Anasayfa ÖZEL Sadece Erdoğan'a oy çıkan sandıklarda 'hareketlilik': Seçmen yağıyor!

Sadece Erdoğan’a oy çıkan sandıklarda ‘hareketlilik’: Seçmen yağıyor!

CHP’li Özel, 24 Haziran’da oyların tamamının Erdoğan’a verildiği 500 sandıktaki seçmen hareketliliğini mercek altına aldı. 24 Haziran'dan önce bu sandıkların 147’sinde seçmen sayısı yüzde 10’un, 61’inde yüzde 50’nin üzerinde arttı

Yerel seçimlere doğru muhalefet partileri “şaibeli seçmen kaydırma” işlemleriyle ilgili itirazlarını sürdürürken, 24 Haziran’daki seçmen hareketliliğini mercek altına alan CHP’li Özgür Özel, “ seçmen hareketliliği” açısından “şaşırtıcı” verilere ulaştı. Oyların tamamının Erdoğan’a verildiği sandıkların bazılarında seçmen sayının yüzde 761’e varan oranda artmış olması dikkati çekti.

Muhalefetin 31 Mart yerel seçimleriyle seçmen listelerindeki “tuhaflıklara”, dikkat çekmeye devam ederken, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, 24 Haziran seçimlerinden yola çıkarak “seçmen hareketliliği” ile ilgili bir inceleme yaptı. Özel, yerel seçimler öncesinde seçmen hareketlilik oranının yüksekliğine vurgu yaptı.

Geçerli oy, seçmen sayısından fazla

Özel, şöyle devam etti: “Bu baskılar, bazı köy ve mahallelerde seçim sonuçlarına alenen yansımaktadır. Rejime kasteden anayasa değişikliğinin hayata geçtiği 24 Haziran seçimlerini incelediğimizde, Erdoğan’ın 500 sandıkta oyların yüzde 100’ünü aldığı görülmektedir. Bu 500 sandığın 198’inde ise geçerli oy sayısı seçmen sayısıyla ya eşit ya da seçmen sayısından daha fazla olarak kayıtlara geçmiştir ki, bu durum ‘güvenli seçim’kavramına çok uygun değildir. 24 Haziran seçimlerinde Erdoğan, 749 sandıkta oyların yüzde 99’unu veya daha fazlasını, 3 bin 456 sandıkta oyların yüzde 95’ini ya da daha fazlasını, 8 bin 866 sandıkta ise oyların yüzde 90’ını ya da daha fazlasını almıştır.”

Tümüyle Erdoğan çıkan sandıklar

Özel, Erdoğan’ın 24 Haziran seçimlerinde yüzde 100 oy aldığı 500 sandığın Şanlıurfa, Sivas, Erzurum, Adıyaman, Bayburt, Çorum ve Malatya illerinde yoğunlaştığını vurguladı. Seçmen artışının bu sandıkların 147’sinde yüzde 10’un, 61’inde yüzde 50’nin, 27’sinde ise yüzde 100’ün üzerinde olduğunu kaydeden Özel, “Türkiye genelinde seçmen artışının yüzde 1,9 civarında olduğu bir seçimde bu hareketlilik olağanın çok üzerinde olduğu gibi hayatın olağan akışına da aykırıdır” değerlendirmesini yaptı.

***

Yüzde 761’lik artış

Özel, 24 Haziran’da “Erdoğan” diyen sandıklardaki dikkati çeken seçmen artış oranını şöyle özetledi: “Gümüşhane’nin Merkez ilçesine bağlı Yukarıyuvalı köyünde yüzde 761, Elazığ’ın Baskil ilçesine bağlı İçlikavak köyünde yüzde 490, Gümüşhane’nin Kelkit ilçesine bağlı Dölek köyünde yüzde 451,4, Malatya’nın Darende ilçesine bağlı Göllüce mahallesinde yüzde 375,6, Ankara’nın Haymana ilçesine bağlı Yergömü mahallesinde yüzde 300, Çankırı’nın Şabanözü ilçesine bağlı Çerçi köyünde yüzde 275,5, Gümüşhane’nin Kelkit ilçesine bağlı Cemalli köyünde ise yüzde 215 oranında olmuştur.”

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,168AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

 Küçük şeyler…

Gazeteleri boş bırakmaya gelmiyor! Eleştiriye ve uyarıya ara verince yanlışlar alıp başını...

‘Askerlikten muafiyet’ yetkisi demokratik değil

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a istediği kişiyi askerden muaf...

Son iki haftada beş gazeteci saldırıya uğradı: Nedeni cezasızlık ve nefret dili!

Dilan EsenGazeteci Sabahattin Önkibar’ı Ankara’da darp eden...

Dersim Tunceli, Tirilye Zeytinbağı

Beni en çok güldüren (Acı acı) Fatih Portakal’ın sitemkar fırçasıydı. Belediye Meclisi’nden...

Yabız hırsız, çeçe sineği ve Trypanosoma gambiense

Saray’a gerekli YSK’nin gerekçeli kararı, “Çünkü çaldılar” iftirası ve ardından cami çıkışı...

Mezuniyet masrafı cep yakıyor

Yaz tatilinin yaklaşmasıyla, ilkokuldan üniversiteye kadar okullarını bitirecek öğrencileri şimdiden mezuniyet heyecanı...

‘80 milyonla SEÇSİS, MERNİS gibi büyük projelerin bazıları yapılır’

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) AKP Grup Başkanvekili ve Esenler Belediye Başkanı Tevfik...

Sadaka değil, kazanılmış haklarımızı istiyoruz

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT), gasp edilen emeklilik hakları için yasa çıkarılması talebiyle...

Süper Lig’de küme düşen takımlar açıklandı

2018/2019 sezonunda Süper Lig’e veda eden son iki takım belli oldu. Akhisarspor’un...

Binali Yıldırım: CHP adayı mağdurmuş. Hadi oradan. Bir mağdur varsa benim

AKP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım, "CHP adayı mağdurmuş. Hadi...

Sonraki haber