Sağlık çalışanlarına şiddet sürüyor

BirGün/Ankara

Ankara Tabip Odası (ATO) ve Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) yönetici ve üyeleri Dışkapı Çocuk Hastanesi önünde buluşarak, Çocuk Hastalıkları ve Sağlığı Asistanı Hande Yatağanbaba’nın hasta yakını tarafından darp edilmesine tepki gösterdi.

Sağlık meslek örgütleri adına basın açıklamasını yapan ATO Yönetim Kurulu Üyesi Benan Koyuncu, bir gün önce de Ankara Zekai Tahir Burak Hastanesi önünde üç sağlık çalışanının ve Tunceli Devlet Hastanesi’nde Kadın Doğum ve Hastalıkları Uzmanı Erdinç Sarıdağan’ın hasta yakınları tarafından darp edildiğine değindi. Meslektaşlarına “geçmiş olsun” taleplerini ileten Koyuncu,”Şiddet son bulsun” dedi.


Son 15 yılda şiddet arttı

Sağlık çalışanlarına yönelen şiddetin son 15 yıldır artarak devam ettiğini söyleyen Koyuncu, şunları söyledi:

“Beyaz kod verilerine göre 30 binin üzerinde sağlık çalışanı sağlık hizmeti sunulan alanlarda şiddete uğruyor. Günde en az 30 sağlık çalışanı, hasta yada hasta yakınları tarafından şiddete uğruyor.Yetkililerin ‘geçmiş olsun’ dilekleri şiddeti engellemeye yetmiyor.

Dr. Ersin Aslan’ın ölümünden sonra bir araya gelen TTB ve diğer meslek örgütleri ile birlikte sağlıkta şiddeti ortaya çıkaran nedenleri tespit ettik, öneriler geliştirdik. Bu önerilerin hemen hiç biri yetkililer tarafından uygulanmadı. ”

Yasal düzenlemelere değinen Koyuncu, kamu sağlık kurum ve kuruluşlarında ya da bu kuruluşlar dışında olmakla birlikte işin yürütümü nedeniyle, çalışanlara yönelik gerçekleştirilen şiddet olaylarının “iş kazası” olarak değerlendirildiğini belirtti. Koyuncu, “Dışkapı Çocuk Hastalıkları Hastanesi Başhekimliği ve darp edilen arkadaşlarımız yaşadıkları bu şiddet olayı ile ilgili olarak iş kazası tutanağı oluşturmalı ve Sağlık bakanlığı ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile paylaşmalıdır. Bu konuda yetkilileri mevcut yasal mevzuatlara uymaya çağırıyoruz” dedi.

BİZİ TAKİP EDİN

358,964BeğenilerBeğen
54,845TakipçiTakip Et
1,080,072TakipçiTakip Et
7,386AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL