alpertasbeyoglu

Sağlıkta şiddet vakaları iki kat arttı

Son dönemde artan sağlıkta şiddet vakaları TBMM gündemine taşındı.


CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, sağlıkta şiddetin özellikle devlet hastanelerinde yoğunlaştığına dikkat çekerek, Devlet hastanelerinde fiziki ve sözlü saldırıya maruz kalan sağlık çalışanı sayısının 25 bin 481 olduğunu açıkladı.

Eğitim ve Araştırma Hastaneleri’nde çalışan sağlık emekçilerinin maruz kaldığı fiziki ve sözlü taciz vakası sayısının kayıtlara 15 bin 970 olarak geçtiğine dikkati çeken Emir, şunları kaydetti:

“Sağlık-Sen’in araştırmasına göre, hiç şiddetle karşılaşmamış sağlık çalışanları da dahil olmak üzere, şiddet endişesi yaşayanların oranı yüzde 82. Her 10 sağlık çalışanından 8’i şiddetle karşılaşma konusunda endişe yaşadığını ifade ediyor. İleride daha trajik vakaların yaşanmaması için TBMM’de acilen bir araştırma komisyonunun kurulmalıdır.”

ŞİDDET VAKALARI DA ARTTI

Son altı yılda iki doktorun uğradığı saldırı nedeniyle hayatını kaybettiğini hatırlatan Emir, 2012 yılının ilk yarısında 5 bin 50 şiddet vakasının raporlaştırıldığının altını çizdi. Buna karşın 2017 yılında 13 bin 545 şiddet vakasının kayıtlara geçtiğini belirten Emir, şiddet vakalarının altı yılda iki kat arttığına dikkati çekti.

BİZİ TAKİP EDİN

359,936BeğenilerBeğen
55,851TakipçiTakip Et
1,086,932TakipçiTakip Et
7,859AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL