Sağlık emekçileri ek gösterge istiyor

SES üyesi sağlık ve sosyal hizmet emekçileri, 3600 ek gösterge, insanca yaşamaya yetecek bir temel ücret ve yıpranma payı talepleriyle imza kampanyası başlattı. Toplanan imzalar Meclis’e iletilecek

KESK’e bağlı Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES), 3600 ek gösterge, insanca yaşamayı sağlayacak temel ücret ve fiili hizmet süre zammı (yıpranma payı) talepleriyle imza kampanyası başlattı. Bir ay sürecek kampanyada toplanacak imzalar Meclis’e iletilecek.

İlk talep: 3600 ek gösterge

Kampanya, SES’in ülke genelindeki tüm şube ve temsilciliklerinde dün yapılan basın açıklamalarıyla başladı. Yapılan açıklamaya göre, kampanyanın taleplerinin başında 3600 ek gösterge geliyor. Hükümetin 24 Haziran seçimlerinden önce bu konuda verdiği sözü hatırlatan emekçiler, “Seçimin üzerinden 6 ay geçti ama düzenleme yapılmadı. Cumhurbaşkanlığı ikinci 100 günlük eylem programında ise sadece eğitim emekçilerine 3600 ek gösterge verileceği ifade edildi, sağlık ve sosyal hizmet emekçilerinin ek gösterge talepleri gündeme dahi alınmadı. Hakkımız olan 3600 ek gösterge talebimizin yeni bir seçim malzemesi yapılmasına izin vermeyeceğiz” diyor.

Yoksulluk sınırının üzerinde ücret

Emekçilerin ikinci temel talebi ise insanca yaşamayı sağlayacak temel ücret. Yandaş sendikalarla yapılan ‘satış sözleşmeleri’ ve yüksek enflasyon ile ücretlerin iyice eridiğine dikkat çeken emekçiler, “TÜİK’in eylül ayında açıkladığı yoksulluk sınırı 6 bin 167 lira, Türk-İş’in aralıkta açıkladığı yoksulluk sınırı ise 6 bin 322 lira. Bu nedenle sağlık ve sosyal hizmetler işkolunda çalışan bir emekçinin alması gereken en az temel ücret 6 bin 500 lira olmalı ve tüm ödemeler emekliliğe yansıtılmalı” ifadelerini kullanıyor.

Yıpranma payının kapsamı genişletilsin

Üçüncü talep ise fiili hizmet süre zammı, yani yıpranma payı. Sağlık ve sosyal hizmet emekçileri, yaptıkları işin niteliği ve çalışma koşullarından ötürü sağlıklarını yitirdiklerini ve yıprandıklarını dile getiriyor. Resmi Gazete’de 3 Ağustos’ta yayımlanarak yürürlüğe giren torba yasada yer alan maddenin taleplerini karşılamadığını vurgulayan emekçiler, yıpranma payının sağlık ve sosyal hizmet emekçilerinin tamamını kapsamasını, geçmiş çalışma sürelerinin de buna dahil edilmesini, fiili çalışma şartının ise kaldırılmasını talep ediyor.

Bu üç temel taleple toplanacak imzalar 13 Şubat’ta illerde yapılacak açıklamalarla SES Genel Merkezi’ne gönderilecek, daha sonra belirlenecek bir tarihte de TBMM Başkanlığı’na teslim edilecek.

***

Hekimler: Böyle adaletsizlik olmaz!

Hekimler de 3 Ağustos’ta yürürlüğe giren ve hükümet tarafından “Emekli hekim maaşlarına zam!” başlığıyla duyurulan düzenlemeye tepkili. Hükümetin bütün emekli hekimlerin maaşlarına zam yapılacağı/yapıldığı algısı yarattığını, ancak bunun gerçeği yansıtmadığını vurgulayan İstanbul Tabip Odası, “Böyle adaletsizlik olmaz!” açıklaması yaptı. İTO’da önceki gün yapılan açıklamada konuşan İTO Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Rukiye Eker Ömeroğlu, hekimlerin ısrarlı talepleri sonucunda ağustos ayında emekli hekim maaşlarında düzenleme yapıldığını ve yasada öngörülen bin 500-2 bin lira artışların bu ay itibariyle yatırılmaya başlandığını söyledi. Ancak sadece Emekli Sandığı emeklisi olup bir sosyal güvenlik kuruluşuna bağlı çalışmayan hekimlere zam yapıldığına, diğer emekli hekimlere yapılmadığına dikkat çeken Ömeroğlu, “İsminden başka adaletle ilişkisi olmayanların yaptığı tam bir adaletsizlik! Bu adaletsizliği asla kabul etmiyoruz. Bütün emekli hekimlerin maaşlarına zam yapılmalıdır” dedi.

BİZİ TAKİP EDİN

359,017BeğenilerBeğen
54,853TakipçiTakip Et
1,080,659TakipçiTakip Et
7,421AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL