Anasayfa KÜLTÜR SANAT Sanat Meclisi: İktidarın bedel ödetme suçuna ortak olmayacağız

Sanat Meclisi: İktidarın bedel ödetme suçuna ortak olmayacağız

ZEYNEP KURAY

Sanat Meclisi, sanat alanında giderek artan iktidar baskısını Taksim Avrupa Pasajı’nda gerçekleştirdikleri basın toplantısıyla protesto etti. Tutsak tutulan Grup Yorum üyelerine ve avukatlara özgürlük isteyen Sanat Meclisi, iktidarın ülkeyi yanlış yönetme bedelini ödemeyeceklerini vurgulayarak, “Bu suça ortak olmayacağız” mesajını verdi.

sanat-meclisi-iktidarin-bedel-odetme-sucuna-ortak-olmayacagiz-500287-1.

SANAT ALANINA 2018 AYININ İLK 8 AYINDA 80 SALDIRI

Taksim Avrupa Pasajı’ndaki toplantı salonunda bir araya gelen Sanat Meclisi üyeleri, Türkiye’de iktidar eliyle sanat alanına yapılan baskıyı ve tutuklama furyasını okudukları bir bildiriyle protesto etti. “Halkın avukatlarına, halkın sanatçılarına özgürlük istiyoruz” pankartının asıldığı toplantıya, FOSEM (Fotoğraf ve Sinema Emekçileri) üyesi Meral Gökoğlu, Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) üyesi avukat Ezgi Çakır yanı sıra çok sayıda sanatçı katıldı. Sanat Meclisi adına bildiriyi okuyan tiyatrocu Mehmet Esatoğlu, sanat alanında sorun, sıkıntı ve çıkmazların giderek büyüdüğünü hatırlatarak sözlerine başladı. 2018 yılının ilk 8 ayında sanat alanın 80 saldırı, baskı ve engellemeye maruz kaldığına dikkat çeken Esatoğlu, “Filmlere yasak ve sansür, konserleri durdurma, tiyatrolara salon ve oynama engeli, heykellere doğrudan saldırı ve tahrip, kitap, fotoğraf, resim ve karikatüre yasaklama, sanatçıların anlaşılmaz suçlamalarla mahpuslara tıkmalar, ülke çapında yaşandı ve yaşanıyor” dedi. Baskının sadece sanatçıları yönelik değil kamu emekçilerini, öğretim görevlilerini de yöneldiğini hatırlatan Esatoğlu, onların hakkını savunan avukatların ise asılsız gerekçelerle tutuklanıp, hapse atıldığını belirtti.

DEMOKRATİK KİTLE ÖRGÜTLERİNE “SUSMA” ÇAĞRISI

Bu karanlık tabloyu, iktidarın sesi haline getirilen basın görmezden gelirken televizyonların da önlerine gelen haberleri çarpıttığını vurgulayan Esatoğlu, gerçekleri sosyal medya üzerinden duyurmaya çalışanların ise soruşturmaya uğrayıp tutuklandığını ifade etti. Bu baskı ve engellemeler karşısında süre gelen suskunluğa da sitem eden Esatoğlu, parti, sendika , kitle örgütleri ve önde gelen kimi aydınların bu genel duruma yeterince tepki göstermediği belirterek, “Biz ülkenin sanat insanları olarak bu duruma sessiz kalamayız” diye konuştu.

sanat-meclisi-iktidarin-bedel-odetme-sucuna-ortak-olmayacagiz-500288-1.

ELLERİMİZ VAR BİRBİRİMİZE VERECEK

Ülkede ekonomik kriz derinleştiği oranda politik baskıların da arttığına işaret eden Esatoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ekonomik krizin sorumlusu bizler değiliz; ülkeyi yağmalayanlardır. Bizlerse çektiğimiz acı ve sıkıntıların yanı sıra bedel ödüyoruz. Sanat Meclisi ülkede iktidarın darbeleri altında kalan tüm kesimleri haklarına sahip çıkmaya çağırıyor. Ülkemizde ne yazık ki kötü yönetilmekte bedelleri de bunu hak etmeyen kesimlere ödetilmeye çalışmaktadır. Bu halka karşı işlenen bir suçtur. Bu duruma karşı sessiz ve tepkisiz kalmak ise bu suça ortak olmaktır. Biz bu ülkenin sanatçıları olarak bedeli ne olursa olsun bu suça ortak olmuyoruz. Korkarak, sinerek başımıza gelecek ekonomik ve politik felaketleri beklemek istemiyoruz. Ülke insanlarını baskılara, saldırılara ve iktidarın darbelerine karşı durmaya çağırıyoruz. Ellerimiz var birbirimize verecek.”

DAHA GÜÇLÜ ÇIKAN SESİMİZLE DÜNYAYI SARSACAĞIZ

Açıklamanın ardından 11 üyesi tutuklu, 6’si hakkında ise yakalama kararı olan Grup Yorum solisti Meral Hır söz aldı. Grup Yorum üyeleri olarak üzerindeki bitmek bilmeyen baskılara rağmen çalışmalarına devam ettiklerini vurgulayan Hır, “Kesinlikle geri adım atmadık ve atmayacağız. Saldırının boyutu ne olursa olsun bizler türkülerimizi söylemeye devam edeceğiz. Çünkü biz gücümüzü halktan ve halk gerçeğinden alıyoruz ve halkımızın türkülerini söylediğimiz için bugün tutsağız, aranan listelerindeyiz. İnan ve Selma Altın’ın da yurtdışında olmasının nedeni bu. Onların yüzü Anadolu’ya dönüktür ve asla ve asla Grup Yorum’dan vazgeçmeyecekler. Daha güçlü çıkan sesimizle dünyayı sarsacağız ” dedi.

DESTEK ÇAĞRISI

Ülkenin dört bir yanındaki hapishanelerde rehin tutulan Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) ile Halkın Hukuk Bürosu (HHB) avukatlarının maruz kaldığı baskılara değinildiği basın toplantısında, teker teker söz alan sanatçılar, müzisyenler ve FOMEN emekçileri, herkesi tutsak sanatçı ve avukatlara destek vermeye çağırdı.

sanat-meclisi-iktidarin-bedel-odetme-sucuna-ortak-olmayacagiz-500289-1.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,493AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

İran’dan ‘İngiltere’ye ait ikinci bir tankere alıkonuldu’ iddialarına yalanlama

İran, Hürmüz Boğazı'nda İngiltere'ye ait bir petrol tankerini daha alıkoyduğu yönündeki iddiaları...

Trump ‘Türkiye konusunda önemli hatalar yapıldı’ demişti, senatörlere toplantı davetiyesi gönderdi

ABD Başkanı Donald Trump'ın, Türkiye ve S-400 konusunu görüşmek üzere önde gelen...

Başak Demirtaş: Az önce ziyaretten çıktım, hepinize çok selamları vardı

HDP’nin önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın eşi Başak Demirtaş, Twitter...

Gazze sınırında İsrail saldırısı: 97 yaralı

Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada Filistinlilerin Gazze-İsrail sınırında devam ettikleri Büyük...

İran Devrim Muhafızları: Hürmüz Boğazı’nda bir İngiliz tankerine el koyduk

Hürmüz Boğazı'nda seyir halinde olan İngiliz bayraklı Stena Impero isimli tankerle temas...

Erzincan’da gıda zehirlenmesi şüphesi: 21’i çocuk 56 kişi hastaneye kaldırıldı

Erzincan'da, gıda zehirlenmesi şüphesiyle 21'i çocuk 56 kişi tedavi altına alındı.

Güvenlik soruşturması bahanesiyle görevine son verildi

Şişli Meslek Yüksek Okulunda Mart ayından beri sözleşmeli olarak öğretim görevliliği...

Yapı Kredi Yayınları’ndan Evliyâ Çelebi’ye ‘Kürdistan’ sansürü

Yapı Kredi Yayınları, 17. yüzyılda Evliyâ Çelebi tarafından kaleme alınan 10 ciltlik Evliyâ...

Digiturk ödeme yapmadı, futbol kulüpleri ihtar çekti

İddiaya göre Spor Toto Süper Lig'de mücadele eden futbol kulüpleri, 8 Temmuz'da...

AKP’li belediye başkanı: 30 Ağustos halkı ilgilendiren bir bayram değil

AKP'li Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, diğer bayramların aksine 30 Ağustos'ta...

Sonraki haber