-Reklam-
Anasayfa YEŞİL BİRGÜN Salihli’de jeotermal santrale karşı direniş başladı

Salihli’de jeotermal santrale karşı direniş başladı

Manisa’nın Salihli İlçesi’nin Hacıbektaşlı Mahallesi’nde kurulmak istenen Jeotermal Elektrik Santrali’ne (JES) karşı köylüler direnişe geçti

Manisa’nın Salihli İlçesi’nin Hacıbektaşlı Mahallesi’nde kurulmak istenen Jeotermal Elektrik Santrali’ne (JES) karşı köylüler direnişe geçti. Şirketin ÇED süreci tamamlanmadan çalışmalara başladığını ifade eden köylüler, araziyi giden yolu keserek işçilerin geçişine ve çalışma yapılmasına engel oluyor.

Şirketin sondaj aletlerini ve iş makinalarını getirip şantiye kurarak çalışmalara başlaması üzerine, köylüler, kurdukları çadırda dünden bu yana toplanarak, şirkete çalışma yaptırmıyorlar.

Edinilen bilgiye göre, Sanko Enerji Sanayi ve Ticaret A.Ş, 178 No’lu Jeotermal Kaynak ve Doğal Mineralli Su İşletme Ruhsat Sahası’nda belirlenen 75.874 Metrekare büyüklüğündeki proje alanında Jeotermal Elektrik Santrali kurmak istiyor. Hacıbektaşlı Mahallesi sakinleri ise Jeotermal Elektrik Santralı’nın tarım alanlarına, köy halkına ve çocuklarına zarar vereceği gerekçesi ile karşı çıkıyorlar.

SANTRAL KÖY OKULUNA 100 METRE UZAKLIKTA

Hacıbektaşlı Mahallesi Muhtarı Mustafa Ali Ergün, köylerinde santral istemediklerini söyledi. Santralın, 450 Haneli ve 2500 nüfuslu Hacıbektaşlı Mahallesi’nde, mahallenin hemen yakınına kurulmak istendiğini belirten Muhtar Ergün, santralın köy okuluna neredeyse 100 metre mesafede olduğunu ve öğrencilerin ve köylünün sağlığının ciddi tehlike altında olduğunu kaydetti.

Muhtar Mustafa Ali Ergün, köylünün başlıca geçim kaynağının bağcılık ve bahçecilik olduğunu belirterek, “Biz tarım ile geçimimizi sağlıyoruz. Daha çok bağcılık ve bahçecilikle uğraşıyoruz. Soğan, lahana, karnabahar, patlıcan, marul, roka, maydonaz gibi sebzeler yetiştiriyoruz. Santralden zehirli buhar çıkıyor. Zehirli gazlar çıkıyor. Başka yerlerden Jeotermal Santrallerin zararlarını biliyoruz. Neredeyse mahallenin içine kuracaklar santrali. Biz köyümüzde santral istemiyoruz” dedi.

ÇED SÜRECİ TAMAMLANMADI

Eski CHP Manisa Milletvekili Mazlum Nurlu ’da direnişçi köylülerin yanında olduğunu söyledi. Şirketin hukuki, ÇED sürecini tamamlanmadan, çalışmalara başlamak için sondaj aletleri ile iş makinelerini araziye yığdığını ve şantiyeyi kurduğunu ifade eden Nurlu, “Jeotermal Santral kurulan bölge neredeyse gıda ürünleri deposu. Hem yakın çevreye hem de Türkiye’nin her yerine bu bölgede üretilen sebzeler gidiyor. Köylüler burada santral istememekte haklılar. Biz sonuna kadar köylülerin yanında olacağız. Onlara hukuki ve her türlü desteği vereceğiz” dedi.

HACIBEKTAŞLI’DA SANTRAL İSTEMİYORUZ

Öte yandan santralden etkilenecek Hacıbektaşlı, Çukuroba ve Yenipazar Köyleri ile Salihli Çevre Derneği ’de bir basın açıklaması yaptı.

Açıklamada şu görüşlere yer verildi:

“Bizler bu toprakların sahibi Salihli halkıyız. Anayasanın 56. Maddesine göre herkes sağlıklı ve dengeli çevrede yaşama hakkına sahiptir. Çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak ve kirlenmesini önlemek devletin ve vatandaşların görevidir. Aydın’da yaşananları, vatandaşların çaresizliğini gördük. Buharkent’te doğanın nasıl yok olduğunu gördük. Alaşehir yavaş yavaş ölüyor ve onların çaresizliğini gördük. Sıra bizim topraklarımıza geldi. Bizler yerin 2500 metre altından çıkan zehirli akışkan ve buhar ile zehirlenmek istemiyoruz. Daha şimdiden gözlerimizin önünde doğayı nasıl tahrip ettiklerini, dağı nasıl yok ettiklerini gördük. Şirketin Yılmaz mahallesindeki Jeotermal Elektrik Santralinden dolayı arılar ölüyor, zeytin ağaçları kurumaya başladı. Bu santrallerin ömrü 30-40 yıl. 30-40 yıl sonra enerji firmaları gittiğinde ovalarımız verimsizleşmiş, insanlarımız kanserle cebelleşecek; içme ve sulama sularımız kalmayacak. Bu ovalardaki binlerce çiftçi işçi işsiz ve çaresiz kalacaktır. Bizler, Hacıbektaşlı Mahallesi’nde kuyu açılmasını ve Jeotermal Santral kurulmasını istemiyoruz.”

- Reklam -

SON HABERLER

Gerici haber ajansının “Kızların futbol oynaması ahlak dışıdır” sözlerine sert tepki

Hüda-Par’a yakın gerici haber ajansı İlke Haber Ajansı, Bingöl’de kadın futbol takımlarının...

Tebrik çiçekleri, öğrencilere burs oldu

Uzun yıllar AKP'nin yönettiği Rize'nin Fındıklı ilçesinde belediye başkanlığını kazanan Ercüment Çervatoğlu,...

Erdoğan’ın atadığı rektörler yine ‘tanıdık’ çıktı!

BERRAK GÜNGÖRCumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep...

İklim değişikliği aktivisti Greta Thunberg İtalyan Senatosu’nda konuştu: Geleceğimizi çaldınız

İklim değişikliğine karşı dünya çapında öğrenci gösterilerine önayak olan 16 yaşındaki İsveçli...

İBB Başkanı İmamoğlu’ndan “Çiçek yollamayın, bağış yapın” çağrısı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, bugün Twitter’da paylaştığı bir mesajla tebrik...

YSK’den HDP’nin ‘KHK’ başvurusuna ret

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), HDP tarafından adayların seçilmesine rağmen KHK'li oldukları için...

5. Neşeli Otlar Festivali Buca Karaağaç’ta

İzmir Buca Karacaağaç Köyü yetişen ot ve bitki yemeklerini tanıtmak, yöresel ot...

Halkevleri’nden ‘bahara merhaba’ konseri

Halkevleri, "Özgürlüğe ses ver, yeşersin memleket!" sloganıyla "bahara merhaba" konseri düzenliyor.

Dilek İmamoğlu: Sorumluluğum çok fazla, farkındayım

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun eşi Dilek İmamoğlu, "Sorumluluğum çok fazla,...

Sonraki haber