-Reklam-
Anasayfa SAĞLIK Sağlık Bakanlığından CHP'li Aytekin'e yanıt: Körfez'de doktor yok

Sağlık Bakanlığından CHP’li Aytekin’e yanıt: Körfez’de doktor yok

CHP Balıkesir Milletvekili ve İçişleri Komisyonu Üyesi Ensar Aytekin, Bilgi Edinme Hakkı Kanunu çerçevesinde Sağlık Bakanlığı’na sorduğu soruların cevaplarını kamuoyuyla paylaştı. Bakanlığın cevabında, yaz aylarında nüfusu artan Balıkesir Körfez bölgesinde kalp doktoru olmadığını belirtildiğini söyleyen Ensar Aytekin; “Balıkesir halkı doktordan mahrum”dedi.


Gelen verilere göre Balıkesir Körfez’de doktor sayısının çok az olduğunun ve kalp doktorunun ise bulunmadığının altını çizen Aytekin, yaz aylarında nüfusu milyonlarla ifade edilen turizm bölgesi Körfez’de bu durumun kabul edilemez olduğunu dile getirdi. “2018 Türkiye’sinde Sağlık Bakanlığı’ndan gelen yanıt sağlıkta dönüşüm yalanını bir kez daha boşa düşürmüştür” diyen Aytekin’in konuya ilişkin açıklaması şu şekilde:

Hastaya müşteri, hastaneye ticari merkez gözüyle bakanlar içine doktor koymayı unutmuşlar

“Sağlıkta dönüşüm yalanıyla birlikte devasa şehir hastaneleri komplekslerini hizmet diye sunanlar, bina yapıp içine doktor koymayı unuttular. Bir süre önce Sağlık Bakanlığına sorduğumuz soruların nihayet cevapları geldi. Özellikle yaz aylarında nüfusu milyonlarla ifade edilen ve sıcakla birlikte sağlık alanında risk taşıyan Ayvalık, Burhaniye, Edremit ve Gömeç gibi ilçelerimizde yaşlı nüfusu da göz önüne alarak Bakanlığa bu ilçelerde kaç kalp damar cerrahı çalıştığını sorduk. Aldığımız cevap kelimenin tam anlamıyla skandal! Bakanlık ilgili sorumuza verdiği cevapta Bandırma Devlet Hastanesinde 1, Atatürk Devlet Hastanesinde 8 ve Balıkesir Devlet Hastanesinde 1 olmak üzere toplam 10 adet kalp damar cerrahi uzmanı olduğunu söyledi. Balıkesir’imizin 2017 nüfusu 1 milyon 205 bin kişi olarak biliniyor. İl genelinde ise kalp damar cerrahi uzmanı sayısı ise toplamda yalnızca 17! Hekimlerden 10’u devlet hastanelerinde, 2’si üniversite hastanesinde, 5’i ise de özel hastanelerde görev yapmaktadır. İl genelinde toplam hekim başına düşen hasta sayısı da 651 olarak Bakanlık tarafından cevaplanmıştır. Bu sayı doğal olarak hastanelerden randevu almada ciddi gecikmelere sebep oluyor.

Balıkesir gibi yaşlı nüfusu yüksek bir yerde bu denli az hekim sayısı kabul edilemez. AKP iktidarı mensupları övüne övüne şehir hastanelerini anlatırken, içine doktor koymayı unutmuşlar! Özellikle Körfez diye adlandırdığımız Ayvalık, Burhaniye, Gömeç ve Edremit gibi yaz aylarında milyonluk nüfuslarıyla öne çıkan ilçelerimizde, yerleşik nüfusun da yaş ortalamasının yüksek olduğu düşünülünce Bakanlığın bize verdiği cevaptan anladığımız şudur: Kalp hastasıysanız ve bu bölgede yaşıyorsanız her an ihmalden ölebilirsiniz.”

Körfeze kalp damar hastalıkları hastanesi şart

Bakanlığın verdiği cevaba ilişkin olarak, Balıkesir’in güney ilçelerindeki bu sorunu ortadan kaldırmak için Kalp Damar Hastalıkları Hastanesi kurulması gerektiğini ifade eden CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin; “Kalp damar hastalıkları için, il genelinden başta Bursa olmak üzere civar illere giden Balıkesirli hemşerilerimiz bu konunun bir an evvel çözülmesini beklemektedir. Özellikle Körfez’de tam teşekküllü bir Kalp Damar Hastalıkları Hastanesi kurulması gerekmektedir. Zaman geçmeden bu konunun gündeme alınması şarttır. 2018 Türkiye’sinde “sağlıkta çağ atladık” sözünün ne kadar boş, ne kadar anlamsız olduğu Bakanlığın verdiği cevaplarca da görülmektedir. Hasta garantisi verilerek yapılan çalışmalar görünen o ki, rantın paylaşılması için halk sağlığını pazarlık konusu yapan çalışmalardır. Hâlbuki hasta, hastadır; müşteri değildir.” dedi.

- Reklam -

SON HABERLER

Kaybetme hazımsızlığı halkı akıllarına getirdi!

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi toplantısının üçüncüsü dün gerçekleştirildi. İBB Başkanı Ekrem...

Bir devlet linci ve sorulmayan sorular

Çubuk’taki linç girişiminin vahametini anlamak için sadece şu karşılaştırmalar yeterli; suç oluşturmayan...

Esas ‘gaz sıkışması’ halkta değil AKP’de

Yerel seçim sonuçlarının AKP’de yarattığı sarsıntı ekipler arasındaki gerginliği de daha görünür...

Gerçek gündem milletin işi ve aşıdır

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak parti genel...

Anayasa defalarca çiğnendi, AYM sustu

Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkanı Zühtü Arslan, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ‘alametifarikası’ olarak tanımladığı...

Al gülüm ver gülüm

Türkiye Varlık Fonu kurulduğunda ve kamuya ait kurumlar fona aktarıldığında yapılan açıklamada...

Karanlığın SAĞ Eli…

Ursula K. Le Guin’in “Karanlığın Sol Eli “adlı kitabından esinlendim bu başlığı...

Yeni Türkiye, yeni siyaset

Erdoğan-Bahçeli ittifakı, 31 Mart yerel seçim stratejisini toplumu bölen kutuplaştırıcı dil ve...

‘Akıl Tutulması’

Birlikte yaşama kültürü eğitim yoluyla öğrenilen bir beceri. Eğitimin zorunlu kısmının özellikle...

İş kazası hallerinde prim ödeme gün şartı aranmaz

İyi günler Hüseyin hocamBen 1958 doğumluyum 1975,de...

Sonraki haber