Anasayfa SİYASET Sağ birleşirken sol ne yapacak?

Sağ birleşirken sol ne yapacak?

YAŞAR AYDIN [email protected] @yasaraydinnn

Başkanlık seçimi tarihi yaklaştıkça siyasetin tek gündem maddesi neredeyse ittifaklar. Sağ cenahtaki AKP-MHP ittifakı, BBP’nin bu ittifaka eklemlenmesi, Saadet Partisi ve İYİ Parti’nin arayışları… Sağın ittifak arayışlarına dair çokça yazıldı çizildi. Ama sol ne yapacak sorusu hâlâ net değil.


CHP, HDP ve sosyalist sol 2019 gündemli tartışmalar yürütürken “birleşme olur mu” sorusu ortada duruyor. Partilerin ve hareketlerin şu ana kadar durdukları pozisyon, böyle bir birleşmenin neredeyse imkânsız olduğunu gösteriyor.

CHP sol ittifaka uzak
Ana muhalefet CHP yönetimi, HDP ile bir seçim ittifakına girmeyeceğini şimdiden açıkça ifade ediyor. HDP dışında kalan sol parti ve çevrelerin bir kısmı ile seçim ittifakı gündeme gelebilir. Ama CHP yönetimi bu süreci bir ittifak arayışı değil de bazı yapıları Meclis’e taşıma olarak ifade ediyor. Yani sol kamuoyunun tanıdığı bazı isimlerin CHP listelerinden seçime katılması olarak formüle edilebilir. Başkan adayının belirlenmesi sürecinde tek seçicinin parti yönetimi hatta genel başkan olacağı anlaşılıyor.

Bazı isimlere teklif götürülebilir
CHP, nasıl bir aday sorusuna bugüne kadar esas olarak “ikinci turda sağ partilerin de oy verebileceği bir isim” olarak yanıt verdi. Bu durum da hem başkanlık konusunda hem de genel seçimlerde CHP’nin içinde olacağı bir sol birlik projesini neredeyse imkânsız kılıyor. Buna rağmen CHP’nin sol yapılardan bazı isimlere teklif götüreceğine dair konuşmaların şimdiden genel merkezde yapıldığını söyleyebiliriz.

HDP Kürt seçmeni düşünüyor
Selahattin Demirtaş’ın Cumhurbaşkanlığı adaylığı ile ilk kez geniş kesimlere seslenme şansı yakalayan HDP için bu kez durum biraz farklı. Parti ve seçmen üzerindeki baskıya tıpkı 16 Nisan’da olduğu gibi “ayaktayız” yanıtı vermeye çalışacak. Bunu da barajı aşarak göstermek isteyecektir.

HDP’nin canlı bir seçim çalışması yapabilmesi, her şeyden önce başkan adayına bağlı. AKP’nin MHP ile kurduğu ittifakla Kürt seçmenini büyük oranda kaybettiği kamuoyu yoklamalarından da anlaşılıyor. AKP’yi terk eden Kürt seçmenin şu an için HDP ile de buluştuğunu söylemek imkânsız. Baraj sorununu aşmak için tüm Kürt oylarına ihtiyaç duyan HDP, başkan adayını seçerken belki de en çok bu gerçeği dikkate alacak.

Demirtaş olmazsa…
HDP için en güçlü aday hiç kuşkusuz Selahattin Demirtaş. Bununla birlikte olası bir ceza alma durumu, siyaset yasağı ya da Kürt hareketi içinde gelişebilecek bir itiraz, partiyi farklı bir aday arayışına da itebilir. Bu durumda şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki aday, esas olarak Kürt seçmene seslenmeyi becerebilen bir özellik taşımak zorunda olacak. Hasip Kaplan’ın sözü ile “Kürt olacaktır”.

Sol, sosyalist kesimlere de seslenilse bile, batıda ve bölgede Kürt seçmen temel hedef olacaktır. HDP, kendi seçmenini konsolide etmek için ana gövdesinin kendisi olduğu bir yol yürümek zorunda olduğunu biliyor.

Devrimciler ‘program’ diyor
Her ne kadar oy potansiyelleri güçlü olmasa da hareket kabiliyeti olan ve söylemi güçlü bir sol sosyalist hareket, 16 Nisan Referandumu’nda görüldüğü gibi çok etkili olabiliyor. Bu nedenle sosyalistlerin 2019’a giderken ne yapacakları önemini koruyor. Devam eden tartışmaları izlediğimizde sosyalistlerin bir isimden ziyade bir program ve yol haritası arayışında olduğunu söyleyebiliriz. Bu arayış bugün için “HDP ve CHP dışında üçüncü bir odak” olarak tarif ediliyor.
Sol-sosyalist çevrelerin bu girişiminin pozitif sonuçlanması sadece seçimlere yönelik değil, seçime giden süreçte de önemli bir dinamiğin dâhil olması anlamına gelecektir.

Birleşmeyecek ama yarışmayacak da
Tüm bu değerlendirmelerin ışığında solun bir ortak arayışı içinde olmayacağını söyleyebiliriz. Bununla birlikte seçim süresince kendileri ile değil daha çok AKP ile mücadele eden bir rota çizecekleri anlaşılıyor. Seçim güvenliği, OHAL’in kaldırılması gibi mücadele zeminlerinde ortaklaşma durumu en azından ikinci tur için daha barışık bir tablo yaratabilir.


BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,032AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Öğrencilere şiddet uygulayan okul müdürü görevden alındı

Çankırı'nın Yapraklı ilçesindeki bir ilkokulda, İstiklal Marşı töreninde kürsüye çıkardığı öğrencilere şiddet...

CHP’li Öztrak: Sandığa yapılan darbenin sorumluluğu iktidarın sırtınadır

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Parti Sözcüsü Faik Öztrak, YSK'nin İstanbul Büyükşehir Belediye...

Mansur Yavaş, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin borcunu açıkladı

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, "Büyükşehir Belediyemizin toplam borcu 9,5 milyar...

Akşener: YSK’nin açıkladığı şey gerekçeli karar değil darbe bildirisidir

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, YSK'nin İBB seçiminin iptaline ilişkin açıkladığı...

Nadal, Fransa Açık’ta rekor peşinde

Fransa Açık (Roland Garros) Turnuvası'nı 11 kez kazanan Rafael Nadal, Avustralya Açık'taki 11 şampiyonluğuyla...

AKP, 15 bin kişinin yaşadığı mahalleyi ‘terörist’ ilan etti

AKP Maltepe İlçe Başkanlığı tarafından Maltepe ilçe seçim merkezinin taşınması talebiyle hazırlanan...

AKP’li belediye 21 bin liraya tespih almış!

AKP’den 10 milyon 500 bin TL borçla Elazığ’ın Yazıkonak belde belediyesini devralan...

Fenerbahçe’den ‘UEFA’ açıklaması

Fenerbahçe Kulübünden yapılan açıklamada, "Kulübümüz Yargı Dairesine sevk edilirken, olası UEFA gelirlerinden kesilmek üzere...

Tunç Soyer: Ekrem İmamoğlu’nun her zaman yanında olacağız

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, "İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen ve...

YSK, kamu görevlisi olduğunu belirtti: 23 Haziran’da sandıklara imam başkan

Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) İstanbul seçiminin iptaline ilişkin gerekçesi üzerindeki tartışmalar sürerken, imamların...

Sonraki haber