Anasayfa YAŞAM Sami Elvan: Vali Mutlu asıl suçlarından da yargılanmalı!

Sami Elvan: Vali Mutlu asıl suçlarından da yargılanmalı!

Eski İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu tutuklandı. Kendisine yöneltilen suçlamaların hiçbirini kabul etmeyen sabık valinin ifadesinin hemen başındaki çarpıcı anlatımlar dikkat çekiyor: “Benim aziz devletim, şayet benim üniversite yıllarından itibaren duruşumu, fikriyatımı, gönül bağımı tespit edememiş de 15 Temmuz gecesi tespit etmişse…”

Mutlu, ifadesiyle adeta malumu bir kez daha ilan ederek, ‘Biz devlete sızmadık itinayla yerleştirildik’ diyor. Tam burada, ‘Cemaat’ konusunda ‘Aldatıldık’ demenin yetmeyeceğini, özrün ve içi içe geçmiş ilişkilerin sonuçlarının olması gerektiğini bir kez daha yinelemek zorunluluk taşıyor.

Devletin kendini ihbarı
Konuyu bu minvalde detaylandırmak da şart! 2007-2010 yılları arasında Diyarbakır Valiliği yapan Mutlu, bu dönemdeki usulsüz bir ihaleyle Cemaat’e para aktarmakla suçlanıyor. Ne var ki, kanunda ‘idarece öngörülemeyen nedenler’ gibi bir takım boşluklara dayandırılan binlerce davetiye usulüyle yapılmış usulsüz ihale bulunuyor.

Sayıştay raporları bu türden usulsüzlüklerle dolu olduğu görülüyor! Yani Avni’ye yöneltilen bu suçlamanın emsalleri saymakla bitmiyor. Buna göre AKP dönemindeki pek çok bürokratın da hesap vermesi gerekiyor. Öte yandan Mutlu’ya yöneltilen suçlamayla ilgili önemli bir başka nokta daha ortaya çıkıyor.


Devletin denetim birimlerinin Valilik tarafından yapılan harcamaların usulsüz olduğunu görüp uyarması gerekiyordu. Şimdi cevaplanması gereken iki soru ortada duruyor: ”Vali üç yıl boyunca neden denetlenmedi, olayda sorumluluğu olan İçişleri Bakanlığı’na herhangi bir suçlama yöneltilmeyecek mi?

Vali elbette ‘Cemaatten’ suçludur ancak devlet içine davul zurnayla sızanlar, kendisine yol verenler ve göz yumanlar kadar! İlginç olan şudur ki; Hüseyin Avni Mutlu’ya yöneltilen suçlama aslında devletin kendisini ihbarıdır!

İlahi adalet mi hukuk mu?
Vali’nin durumunda kaçırılmaması gereken başka bir nokta daha önem taşıyor. ‘Cemaatten’ tutuklanan Vali, Silopi’deki asit kuyularından, Ceylan Önkol katliamından, Dilan Alp’in vurulmasından, gözleri çıkarılan onlarca gençten ve henüz 15’inde koparılan bir fidandan da sorumludur. Cemaat’ten azade bunların da hesabını vermelidir.

Bu açıdan; ‘etme bulma dünyası’ ve ‘ilahi adalet yerini buldu’ gibi hezeyanların, uzun vadede kimseyi ‘mutlu’ etmeyeceği açıktır. Parçalar yerli yerine oturması, daha açık bir ifadeyle hiçbir suçun cezasız kalmaması hukuk devletinin olmazsa olmazıdır.

***

Elvan: Bunlar abi-kardeş değil miydi?

Vali Mutlu’nun durumuyla ilgili en gerçekçi tespitleri, Berkin’in babası Sami Elvan yapıyor.

Elvan öncelikle, “Daha önce hakkında suç duyurusunda bulunmuştuk ancak dikkate alınıp işleme konulmadı. Şimdi Gezi Direnişi’nde gözünden olan Volkan Kesanbilici ile birlikte yeni bir suç duyurusuna hazırlanıyoruz” diyor.

Elvan tam da üzerinde durduğumuz konulara dikkat çekiyor: “Vali, Türkiye’yi kâbusa sürükleyenlerle ortaklık yaptı. Bedelini ödeyecek. Ancak ödemesi gereken başka faturalar da var. Mutlu, eli kanlı biri! Bölgede, Gezi’de, 1 Mayıs’ta üzerine sıçrayan kanını hesabını da vermeli. Berkin’in cenazesinde kendisiyle bizzat konuşmuştum, ‘Polis halka saldırılmayacak’ dedi. Verilen sözlerin hiçbirini tutmadı. Halka ihanet etti. Mutlu kirli işbirliklerinin bedelini ödemeli ancak esas suçlarından da yargılanmalı. Herkes yaptığının bedelini ödeyecek. ‘AKP ve Cemaat abi-kardeş değiller miydi?’ Şimdi işler bozulunca mı böyle oldu? Valiyle de en tepedekiyle de hesabımız kapanmayacak… İnanıyoruz bir gün sıra herkese gelecek, tepeden tırnağa tüm suçlular yargılanacak!”

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,517AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

‘Ülke ekonomik krizle karşı karşıyayken Saray’ın 5 aylık harcaması 1 milyar TL’yi aştı’

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Emek Büroları Genel Koordinatörü Veli Ağbaba, hazırladığı...

Nijerya’da kaçırılan 4 Türk için operasyon başlatıldı

Nijerya’da 4 Türk vatandaşı Cumartesi gecesi kimliği belirsiz kişilerce fidye için kaçırıldı....

Babacan ekibi parti kurmak için temaslarını sürdürüyor

AKP’den kopup yeni parti kurma çalışmaları yapan Abdullah Gül’ün, Ali Babacan’ın ve...

İran: ABD ajanlarını gözaltına aldık

İran İstihbarat Bakanı Mahmud Alevi, ülkede "ABD ve yabancı ülkeler adına casusluk...

Adana’da bir kişi daha metil alkol zehirlenmesinden yaşamını yitirdi: Toplam ölü sayısı 22 oldu

Kozan ilçesinde, geçen 14 Temmuz'da alkol içen A.D., fenalaşınca yakınları tarafından Kozan...

AKP’li vekilden hükümete eleştiri: Kanuna destek vermedim

AKP İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarını ilgilendiren düzenlemeler...

İran’dan İngiltere’ye: ABD sizi bataklığa çekmeye çalışıyor

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton'u hedef...

Adam Peaty’den dünya rekoru: 57 saniyenin altına inen ilk sporcu

Adam Peaty, Güney Kore'de düzenlenen Dünya Şampiyonası'nda erkekler 100 metre kurbağalamada dünya...

Didim’de deniz temizlendi, halı bile çıktı

Aydın'ın Didim ilçesinde, protokolün de katılımıyla dalgıçlar tarafından yaklaşık bir saat temizlik çalışması...

THK’den eski yöneticiler için suç duyurusu

Türk Hava Kurumu (THK) Genel Başkanlığınca, kurumun eski yöneticileri hakkında 'ihaleye fesat...

Sonraki haber