‘Sağlıkta dönüşüm’ hastaneleri krize soktu

İstanbul Tıp Fakültesi ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde yaşanan mali kriz ve bu krizin sağlık hizmetlerine olumsuz yansıması, yüzlerce hemşire ve sağlık çalışanının istifa etmesi üzerine, yaşanan sorunlara dikkat çekmek için İstanbul Tabip Odası ve SES Aksaray Şubesi’nce bir basın açıklaması yapıldı.


‘Bütçeye destek istiyoruz’
İlk konuşmayı yapan İTO Başkanı Dr. Pınar Saip, “Bizler üniversite hastanelerini yaşatmak için yetkililerden genel bütçeden acilen bir desteğin gelmesini rica ediyoruz. Ve bütün bu kurumlardaki sorunları tartışabilmek için idarecilerin gerek sağlık çalışanlarıyla gerek öğretim üyeleriyle bir araya gelip sorunları tartışması ve çözüm önerileri üretmesi gerekmektedir. Aksi halde referans olabilecek bu gözbebeği hastaneleri kaybedeceğiz. Ve üniversite hastanelerinin çökmesi, hastalarımızın tamamen özel hastanelere mecbur kalmasına sebep olacaktır” dedi.

‘Üzerimize düşeni yapacağız’
İstanbul Tabip Odası adına hazırlanan basın açıklamasını ise Prof. Dr. Rukiye Eker Ömeroğlu kamuoyuyla paylaştı. Yapılan açıklamada şunlar söylendi: “Sağlıkta Dönüşüm Programı adı altında yapılan ve üniversite hastanelerinin eğitim ve araştırma işlevlerini yok sayarak uygulanan performans sistemi ve geri ödeme koşulları bu programın başından beri üniversite hastanelerini ciddi bir mali krize sokmuş ve hizmetlerin tümünü aksamaya başlamıştır. Hastanelerimizin içine düştüğü durum gerçekten endişe vericidir. Amacımız tarihi sorumluluğumuzu yerine getirmek ve ülkenin gözbebeği hastanelerimizin çöküşüne seyirci kalmayıp sesimizi duyurmaktır. Üzerimize düşeni yapmaktan vazgeçmeyeceğiz.


BİZİ TAKİP EDİN

359,137BeğenilerBeğen
54,883TakipçiTakip Et
1,081,598TakipçiTakip Et
7,468AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL