Saldırının ardından Şam’da hayat normale döndü
14.04.2018 19:20 DÜNYA

BBC muhabiri Lana Antaki, Suriye'nin başkenti Şam'a yönelik hava saldırıları sonrası kentteki atmosferi yazdı: Dükkânlar açık ve insanlar işe gidiyor. Onlarca Suriyeli, Suriye, ordu ve Devlet Başkanı Beşar Esad için tezahürat yaparak devlet televizyonu binasının yakınındaki ana meydanda toplanıyor.

ABD, Fransa ve İngiltere’nin Suriye’de henüz kanıtlanmamış kimyasal silah saldırısını gerekçe göstererek düzenlediği hava saldırılarının ardından Şam’da hayatın normal olarak devam ettiği belirtildi. BBC muhabiri Lana Antaki, şu bilgileri verdi:

“Şam sokakları her zamanki gibi kalabalık. Kontrol noktalarındaki askerler rahat ve güvenlik kontrolleri her zamankinden daha sıkı değil. Dükkânlar açık ve insanlar işe gidiyor. Onlarca Suriyeli, Suriye, ordu ve Devlet Başkanı Beşar Esad için tezahürat yaparak devlet televizyonu binasının yakınındaki ana meydanda toplanıyor. ABD Başkanı Donald Trump’a ondan korkmadıklarını ve ordu ile başkana desteklerini hiçbir şeyin değiştirmeyeceğini söylemek istediklerini anlatıyorlar. Birçoğu bu saldırıyı beklediklerini ve yeni bir saldırı olacağını sanmadıklarını söylüyor.”

ABD,Fransa ve İngiltere'nin Suriye'ye yönelik saldırısı sonrası Şam'da hayat normal seyrinde sürüyor. Saldırı sonrası yüzlerce Suriyeli saldırıyı protesto ederken, Şam sakinleri Sputnik'e açıklamalarda bulundu.

Suriye'nin başkenti Şam sakinleri, güne ABD, İngiltere ve Fransa'nın saldırısı sebebiyle patlama sesleriyle başladı.

Sabah 03:55'de başlayan ve yaklaşık bir saat süren ABD saldırısının sona ermesinden hemen sonra Suriye vatandaşları, başkent Şam'ın kalbinde bulunan Emevi Camii önünde toplanarak, ABD saldırısını protesto etti.

ABD saldırısında 100'den fazla füze kullanırken, Suriye askeri kaynakları bu füzelerin 70'inden fazlasının Suriye hava sistemleri tarafından etkisiz hale getirildiğini belirtti. ABD füzelerinin, Şam'da bulunan bir bilimsel araştırma tesisi ve Humus kırsalındaki tesisleri vurduğu bildirilirken, kayıplara ilişkin resmi bir açıklama yapılmadı.

Sputnik'e konuşan bir askeri kaynak, "Hava savunmamız Amerikan füzelerine karşı çok etkili oldu, saldırının etkili olmadığını ve kaybımızın az olduğunu söyleyebilirim" dedi. Kaynak, Barzeh'de bilimsel araştırma merkezinin yıkıldığını doğrularken, Şam kırsalında Jamraya'yı ve Kiswe'yi hedefleyen diğer füzelerin gökyüzünde imha edildiğini belirtti.