Anasayfa YAŞAM Sami Elvan: Vali Mutlu asıl suçlarından da yargılanmalı!

Sami Elvan: Vali Mutlu asıl suçlarından da yargılanmalı!

Eski İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu tutuklandı. Kendisine yöneltilen suçlamaların hiçbirini kabul etmeyen sabık valinin ifadesinin hemen başındaki çarpıcı anlatımlar dikkat çekiyor: “Benim aziz devletim, şayet benim üniversite yıllarından itibaren duruşumu, fikriyatımı, gönül bağımı tespit edememiş de 15 Temmuz gecesi tespit etmişse…”

Mutlu, ifadesiyle adeta malumu bir kez daha ilan ederek, ‘Biz devlete sızmadık itinayla yerleştirildik’ diyor. Tam burada, ‘Cemaat’ konusunda ‘Aldatıldık’ demenin yetmeyeceğini, özrün ve içi içe geçmiş ilişkilerin sonuçlarının olması gerektiğini bir kez daha yinelemek zorunluluk taşıyor.

Devletin kendini ihbarı
Konuyu bu minvalde detaylandırmak da şart! 2007-2010 yılları arasında Diyarbakır Valiliği yapan Mutlu, bu dönemdeki usulsüz bir ihaleyle Cemaat’e para aktarmakla suçlanıyor. Ne var ki, kanunda ‘idarece öngörülemeyen nedenler’ gibi bir takım boşluklara dayandırılan binlerce davetiye usulüyle yapılmış usulsüz ihale bulunuyor.

Sayıştay raporları bu türden usulsüzlüklerle dolu olduğu görülüyor! Yani Avni’ye yöneltilen bu suçlamanın emsalleri saymakla bitmiyor. Buna göre AKP dönemindeki pek çok bürokratın da hesap vermesi gerekiyor. Öte yandan Mutlu’ya yöneltilen suçlamayla ilgili önemli bir başka nokta daha ortaya çıkıyor.


Devletin denetim birimlerinin Valilik tarafından yapılan harcamaların usulsüz olduğunu görüp uyarması gerekiyordu. Şimdi cevaplanması gereken iki soru ortada duruyor: ”Vali üç yıl boyunca neden denetlenmedi, olayda sorumluluğu olan İçişleri Bakanlığı’na herhangi bir suçlama yöneltilmeyecek mi?

Vali elbette ‘Cemaatten’ suçludur ancak devlet içine davul zurnayla sızanlar, kendisine yol verenler ve göz yumanlar kadar! İlginç olan şudur ki; Hüseyin Avni Mutlu’ya yöneltilen suçlama aslında devletin kendisini ihbarıdır!

İlahi adalet mi hukuk mu?
Vali’nin durumunda kaçırılmaması gereken başka bir nokta daha önem taşıyor. ‘Cemaatten’ tutuklanan Vali, Silopi’deki asit kuyularından, Ceylan Önkol katliamından, Dilan Alp’in vurulmasından, gözleri çıkarılan onlarca gençten ve henüz 15’inde koparılan bir fidandan da sorumludur. Cemaat’ten azade bunların da hesabını vermelidir.

Bu açıdan; ‘etme bulma dünyası’ ve ‘ilahi adalet yerini buldu’ gibi hezeyanların, uzun vadede kimseyi ‘mutlu’ etmeyeceği açıktır. Parçalar yerli yerine oturması, daha açık bir ifadeyle hiçbir suçun cezasız kalmaması hukuk devletinin olmazsa olmazıdır.

***

Elvan: Bunlar abi-kardeş değil miydi?

Vali Mutlu’nun durumuyla ilgili en gerçekçi tespitleri, Berkin’in babası Sami Elvan yapıyor.

Elvan öncelikle, “Daha önce hakkında suç duyurusunda bulunmuştuk ancak dikkate alınıp işleme konulmadı. Şimdi Gezi Direnişi’nde gözünden olan Volkan Kesanbilici ile birlikte yeni bir suç duyurusuna hazırlanıyoruz” diyor.

Elvan tam da üzerinde durduğumuz konulara dikkat çekiyor: “Vali, Türkiye’yi kâbusa sürükleyenlerle ortaklık yaptı. Bedelini ödeyecek. Ancak ödemesi gereken başka faturalar da var. Mutlu, eli kanlı biri! Bölgede, Gezi’de, 1 Mayıs’ta üzerine sıçrayan kanını hesabını da vermeli. Berkin’in cenazesinde kendisiyle bizzat konuşmuştum, ‘Polis halka saldırılmayacak’ dedi. Verilen sözlerin hiçbirini tutmadı. Halka ihanet etti. Mutlu kirli işbirliklerinin bedelini ödemeli ancak esas suçlarından da yargılanmalı. Herkes yaptığının bedelini ödeyecek. ‘AKP ve Cemaat abi-kardeş değiller miydi?’ Şimdi işler bozulunca mı böyle oldu? Valiyle de en tepedekiyle de hesabımız kapanmayacak… İnanıyoruz bir gün sıra herkese gelecek, tepeden tırnağa tüm suçlular yargılanacak!”

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,165AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Süper Lig’de küme düşen takımlar açıklandı

2018/2019 sezonunda Süper Lig’e veda eden son iki takım belli oldu. Akhisarspor’un...

Binali Yıldırım: CHP adayı mağdurmuş. Hadi oradan. Bir mağdur varsa benim

AKP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım, "CHP adayı mağdurmuş. Hadi...

Antalya’da orman yangını

Antalya'nın Finike ilçesinde ormanlık alanda yangın çıktı. Yangın, yaklaşık 3 hektarlık alanda...

Trump’ı sosyal medyadan eleştiren yargıç görevden uzaklaştırıldı

ABD'nin Utah eyaletinde görevli bir yargıç ABD Başkanı Donald Trump'ı sosyal medyada...

Suriye ordusunun İdlib operasyonu sürüyor: Kritik kasaba geri alındı

Suriye ordusunun İdlib'in kuzeybatısına doğru ilerleyişinde kritik bir öneme sahip olan Kefr...

‘Erdoğan’a hakaret’ gözaltıları: Bir kişi daha sosyal medya paylaşımından ötürü gözaltına alındı

Tekirdağ'ın Çerkezköy ilçesinde bir kişi sosyal medyadan Erdoğan'a yönelik hakaret içeren görseller...

Sancaktepe’de toprak kayması: Bina boşaltıldı

İstanbul Sancaktepe'de yan tarafta bulunan inşaat alanındaki toprak kayması dolayısıyla girişi kullanılamaz hale...

Bursa’da iş cinayeti: İki işçi düşerek yaşamını yitirdi

Bursa’nın Osmangazi ilçesine bağlı Panayır Mahallesi’nde bir otelin dış cephe temizliğini yapan...

Urfa’da tarlaya uçaksavar mühimmatı bağlı balon düştü

Urfa'nın Viranşehir ilçesinde bir tarlaya ucunda uçaksavar mühimmatı bulunan ve misinayla birbirine...

Kaftancıoğlu: Devlet, ilçe seçim kurullarını da mağdur ediyor

Beykoz İlçe Seçim Kurulu, CHP’nin 23 Haziran seçimleri için oluşturulan sandık kurullarındaki...

Sonraki haber