Salonları daha ferah göstermek için 10 ipucu
13.03.2017 12:04 YAŞAM
Evlerin en çok kullanılan ve zaman geçirilen odası olan salonlar, diğer odalara göre daha ferah ve iç açıcı olmalıdır. Günümüzde çoğalan küçük metrekareli evlerde her zaman büyük ve ferah salonlara rastlanmadığından bazı tüyolar yardımıyla salonları daha geniş ve olduğundan çok daha büyük göstermek mümkün. İşte salonları daha ferah gösterecek 10 ipucu…

Parke Seçimi:

Evlerde doğru parke seçimi çok önemlidir. Bütün evin genelinde tek bir parke modeli tercih edileceği gibi, salonun açıldığı koridorla aynı zemin malzemesine sahip olması derinlik algısını etkileyerek daha ferah bir ortam oluşturacaktır. Bununla birlikte açık tonlarda seçilen parkeler her zaman mekanın iç açıcı görünmesini sağlayacaktır.

salonlari-daha-ferah-gostermek-icin-10-ipucu-257350-1.

Mobilya Seçimi:

Salonda kullanılan oturma grubu ve diğer yardımcı mobilyalar açık tonlarda, ışığı yansıtan lake ve parlak materyallerde tercih edilirse salonun daha büyük görünmesi sağlanabilir. Salonu dar gösterecek geniş ve detaylı oturma grupları yerine tek parça köşe takımları, ayaklı oturma grubu modelleri ya da tek kanepeler daha doğru olacaktır. Salon yemek bölümünü de içeriyorsa, gereksiz yer kaplayacak büyük yemek masaları ve sandalyeler yerine portatif, daha küçük mobilyalar tercih edilebilir.

salonlari-daha-ferah-gostermek-icin-10-ipucu-257351-1.

Mobilyaların Doğru Konumlandırılması:

Bir mekanda ne kadar az ve doğru mobilya bulunursa, o mekanın ferahlığı o kadar artacaktır. Bu nedenle salonları olduğundan büyük göstermek için seçilen az ve sade mobilyaların doğru konumlandırılması gerekir. Oturma grubuna ulaşabilmek için büyük bir sehpanın etrafından dolanmak ya da yemek masasına oturabilmek için bir başka mobilyayı hareket ettirmek gibi sıkışıklıklara mahal vermeyen, doğru şekilde dizayn edilmiş bir salon oluşturmak gereklidir.

salonlari-daha-ferah-gostermek-icin-10-ipucu-257352-1.

Duvarlar:

Bir evin duvarları farklı bir ilüzyon oluşturarak mekanın daha büyük görünmesinde yardımcı olabilir. Sözgelimi dikey çizgili duvar kağıtları, salonun duvarlarından birini diğerlerine göre bir ya da iki ton daha koyu bir renge boyama gibi birçok duvar oyunu sayesinde mekan genişletilebilir. Aynı şekilde kornişlerin tavana yakın yer alması, salonda bulunan kitaplık ya da vitrinlerin tavana yakın yükseklikte olması, tavanda farklı süsleme ve detayların bulunması da bu ilüzyonlar arasındadır.

salonlari-daha-ferah-gostermek-icin-10-ipucu-257353-1.

Dikkat Çekici Kontrast Detaylar:

Salonun genelinde açık tonlar hakimse, bir köşede dikkatleri üzerine çekecek neon renkli bir obje ya da bir duvarda kendini gösteren farklı desenlerde bir duvar kağıdı gibi belirlenen bir odak noktası sayesinde mekanın boyut algısı değişebilir. Böylece odak noktası değiştiği için mekanın geneline değil, sadece dikkat çekici detaylara bakılacak; salonun boyutu değişerek daha geniş görünecektir.

salonlari-daha-ferah-gostermek-icin-10-ipucu-257354-1.

Ayna Kullanımı:

Aynaların mekanları daha büyük gösterdiği bilinen bir gerçek: Salonlarda kullanılan aynalar ışığı yansıtarak odayı genişletecektir. Salonun konumuna göre bir duvarın tamamı ya da konsolun üstü gibi doğru bir bölüm seçerek yerleştirilen aynalar, mekanda bir ilüzyon oluşturacaktır. Aynalar için doğru bir konum seçerken aynanın hangi görüntüyü aldığı ya da ışığı yansıtıp yansıtamadığını belirlemektir. Örneğin vitrinin yanına konumlandırılmış bir ayna onun görüntüsünü yansıtacak, dolayısıyla işe yaramayacaktır. Bunun yerine pencereyi, bitkileri, karşı duvardaki bir tabloyu yansıtarak daha geniş bir görünüm oluşturabilir.

salonlari-daha-ferah-gostermek-icin-10-ipucu-257355-1.

Televizyon Üniteleri:

Günümüzde hemen hemen her evde televizyon üniteleri bulunuyor. Peki ama hepsi doğru seçilmiş mobilyalar mı? Tabi ki hayır. Doğru bir televizyon ünitesi odanın boyutlarına uyum sağlayan, fazla detaya boğulmayan, göz yormayan bir parça olmalıdır. Üzerinde televizyon olduğu düşünüldüğünde göz yormaması özellikle çok önemlidir. Küçük salonlarda ise beyaz, lake, detaysız, odanın boyutlarına uyum sağlayan küçük bir model seçmek gereklidir.

salonlari-daha-ferah-gostermek-icin-10-ipucu-257356-1.

Perdeler:

Evlerin dekorasyonunu gösteren en önemli parçalardan biri perdelerdir. Doğru bir perde seçerek salon daha ferah gösterilebilir. Perdelerin pencerenin hemen üzerine değil, tavana en yakın bölüme takılması, bununla birlikte duvar renginde ya da açık tonlarda tercih edilmesi salonun daha geniş görünmesinde yardımcı olacaktır.

salonlari-daha-ferah-gostermek-icin-10-ipucu-257357-1.

Depolama Alanı:

Salonlarda eski tarz konsol ve vitrinler kullanmak, hem demode hem de kalabalık bir görünüme neden olacaktır. Bunun yerine modern ve farklı depolama alternatifleri tercih ederek salon daha geniş gösterilebilir. Örneğin; kapı çevresi ve üstünü kaplayan, niş ya da raf tarzındaki kitaplık ya da dolaplar mekanda yer kazandırırken salona farklı bir hava katacaktır.

salonlari-daha-ferah-gostermek-icin-10-ipucu-257358-1.

Ton Sür Ton:

Ton Sür Ton; yani sadece bir rengin tonlarından oluşan bir dekorasyon stiliyle salonu daha geniş göstermek mümkün. Pudra, pembe, mavi, soft yeşil gibi rahatlatıcı ve yormayan renklerin çok koyuya kaçmayan birkaç tonunun bir arada kullanılması hem derinlik algısını hem de ferahlatıcı etkiyi arttıracaktır.