Anasayfa GÜNCEL Sana dokunmayan...

Sana dokunmayan…

Kim bilir daha ne kadar konuşacağımız Trump-Erdoğan buluşmasının ortak basın toplantısı kısmında gazeteciler sorular sorabilseydi, Amerikalı gazeteciler yani, en fazla üzerinde duracakları konu ifade ve basın özgürlüğü olacaktı. Cezaevindeki gazetecileri soracaklardı. Hiç kuşkunuz olmasın, en çok bunu dert edip sorgulayacaklardı.

Ne yazık ki, gerçekten bu güzelim memleket adına yazık!, ne zaman bir “devlet büyüğü” gazetecilerin özgürce sorular sorabildiği bir başka memlekete gitse, hep bu türden sorularla karşılaşacak.

Malum, Trump’ın da medya ve gazetecilerle arası hiç iyi değil. O kadar ki, hafta başında ABD Sahil Güvenlik Akademisi mezuniyet töreninde kendisine kılıç hediye edilince, Güvenlik Bakanı John Kelly, “İsterseniz o kılıcı basının üzerinde kullanabilirsiniz, efendim” diyerek şakayla karışık yarasına basıverdi. Açık unutulan mikrofondan Trump’ın da “Evet” dediğini duyduk.


Ama şakaydı hepsi… Trump’ın bile, ABD düzeni içinde, azledilmeyi göze almadan basına kılıç çekmesi olacak şey değil. Baksanıza, “en Türk dostu” Senatör McCain bile, Erdoğan’ın korumaları Türk Büyükelçiliği karşısında protesto hakkını kullananlara saldırdılar diye “Ben olsam Türk Büyükelçi’yi kovardım” dedi.

Bazı değerler böyle işte; ne ülke sınırları tanıyor ne de “Cumhuriyetçi” ya da “Demokrat” olmanıza bakıyor. İnsan hakları, ifade özgürlüğü, basın özgürlüğü, protesto hakkı… “Türk dostu” ve “muhafazakâr” McCain için bile dokunulamaz değerler olabiliyor.

Türk Büyükelçiliği önünden koşarak karşıya geçip, karşı kaldırımdaki bir avuç protestocuyu haşat ettiler diye Türk Büyükelçi’yi kovmaya kalkan McCain’e, “Bizim korumalar senin neyini engelledi? Sana ne yaptı da bunları söylüyorsun” denebilir mi?

Tut ki dedik, McCain de “Benim bir şeye tepki gösterip karşı çıkmam için bana bir şey olması gerekmez; bir yanlışa, hukuksuzluğa, adaletsizliğe ucu bana dokunmasa da karşı çıkmak en küçük demokrasi nosyonuna sahip her insanın görevidir” dese, ne karşılık vereceğiz?

OHAL işte; o kadar çok insanı “engelledi” ki… Misal; elektik ve elektronik öğretmenliği yaparken “FETÖ” soruşturması kapsamında açığa alındıktan sonra meslekten ihraç edilen Mustafa Güneyler intihar etti. İki eğitimci, Nuriye Gülmen ve Semih Özakça, başkentin göbeğinde kendi kendilerini yiyip bitirerek adım adım ölüme gidiyorlar.

OHAL size ne yaptı, neyinizi engelledi sorusunun muhatabı olmak için mutlaka o üç eğitimciden biri mi olmak gerekir? Sana dokunmayana ses etmemek erdem midir?

TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik, “10 aydır bir daha uzatılmayacağını umduğumuz OHAL döneminde yaşıyoruz” diyerek OHAL’in bir daha uzatılmamasını umduklarını söyleyince aldığı karşılık bu oldu: “OHAL konusundaki endişelerinizi anlamıyorum. OHAL bugüne kadar işadamlarımızın, sanayicilerimizin neyini engelledi?”

Yani, bu ülkenin vatandaşları; işadamları, sanatçıları, akademisyenleri, işçileri, memurları herhangi bir konuda itiraz etmek için mutlaka o konunun doğrudan kendilerine zarar vermesini beklemeli. Yani, sana dokunmayana itiraz etme!

İnsanlık bu anlayışı terk edeli çok oldu oysa. Çağdaş dünyada sizi insan yapan şey; size dokunmayan, sizi engellemeyen şeylere de itiraz edebilmeniz oluyor.

Ahmet Şık’ın, Kadri Gürsel’in, Güray Öz’ün, Musa Kart’ın, Mahir Kanaat’in, Oğuz Güven’in ve onlar gibi cezaevlerindeki diğer gazetecilerin durumuna, Murat Çelikkan’ın mahkûmiyetine “Bana dokunmuyorlar ya” diye itiraz etmeyecekseniz, nerede kaldı gazeteciliğiniz, nerede kaldı insanlık!


Son 7 yıldır adliyeler ikinci adresi oldu gazetecilerin. Haydi, sizin derdiniz olmasın gazetecilik, çağdaş insanlık falan ama her nereye bir “devlet büyüğünüz” gitse memleketi ve sizi temsilen, aman bir gazeteci çıkıp da soru sormasın diye dua eder hale gelmek… Büyükelçinizin kovulması çağrılarına muhatap olmak… Bunlar da mı derdiniz olmayacak?

“Sana dokunmayan…” diye bir şey yok, biliyor musun, sonunda dönüp dolaşıp dokunur mutlaka!

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,542AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Ölümlü şezlong kavgasının detayları ortaya çıkıyor: AKP’li başkanın ağabeyi çıktı

Balıkesir'in Edremit ilçesinde şezlong tartışması nedeniyle polis memuru Kadir Ozan Yüce’nin öldüğü,...

Türkiye F-35 üretim zincirinden çıkartılıyor

F-35 savaş uçaklarını üreten Lockheed Martin, Türkiye'nin üretim zincirinden çıkartılacağını açıkladı.

Beyaz Saray’da ‘Türkiye’ toplantısı: Olası yaptırımlar görüşülüyor

Türkiye'nin Rusya'dan S-400 alımına ilişkin yaptırımların görüşülmesinin beklendiği Beyaz Saray toplantısı başladı.

IMF büyüme tahminlerini aşağı çekti

Uluslararası Para Fonu, Washington'daki merkezinde açıkladığı Küresel Ekonomik Görünüm Raporu'nda ABD ve...

ABD: İran’a ait ikinci bir insansız hava aracı düşürmüş olabiliriz

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) Komutanı Kenneth McKenzie, bir savaş gemisinin geçtiğimiz...

’30 Ağustos halkı ilgilendiren bir bayram değil’ diyen AKP’li belediye başkanından geri adım

Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Temmuz ayı toplantısı ikinci oturumu gerçekleşti. AKP'li Alinur...

Hakan Atilla Türkiye’ye gönderiliyor

Eski Halk Bankası Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla, Türkiye'ye gönderilecek.

Hasankeyf için çağrı yapıldı

BERKAY SAĞOLİzmir Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi...

5 ayda 724 bin kişi icralık oldu

Kredi kartı ve tüketici kredisi borcunu zamanında ödeyemediği için icralık olanların sayısının...

ABD Savunma Bakanı belli oldu

ABD Kongresi, ABD Savunma Bakanlığı'na ABD Başkanı Donald Trump tarafından aday gösterilen...

Sonraki haber