Salih Müslim'in duruşması yarına ertelendi
26.02.2018 13:36 GÜNCEL

Türkiye'nin Prag Büyükelçisi Ahmet Necati Bigalı, Habertürk TV canlı yayınında PYD eski Eş Başkanı Salih Müslim'in Prag'da gözaltına alınmasıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Bigalı, Prag'da bugün mahkemeye çıkarılması beklenen Müslim'in duruşmasının yarına ertelendiğini açıkladı.

Büyükelçi, konuşmasında Müslim'in iadesinin talep edildiğini belirterek şunları söyledi:

"Salih Müslim yetkili makamlarımızca bir süredir kırmızı bültenle aranan bir terör örgütü lideriydir. Hakkında Interpolümüz kırmızı bülten yayınlamıştı. Şüphelinin 24 Şubat'ta Prag'a geldiği tespit edildi. Bunun üzerine 24 Şubat'ta Çek polisi tarafından gözaltına alındı.

Bugün yargı önüne çıkarılması bekleniyordu ancak bugünkü duruşma evrakların mahkemece incelenebilmesi için yarına ertelendi. Mahkeme Salih Müslim'in tutuklanması veya serbest bırakılması kararını verecek. Umudumuz tutuklama kararı verilmesi. Biz bu kişinin geçici tutuklanması talebini ilgili makamlara ilettik. İlk adımımız 40 gün süreyle, geçici tutuklanması. Bu talebimizin gerçekleşmesini bekliyoruz. Bütün ülkelerde olduğu gibi Çekya'da da mahkemeler bağımsızdır. Ancak beklentimiz bu terörist liderin tutuklanması."

YENİ YAKALAMA KARARI

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Çukurambar'daki vergi dairesinde 1 Şubat'ta gerçekleştirilen bombalı saldırı ile ilgili Salih Müslim hakkında yakalama kararı çıkarttı.

Habertürk Ankara'dan Fevzi Çakır'ın edindiği bilgiye göre, dün Çekya'nın başkenti Prag'da gözaltına alınan Salih Müslim hakkında çıkarılan yakalama kararı, iadesi için hazırlanan talepnamede yer alması için Adalet Bakanlığı'na gönderildi.

salih-muslim-in-durusmasi-yarina-ertelendi-432429-1.

TAKAS İDDİASI

Hürriyet'ten Nerdun Hacıoğlu'nun aktardığına göre, Çek yerel basını, Türkiye tarafından kırmızı bültenle aranan ve Prag’da gözaltına alınan Salih Müslim’in, Türkiye’de YPG üyeliği iddiasıyla tutuklanan Çek vatandaşları Marketa Vşelihova ve Miroslav Farkas ile takas edilmek istendiğini yazdı.