‘Sakıncalı’sın deyip görevine son verdiler

Avrasya Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak görev yapan Murat Büyükyılmaz ‘sakıncalı’sın denilerek görevden uzaklaştırıldı

meral danyıldız

Trabzon’da vakıf üniversitesi statüsündeki Avrasya Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalışan Murat Büyükyılmaz ‘sakıncalı’ denilerek görevden uzaklaştırıldı.

Mayıs ayı sonlarında sınava giren ve birinci olarak kadroya yerleşmeye hak kazanan Büyükyılmaz, eylül ayında iktisat derslerine başladı.

ATILDIĞIMI MAİL İLE ÖĞRENDİM

Derste olduğu sırada görevine son verildiğini öğrenen Büyükyılmaz “Rektörlüğe gittiğimde bana verilen kağıtta ‘Özlük dosyanıza yapılan inceleme sonucunda, kurumumuzda çalışmanız sakıncalı görüldüğünden 22.10.2018 tarihiyle görevinize son verilmiştir’ yazıyor” dedi.

60 günlük itiraz süresinin son günlerine kadar bekleyen, Büyükyılmaz son gün kararın yürütmesinin durdurulması ve iptali talebiyle Trabzon İdare Mahkemesi’ne başvurarak dava açtı.

EMEKLERİM BOŞA GİTTİ

Büyükyılmaz “İşe girmeye hak kazandığınız sınavın ardından güvenlik soruşturması gerekçesiyle aylarca bekleyip hazırlanıyorsunuz, ders dönemi gelince ancak başlayabiliyorsunuz, daha önceden de ellerinde olan güvenlik soruşturmasına referansla ‘sakıncalı’ olduğunuza karar verip işten çıkarıyorlar ve aslında bütün emekleriniz böyle dayanaksız bir suçlamayla boşa gidebiliyor” dedi.

“Ben şimdiye kadar verdiğim emeklerin sonucu olarak akademide çalışmak ve halkın yararına bilimsel bilgi üreterek topluma hizmet etmek istiyorum” diyen Büyükyılmaz şöyle devam etti: “Bunu elimden almaları çok acımasızca ve çok vicdansızca. Umarım bir gün sadece benim değil bütün akademisyenlerin ve Türkiye’de toplum yararına emek verenlerin yetişmiş insanların emeklerinin boşa harcanamayacağı günlere ulaşabiliriz. Umarım böyle bir ülkeyi kurabiliriz.”

BİZİ TAKİP EDİN

359,017BeğenilerBeğen
54,853TakipçiTakip Et
1,080,659TakipçiTakip Et
7,421AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL