Anasayfa ARŞİV Sakin kalmak mı dediniz?

Sakin kalmak mı dediniz?

Podolski önceki akşamki maçtan sonra “Sakin kalarak kendi oyunumuzu oynadık” dedi. Aslında ne kadar basit bir cümle değil mi? Sakin kal ve kendi oyununu oyna.

Alın size Almanya ve Türkiye arasındaki derin fark!

Siz, futbolu geçtim, herhangi bir spor dalında sakin kalıp kendi oyunumuzu oynadığımızı hatırlıyor musunuz? Açıkçası ben hatırlamıyorum. Hele sakin kalma kısmında her daim problem oluyor.

Bu durum sanki bir tür kompleksten kaynaklanıyor. Ya aşırı derecede kendimize güvenip, rakibi küçümsüyor ve tam da bu kibir yüzünden kaybediyoruz. Ya da dışarıya belli etmesek de rakibi içten içe aşırı büyütüyor ve neticede paniğe kapılarak yine kaybeden taraf oluyoruz. Arası yok.

***

Bu arada farkında mısınız bilmiyorum ama elimizde epey kötü bir jenerasyon var. Şu anki başarısızlığı teknik direktöre filan bağlamak doğru değil. Bu jenerasyonla sonuç almak zor görünüyor.

Hiddink tam da bu yüzden dere geçerken at değiştirmeye kalktı. Şimdi yarısı eski (aslında o da eski değil, belki de çabuk eskimiş demek lazım), yarısı yeni iki ayrı jenerasyondan oluşan melez bir takımla yola devam etmeye çalışıyoruz.

Peki acaba bu durumun sürekli artırıp durduğumuz yabancı kontenjanıyla bir ilgisi olabilir mi? Daha önce yazmıştım, ben yabancı sayısı kısıtlamasının doğru olmadığına inanıyorum ama bu düşüncem devletin kendi futboluna sahip çıktığı bir sistem için geçerli. Yerli ve yabancı oyuncular rekabet etsin tabii ki, lakin yerlilerin yabancılardan eksik bir eğitimi olmaması gerekiyor ki rekabet adil olsun.

Federasyon gündelik ıvız zıvırla uğraşacağı zamanın yarısını ayakları yere basan bir futbol politikası geliştirmeye harcasa gelecek için bu kadar karamsar olmazdık. Ama şu durumda umutlanmak için hiçbir neden yok.

***

Ali Şen, Fenerbahçeli yöneticilerle buluşmuş. Birlikte son süreci değerlendirmişler, şike suçlamalarına karşı ne yapılması gerektiğini tartışmışlar. “Yöneticilere tavsiyelerde bulundum, yol gösterdim” diyor ‘efsane’ başkan. Teşbihte hata olmaz, hani bir laf vardı, “kılavuzu karga olanın…” diye. Nasıldı sahi o laf?

***

Spor Bakanı yasayı değiştirmek isteyen kulüp başkanlarına birkaç hafta önce “Diğer partileri tek tek gezip, değişiklik için onay almadan bize sakın gelmeyin” çağrısında bulunmuştu. Şimdi Kulüpler Birliği fellik fellik Ankara turu atıyor. MHP, BDP, CHP… Gezip duruyorlar. Her geziden sonra bakana uğrayıp belli ki rapor veriyorlar.

Ankara’da şu sıralarda “Demirören’e  bakanlıkta özel oda yapılsın, bir koltuk verilsin adamcağıza” esprileri yapılıyor. Eee… Altına imza attığın yasayı okumazsan böyle olur.

Keşke değişmese o yasa. Aynı kalsa.

Ama görünen o ki maalesef değişecek. Tabii bu arada Demirören bakanlıktan bir bürokrat koltuğu kapıp, değişik bir kariyere yelken açmazsa.

***

Bizim basketbol kulüplerinin NBA’deki lokavttan istifade mal bulmuş mağribi gibi herkesin üstüne atlaması bir tek beni mi rahatsız ediyor? Bir tür yağma gibi.

Yarın öbür gün bu lokavt biterse bu adamların hepsi memleketine dönecek. Takım ruhu, oyun anlayışı, felsefesi filan hep fasa fiso laflar mı yahu! Bu kadar mı  içi boş bu kavramların? Böyle gelen ağam, giden paşam şekliyle başarı sağlanabiliyorsa elalem ne diye yıllarca istikrar diye bir yerini yırtıyor.

Ayrıca içerideki çocuklara da ayıp olmaz mı?

Ne bileyim, sevmedim ben bu lokavttan adam kaçırma işini…

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,709AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Siverek’teki katliama ilişkin tutuklu sayısı 5’e yükseldi

Urfa’nın Siverek ilçesinde 4 kişinin öldüğü, 5 kişinin yaralandığı katliamda iki kişi...

Dalyan Kanalı ve Köyceğiz Gölü’nden 20 traktör atık çıkarıldı

Muğla'nın Ortaca ilçesindeki Dalyan Kanalı ve Köyceğiz Gölü'nden dalgıçlar tarafından 20 traktör...

Sala’nın ölümüyle ilgili İngiltere’de bir kişi gözaltına alındı

Arjantinli futbolcu Emiliano Sala'nın uçak kazasında hayatını kaybetmesiyle ilgili olarak İngiltere'de bir...

Ümraniye’deki İmamoğlu mitingine AKP’lilerden saldırı girişimi

İmamoğlu'nun Ümraniye'deki seçim mitingi için toplanan yurttaşlara AKP'li bir grup saldırı girişiminde...

BM’nin ‘Kaşıkçı’ raporunda cinayete dair yeni detaylar ortaya çıktı

Birleşmiş Milletler (BM) Yargısız ve Keyfi İnfazlar Özel Raportörü Agnes Callamard'ın Suudi...

Akşener’den Erdoğan’ın ‘yargı’ tehdidine ilişkin açıklama

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, "Pazar günü ya Sisi diyecekmişiz ya...

Fed, faiz kararını açıkladı

ABD Merkez Bankası Fed, piyasaların merakla beklediği faiz kararını duyurdu. Fed faizi...

Ankara Üniversitesi DTCF’de faşist saldırı

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi'nde (DTCF) öğrencilere faşistler saldırdı.

Erdoğan: Bu milletin valisine ‘it’ diyen bir insandan siyasetçi olmaz

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçimlerinde...

TRT’de silah skandalı sonrası 2 memur açığa alındı

AYCAN KARADAĞGeçtiğimiz günlerde, TRT İzmir Bölge Müdürlüğü...

Sonraki haber