Sağlıklı besinleri çocuklara eğlenceli bir biçimde sunun
14.09.2017 07:47 YAŞAM

Okulların açılmasına sayılı günler kala sağlıklı beslenme çantaları hazırlama konusunda ailelere tavsiyelerde bulunan Mektebim Okulları Mamabüs Diyetisyeni Arzu Uzun, çocuklara sağlıklı besinlerin sevdirilmesi için yemeklerin eğlenceli ve renkli şekillerde sunulmasını önerdi.

Yemeklerin çocukların ilgisini çekecek şekilde hazırlanabileceğini söyleyen Uzun, “Alternatif olarak vitamin mineral bakımından zengin sebze ve meyveler var. Bunları çocukların ilgisini çekecek şekilde hazırlayabiliriz. Örneğin farklı renkteki sebzeleri ince çubuk şekilde doğramak ve yanlarına baharatlarla tatlandırılmış yoğurt hazırlamak iyi fikir olabilir. Sağlıksız besinlerin yerine alternatifler koyulması gerekiyor” dedi.

Bu önerilere kulak verin
Günlük olarak tüketilmesi gereken besin değerleri ve besin grupları hakkında bilgi veren Uzun, şöyle konuştu: “Okulların açılmasına çok az bir zaman kaldı. Aileler de ‘çocuklarımızı nasıl dengeli ve sağlıklı şekilde besleyebiliriz?’ sorusu içindeler. Öncelikle günlük olarak tüketilmesi gereken belli miktarlarda protein, karbonhidrat, yağ, vitamin ve mineraller var. Bunları 5 temel besin grubundan alırız. Süt ve süt ürünleri grubu, et, kuru baklagil ve yumurta grubu, ekmek ve tahıl grubu, sebzeler ve meyveler grubu ile çok fazla tüketilmemesi kaydıyla yağ ve şeker grubu var. Süt ürünleri grubunda yoğurt, süt, peynir, ayran ve kefir gibi ürünler bulunuyor. Her gün en azından 3 porsiyon bu ürünlerden tüketilmedir. Bunun haricinde et grubunun protein bakımından zengin olması sebebiyle kas ve organ gelişiminde faydası var. Özellikle yağ asitleri ve Omega 3 bakımından oldukça zengin olan balık haftada 2 kez tüketilebilir. Sebzeler ve meyveler de mineral ve vitamin bakımından oldukça zengindir. Bu da çocukların bağışıklık sistemini güçlendirir. Özellikle antioksidan bakımından zengin olan yaban mersini, ahududu, nar gibi güçlü renkli meyveler mevsimine göre tüketilebilir. Bunun haricinde haftada 2 kez kuru baklagiller ve her gün olacak şekilde ceviz ve fındık gibi yağlı tohumlar tüketilebilir.”

Sağlıklı beslenme yaşam tarzı olmalı
Sağlıklı beslenme alışkanlığının çocuk yaşlardan itibaren kazanılması gerektiğini söyleyen Uzun, “Küçük yaşlardan itibaren çocuklarımıza sağlıklı beslenme alışkanlıklarını kazandırmamız gerekiyor. Özellikle son yıllarda dünyada kalp damar hastalıkları, diyabet ve bazı kanser türleri gibi kronik hastalıkların görülme sıklığı artmış durumda. Aynı şekilde ülkemizde de artıyor. Bu durum farklı araştırmalarla kanıtlanıyor. Çocuklarımıza sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazandırarak bu tür hastalıkları önleyebiliriz. Aynı şekilde aileler ne tür bir beslenme düzeni uyguluyorsa çocuklar da aynı düzeni uygulayacaktır. Bu yüzden sağlıklı beslenmeyi bir yaşam tarzı haline getirmemiz gerekiyor” diye konuştu.