Salihli halkı HES’çileri davul-zurnayla kovdu
11.09.2015 13:07 ÇEVRE
Manisa’nın Salihli ilçesinde yapılaması planlanan HES’e ilişkin ÇED süreci bilgilendirme toplantısı, Allahdiyen, Çamurhamamı ve Bahçecik halkı, Salihli Birleşik Haziran Hareketi, siyasi partiler ve çevreci örgütlerin kararlı mücadelesiyle yaptırılmadı. Halk, “bilgilendirme” için gelen heyeti davul zurnayla gönderdi

MERT GÜMÜŞ

Salihli’nin Allahdiyen mahallesindeki Bozburun, Kömürcü ve Kurşunlu derelerinin birleştirilerek kurulması planlanan Hidroelektrik Santrali (HES) için yapılan Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED), halk katılım toplantısı dün gerçekleştirilen protestolar nedeniyle yapılamadı. Allahdiyen mahallesindeki protesto eylemine Salihli Birleşik Haziran Hareketi, CHP Manisa Milletvekilleri Tur Yıldız Biçer ve Mazlum Nurlu, GEMA ( Gediz Erozyonla Mücadele Ağaçlandırma ve Çevre Vakfı), siyasi partiler, sivil toplum kuruluşları, meslek odaları temsilcileri ve bölge halkı katıldı.

KÖYLÜLER TEPKİ GÖSTERDİ

HES yapılması planlanan bölgede meyve bahçelerinin yoğun olması ve patentli Allahdiyen Kirazının yetişiyor olması nedeniyle proje, tarımla uğraşan köylülerin tepkisine yol açtı. Doğal güzelliklerin yok olacağını, derelerin eskisi gibi akmayacağını ve tarımın verimli olmayacağını savunan köylüler HES’e karşı çıktı. Daha öncede bölgede başka projeler yapılmaya çalışıldığını, fakat direnişle bunlara engel olduklarını belirten köylüler bu projeyi de engelleyeceklerini söyledi.

KUTLAMA YAPTILAR

ÇED Bilgilendirmesi için gelen heyet, toplantının yapılacağı kahvenin kapılarının kapatılmasıyla ve köylülerin kahve önünde barikat kurmasıyla birlikte içeri sokulmadı. Heyetin tutacağı tutanak, vekiller ve köy halkı tarafından seçilmiş bir sözcü ile birlikte tutularak topluluğa karşı okundu. Tutanak köylülerin onayı alındıktan sonra ÇED Heyeti ve köyün belirlediği sözcü tarafından imzalanarak onaylandı. ÇED Heyetinin köyden gidişiyle birlikte halk davul ve zurna ile kutlamalara başladı.

salihli-halki-hes-cileri-davul-zurnayla-kovdu-70410-1.