Anasayfa YAZARLAR Sağ yükselirken sol nasıl kazanıyor?

Sağ yükselirken sol nasıl kazanıyor?

Aşırı sağ heyulasının bir karabasan gibi semalarında dolaştığı Avrupa’da sosyal demokratlar Finlandiya’nın ardından İspanya’da da seçimden zaferle ayrıldı. Sosyal demokratların bir ay içinde imza attığı bu başarılar haliyle gözlerin de yeniden sosyal demokratlara çevrilmesine neden oldu.

Peki ne oldu da Avrupa’da rüzgar soldan daha doğrusu sosyal demokratlardan esmeye başladı?

En kuzeyden en güneye ardı ardına gelen bu başarıları nasıl okumalı?
Bir süre öncesinde büyük kan kaybı yaşayan sosyal demokratların Yunanistan, Fransa, Almanya başta olmak üzere birçok ülkede yaşadığı büyük kan kaybı ortadayken, yeniden kımıldama evresine girmesinde kuşkusuz birçok etmen söz konusu.

1) Sola kırılan dümen: En önemli neden kuşkusuz ki sosyal demokratların geçmiş deneyimlerden dersler çıkararak, dümeni sola kırması. Örgütlenmeden söylemlere ve kullanılan dile kadar birçok alanda yenilenmeye gitmek zorunda kalan sosyal demokratlar bir dalga yaratabildi.

2) Aşırı sağ korkusu: Aşırı sağ korkusunun yol açtığı sarsıntının da sola yaradığını söylemek mümkün. Kitleler aşırı sağ heyulaya karşı, aşırı sağ ile bu konuda yarışan merkez sağ partilerden çok, sosyal demokratlara yönelmek zorunda kaldı.

3) Karizmatik genç liderler: Genç, yıpranmamış, kitlelerin dilinden anlayan liderlerin varlığı da bir başka etken. İspanya’da Sosyalist İşçi Partisi (PSOE) lideri Pedro Sanchez’in karizmatik duruşu, kitlelerle sağladığı bağ partiyi çekim merkezi yaptı. Öyle ki Sanchez, Podemos’un karizmatik lideri Pablo Iglesias’ı dahi gölgede bıraktı.

PODEMOS NEDEN KAYBETTİ?

İspanya’da sosyal demokratlar son yılların en iyi sonucunu alırken, Podemos’un birkaç yıl öncesine kadar Avrupa siyasetini sarsan Podemos’un oy kaybetmesi gözlerden kaçmadı. Sürpriz olmayan bu kayıp Podemos’un belli bir aşamada tıkanıp kalmasının sonucu. Üç yıl önce iktidara yürüyen Podemos’un, isyan dalgasını iyi yönetememesi, hareketin lideri Pablo Iglesias’ın lüks sayılabilecek hayatı, kitlelerle kurulan bağın geliştirilememesi birer handikap olarak geri döndü.

İlginizi çekebilir:  Füzeyle uçak arasında gazetecilik

Franco diktatörlüğü döneminden bu yana ilk kez aşırı sağcı bir partinin Parlamento’ya girmesi ise başlı başına bir değerlendirme konusu. Aşırı sağcı Vox partisinin Parlamento’da boy göstermesiyle kıta genelinde aşırı sağsız bir parlamento kalmamış oldu. Hemen her ülkede, bir iki istisna hariç, aşırı sağcılar Parlamentolar’da kendilerine önemli koltuklar edindiler.

BAHAR HAVASI ESERKEN

Bardağın dolu tarafından bakmakta fayda var. Bütün bir Avrupa hatta dünya, aşırı sağ popülist dalganın etkisindeyken, Avrupa’nın birbirinden farklı iki ülkesinden gelen sosyal demokrat rüzgarın esmesi, sadece Mayıs sonundaki Avrupa Parlamentosu seçimlerine etki yapmayacak, seçim takvimine giren diğer ülkelere de sirayet edecek.

İspanya’da şimdi sol bir hükümet kurulması gündemde. Bu sonuçlara göre sol blok olarak adlandırılan PSOE, Unidos Podemos ve Compromis (Podemos’un Valensiya’daki kolu) toplamda 165 milletvekili çıkardı. Katalan ve Bask partilerinin de desteğiyle sol hükümet için aranan çoğunluk elde edilmiş olacak. Podemos ve diğer partilerden yapılan sağcılarla değil sol ile koalisyon yapın çağrıları önemli. Iglesias, “Seçimlerin en önemli sonucu, iki partiden oluşan sol blok, üç siyasi partiden olan sağ bloku geçmiştir. Daha iyi bir sonuç hoşumuza giderdi ama hedefimizi gerçekleştirecek bir sol hükümet için bu sonuç yeterli. Şimdi aşırı sağ ile sağı frenlemek ve bir sol hükümet için çalışacağız. Bizim arzumuz sol koalisyonda çalışmaktır” sözleriyle açık bir çağrıda bulundu.

İskandinavya’nın mutlu ve de huzurlu ülkesi Finlandiya’nın ardından İberya Yarımadası’nın büyük ama problemli ülkesi İspanya’da da seçimden sosyal demokratların çıkması, nereden bakarsanız “sağ heyula”nın etkisi altındaki Avrupa’da şimdiden bir bahar havası estirmeye başladı.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,520AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Bankamatik memurluğuna devam: Belediyeden kovuldu, AKP’li vekile danışman oldu

AKP Adıyaman Milletvekili Muhammed Fatih Toprak, Kahta Belediyesi'nde işe gitmeden yıllarca maaş...

İstanbul’da tekstil atölyesinde iş cinayeti: Asansöre sıkışan 67 yaşındaki işçi hayatını kaybetti

Sultangazi'de bir tekstil atölyesinde asansöre sıkışan 67 yaşındaki işçi Ayhan Yaşar hayatını...

Ukrayna’daki erken genel seçimi Zelenskiy’in partisi kazandı

Ukrayna'da erken milletvekili genel seçiminde sandık çıkış anketlerine göre, Devlet Başkanı Vladimir...

Meteoroloji’den İstanbul için ‘Çarşamba’ uyarısı

Türkiye sıcak havanın etkisinde. Yurt genelinde yüksek olan hava sıcaklığı pazartesi gününden...

Selde kaybolan 5 kişiyi arama çalışmaları sürüyor

Düzce’nin Akçakoca ve Cumayeri ilçelerinde yaşanan sel felaketinde kaybolan ve henüz ulaşılamayan...

‘Yanılmayı çok isterim ama bu deprem olacak’

Boğaziçi Üniversitesi Kandili Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk...

Pique’den Trabzonspor’a yeni mesaj

Trabzonspor'un gri formasının tanıtım filmini alkış emojisiyle paylaşan Barcelonalı Gerard Pique'den yeni...

Kingston kardeşler itirafçı oldu: ABD’yi nasıl 511 milyon dolar dolandırdıklarını anlattılar

ABD’yi 511 milyon dolar dolandırdıktan sonra Türkiye’ye kaçarken yakalanan Kingston kardeşler duruşmaya...

Kediden kurtardığı karga peşinden ayrılmıyor

Erzurum'da yaşayan Yüksel Özpolat'ın, avlanmak üzereyken kedinin elinden kurtardığı yavru karga ile...

Aynı inşaatta üçüncü iş kazası

Aydın’ın Efeler ilçesindeki bir yurt inşaatının 8’inci katından düşen işçi ağır yaralanırken,...

Sonraki haber