerek tescil ettirildiği belirtilmişti.

Mahkeme kararı ile İstanbul 24. İcra Müdürlüğünce başlatılan haciz işlemleri kapsamında saat&saat’e ait birçok mağazasında bulunan “GREENWICH, GREENWICH 1847” saat ürünlerine, dergilerine, reklam etejerlerine, kutularına ve faturalarına el konulmuştu. Polis nezaretinde gerçekleştirilen uygulamada taklit saatlere el konulma işlemine ait görüntüler de ortaya çıkmıştı. (Kaynak)