Sana ne

Adam benim dünyamdan değil, bu yüzden sempatik baktığım da yok haliyle. Emekçi düşmanı, silahlanma yanlısı bir liberal sonuçta. O yüzden Fransa’nın yeni Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un iktidarında neler olabileceği konusunda ciddi endişeler de var.


Zaten birçok kişi ya da çevre işin bu tarafıyla ilgili. Seçimlerde aday olduğunda Macron’u anlatan yazılarda kendisinden 24 yaş büyük Brigitte Trogneux’yla evlilik yaptığına da şöyle bir değinildi o kadar. Yaş farkı konusunda ölçü neyse, onu aştığı düşünüldüğü için belirtilmiş olması normal bunun ama hepsi bu. Az çok izlediğim Batılı yayınlarda işin bu tarafına yerli yersiz dikkat çekildiği de yok doğrusunu isterseniz. Nihayetinde kimseyi ilgilendirmeyen, ilgilendirmemesi gereken özel bir durum bu.

Fransa’da Macron’un eşiyle arasındaki yaş farkı bizdeki kadar mesele edilmiş değil yani. Daha çok Trogneux’nun nasıl bir Başkan eşi olacağı konuşuluyor. Fransa’da bildiğimiz anlamda First Lady’lik kurumu yok. Bu nedenle eşinin her konuda yardımcısı, akıl hocası olan Trogneux’nun resmi bir görev üstlenmesi mümkün değil. Ancak Macron seçim kampanyası sırasında eşine bazı projelerini yaşama geçirmesi için personel vereceğini, bütçe ayıracağını söylemiş ama ona maaş ödemeyeceği konusunda söz vermişti. Dolayısıyla fahri bir “görevi” olacak hanımefendinin. Trogneux’nun asıl ilgilendiği konu, ne de olsa eski bir öğretmen, dezavantajlı ya da otizmli çocukların eğitimi.

Tabii, bizim medyamızda yaklaşım beklenildiği gibi oldu. Kendisinden yaşça büyük biriyle evlendiği için neredeyse Macron’a sapık demedikleri kaldı. En aklı başında yaklaşan bile durumla alay etti, düşünün. Bu bizde tabii ki ilk kez oluyor değil. Türkiye gazetesinin yazarlarından Rahim Er’in yıllar önce, kendisinden çok büyük bir hanımefendiyle evlenen Aydın Menderes için “evlenince onu kınamıştık” diye yazdığını anımsıyorum. Er, aynı yazıda talihsiz bir kaza sonucu tekerlekli sandalyeye mahkûm olan Menderes’e çok iyi bakan hanımefendiyi ne kadar takdir ettiğini de belirtiyordu yazısında. Okuduğumda öfkelenmiştim tabii, “Sen kim oluyorsun da kınıyorsun” diye.

Aydınlık yazarı Sabahattin Önkibar da Rahim Er’den farklı değilmiş meğer. Köşesinde Macron için “pardon ama solculuk annesi yaşındaki öğretmenine âşık olmak mıdır?” diye soruyor. Birileri Macron’a “solcu” deyince Önkibar’ın aklına ölçü olarak bu soru gelmiş belli ki, ne ilgisi varsa. Ama çok tehlikeli bir sorudur sorduğu. Yazılarında sık sık “Türk milliyetçisi ve Müslüman olduğunu” belirten Önkibar, İslam peygamberinin 25 yaşındayken 40 yaşındaki Hatice ile evlendiğini de biliyor kuşkusuz. Diyelim ki birinin annesi yaşındaki kadına âşık olması solcu olmak değildir, Hatice örneğini anımsatarak soralım o zaman: “Peki ne olmaktır, muhafazakâr olmak mı?”
Bu gönül işidir, sağı, solu, muhafazakârı var mı? Önkibar aslında bu “solculuk mudur?” diye sormakla solculuğa ahlak temelli bir övgüde bulunuyor gibidir sözümona ama aslında durumu doğal karşılamıyor. “Türk milliyetçisi ve Müslüman” biri olan Önkibar’ın bu tutumu çok şaşırtıcı benim açımdan.

İlginizi çekebilir:  Soylu'dan kendisine tepki gösteren yurttaşa: Densiz, utanmadan milletin içine çıkıyorsunuz

İslam peygamberinin kendisinden büyük, üstelik üç de çocuğu olan Hatice ile evlenmesi, o dönemde bile doğal karşılanmışken Önkibar Beyin ölçüsü pek densizce. Çok ama çok belli ki herkes, kendisinden büyük kadınları annesi yaşında görmüyor. Böyle gören Sabahattin Bey demek ki.


Kaldı ki gerçekten solculuk mudur değil midir önemi yok ama bu çok saygı duyulacak bir durumdur. Hiç hazzetmediğim Macron’da en sempatik bulduğum yan budur benim. 15 yaşında tanıştığı, 17 yaşında âşık olduğu öğretmeni ile yaşamış olduğu durum bir “fantezi” değilmiş demek ki, evlenmek için yıllardır beklediğine göre. Kim ne diyebilir? Buna sevgide ısrarlı olmak deniyor ayrıca. Prens Charles’ın da kendisinden büyük Camilla Parker’la evlenmesi uzun bir bekleyişten sonra gerçekleşmişti, malum.

Aralarında Önkibar’ın da bulunduğu kimi çevreler solculuğun nasıl olması gerektiği konusunda ahkam kesmeyi çok seviyorlar. Solcu olmadığını dünya alemin bildiği Macron’u solcu kabul ederek kendisinden büyük eşi üzerinden solculara “ahlak” anımsatması yapmasının nedeni de bu. Oysa Önkibar gibiler “muhafazakâr bir tutum” olarak bilinen çocuk gelinler üzerinde konuşsa daha iyi ederler kanımca.

İlginizi çekebilir:  Rusya'da "sahte haber" kararnamesi onaylandı

Çocuk olma sınırı aşıldıktan sonra dileyen yaşı ne olursa olsun sevdiği kişiyle evlenir de aşk da yaşar.

Bize ne?

BİZİ TAKİP EDİN

360,658BeğenilerBeğen
55,851TakipçiTakip Et
1,094,800TakipçiTakip Et
8,359AbonelerAbone

Tepebaşı Belediye Başkan Adayı Ahmet Ataç: Projelerimiz insana dokunacak

CHP’nin Eskişehir Tepebaşı Belediye Başkan Adayı mevcut Başkan Ahmet Ataç, belediye başkanlığı...

Mersin CHP için sürpriz olmaktan çıktı

31 Mart yerel seçimlerine sayılı günler kala, TBMM’de temsil edilen beş siyasi...

Çılgın projeleri ve işsizlik rakamlarını Prof. Dr. Çolak’a sorduk: ‘Halk tüketmesin biz tüketelim’ diyorlar

İşsizlik oranının son 9 yılın en yüksek oranına yükselerek yüzde 13.5’e çıkması...

Tedavisi bulunmayan kalıtsal hastalık DMD: ‘Artık sesimiz duyulsun’

Duchenne Musküler Distrofi (DMD) kas hastalıkları arasında sık karşılaşılan en ölümcül, kalıtsal...

Okullar seçime alet ediliyor: Bakanlığın seçim sessizliği

Cumhur İttifakı’nın belediye başkan adaylarının tüm tepkilere karşın okullarda yürüttüğü seçim çalışmalarına...

SON HABERLER

17 yaşındaki Ayten’i bıçaklayıp daha sonra boğarak öldüren şahsa ağırlaştırılmış müebbet

Burdur'un Ağlasun ilçesinde Ayten Keklik'i (17) önce bıçaklayıp, sonra da boğazını sıkarak...

Kılıçdaroğlu: Kimlik üzerinden politika yapılamaz

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, NTV canlı yayınında Ahmed Arpat ve Seda...

Erdoğan’dan Ayasofya açıklaması: İbadete açılmasının faturası çok ağır

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yeni Zelanda'daki saldırılara ilişkin, "50 Müslüman orada şehit...

Dışişleri’nden Hollanda’daki saldırıya ilişkin açıklama

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada "Hollanda'nın Utrecht kentinde bugün meydana gelen saldırıyı, faili...

Mansur Yavaş: Trafolara kedi değil fil soksalar fayda etmeyecek

Millet İttifakı'nın Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mansur Yavaş, seçim çalışmaları kapsamında...

Yıldırım: ‘Ülkenin beka sorunu yok’ diyenlere Çanakkale’yi göstermek lazım

AKP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, Bayrampaşa Gıda Toptancıları Sitesi...