Samanlı Deresi zehir akıyor
11.09.2015 08:20 ÇEVRE
Tarım alanlarının yoğun olduğu Samanlı Mahallesi’ndeki Samanlı Deresi, Gürsu ve Kestel ilçelerindeki tekstil fabrikalarının akıttığı boya nedeniyle renk değiştirdi

Bursa’nın merkez Yıldırım İlçesi Samanlı Mahallesi’ndeki dereler Gürsu ve Kestel ilçelerindeki tekstil fabrikalarının atıkları yüzünden siyah akmaya başladı. Fabrikaların akıttığı, boyamada kullanılan kimyasal maddelerin suyun renk değiştirmesine neden olduğu bölgede çiftçiler siyah akan suyla elma, armut, şeftali bahçelerini suluyor. Derenin kötü kokusu etraftan hissedilirken, vatandaşlar derenin bir an önce ıslah edilmesini istiyor.

‘ARTIK CANLI YAŞAMIYOR'
Samanlı Mahallesi’nde 15 yıldır çiftçilikle uğraştığını söyleyen ve Samanlı Kalkınma Kooperatifi’nde meyve alım sorumlusu olarak görev yaptığını ifade eden Murat Malkoç, 20 yıl önce derenin çok temiz aktığını, hatta insanların bu derede yıkandıklarını söyledi. Malkoç, derenin tarım amaçlı sulama deresi olduğunu belirterek “Büyüklerimiz 25- 30 sene önce burada balık tuttuklarını söylemişlerdi. Hatta derenin kapakları kapatılır ve burada yüzerlerdi. Fakat 25- 30 yıldır fabrikaların sanayi atıkları bu dereye karışmakta ve dereyi kirletmektedir. Şu anda burada hiçbir canlı türü yaşamamaktadır. 4 yıl önce Bursa Büyükşehir Belediyesi buralarını koruma altına aldı. Bu da demek oluyor ki fabrikaların atıklarını buraya salmaması gerekir. Ancak fabrikalar bunu dinlemiyorlar ve atıklarını bu dereye akıtmaya devam ediyorlar” dedi.

‘BOYALARI GECE SALIYORLAR'
Fabrikaların yurttaşların tepkisinden çekindiklerin için kumaş boyası atıklarını dereye gece bıraktıklarını öne süren Murat Malkoç “Gündüz temiz akabilir, ama gece kimse olmadığı için atıkları salıyorlar. Buraya gelen ziraat mühendisleri atığın içindeki asidin gübre olduğunu ve bahçelere iyi geldiğini söylüyorlar” ifadesinde bulundu.