Sanayide çarklar yavaşlayacak
04.09.2018 07:37 EKONOMİ

Ekonomideki çalkantılı ortam sanayideki olumlu beklentilerin hızla düşmesine yol açıyor. İstanbul Sanayi Odası Türkiye İmalat PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) temmuzdaki 49 düzeyinden, ağustos ayında 46.4 düzeyine geriledi. Ağustos sonuçlarında üretim ve yeni siparişlerdeki yavaşlama etkili oldu. Böylece imalat sektöründeki yavaşlama üst üste beşinci ayda da sürdü.

İstanbul alarm veriyor
Türkiye’nin üretimdeki kalbi olan İstanbul’da da durum hızla kötümser bir hal alıyor. İstanbul Sanayi Odası İstanbul İmalat PMI da ağustosta 51 olan temmuz değerinden 46.3 değerine düştü. Böylece PMI, son beş ayda dördüncü kez gerilemiş oldu ve söz konusu gerileme Temmuz 2015’ten bu yana en sert gerileme olarak kayda geçti.

Endeksin 50’nin üstünde olması sektörde iyileşmeyi ifade ederken, 50’nin altında olması ise kötümser beklentilerin çoğaldığını gösteriyor. Böylece Türkiye ve İstanbul’da ortaya çıkan sonuçlar imalat sanayinde yeni siparişlerin azalacağını ve çarkların yavaşlayacağının ön işaretini oluşturdu.

Döviz kuru işleri bozdu
Zorlu talep koşullarının yansıması olarak hem üretim hem de yeni siparişlerdeki ivme kaybı önceki aya göre belirginleşti. Yeni ihracat siparişleri temmuzda olduğu gibi ağustosta da artış gösterdi. Yavaşlayan aktivitenin yansıması olarak istihdam düzeyi ağustosta gerilerken, bu durum istihdamda bir önceki ay kaydedilen genişlemeyi dengeledi. Anekdot temelli bilgiler, zorlu faaliyet koşullarının ve enflasyonist baskılardaki artışın büyük ölçüde Türk Lirası’ndaki zayıflamadan kaynaklandığını gösterdi. Hem girdi maliyetlerinde hem de ürün fiyatlarında anketin başladığı Haziran 2005’ten beri gözlenen en güçlü artışlar kaydedildi.