Anasayfa YAZARLAR Sandıktan ne çıkar?

Sandıktan ne çıkar?

Seçimlere az bir süre kala, insanlar sandığa atacakları oyun rengini bilseler de sandıktan ne çıkacağından emin olamıyorlar.

Yalnızca muhalif kesimlerde değil, iktidar destekçileri arasında bile; “Ne yapar eder sandıktan kendini çıkarır” düşüncesini dillendirenler var. Kimileri sırf bu inançla sandığa gitmiyor ve bugüne kadar da bu inancı pekiştiren epey haber okudular!

Bu kez ne olacak? Sandığa attığınız oy sandıktan çıkabilecek mi? Sonuçlar bir parti lehine manipüle ediliyor mu, yine edilecek mi?

Hafta sonunda, Ankara’da, ODTÜ Mezunlar Derneği’nde, bir grup gazeteci Bilgisayar Mühendisleri Odası’nın (BMO) “SEÇSİS ve Seçim Güvenliği” sunumunu, kafalarında bu sorularla dinlediler.

BMO’nın söylediklerine geçmeden, şimdiye kadar bu köşede “Sandıktan ne çıkar?” konusunda söylediklerimi tekrarlayayım:

  • Bu seçimde en önemli etkenin “mecburiyet” duygusu olacağını, AKP’nin dayattığı kutuplaşmanın muhalefete de yarayacağını, “Aman AKP olmasın” diyenlerin gönülden olmasa da “mecburiyetten” sandığa gidip muhalefete oy vereceğini düşünüyorum.
  • Anketlerden çok kendi gözlemlerine dayanarak akıl yürüten biri olarak, ilk kez bu seçimde, muhalefet lehine anketler yanında, daha önceleri AKP’ye oy verenlerden “Bu kez vermeyeceğiz” ifadelerini duyuyorum.
  • Tıpkı göç mekanizmalarında olduğu gibi, bir partiden bir başka partiye kitlesel seçmen kayması için, “iten” faktörlerle “çeken” faktörlerin birlikte olması gerektiğini, ancak seçmeni AKP’den “iten” çok neden varken, muhalefete “çeken” “mecburiyet”ten başka bir şey olmadığını görüyorum.
  • Bu koşullarda, ana muhalefet partisi CHP, Ankara ve İstanbul gibi büyük şehirleri alırsa; bunun muhalefetin motivasyonu ve memleketin genel siyasi iklimi açısından son derece olumlu olacağı, CHP yönetimi tarafından ise sağa yönelişlerinin doğrulanması olarak sunulacağı kanısındayım.
  • Bütün bunlar göz önüne alındığında, Beyoğlu’nda Alper Taş’la elde edilebilecek bir başarının azımsanamayacak ölçüde sosyalist sola dikkat çekeceğinden de kuşku duymuyorum.

Tabii bu akıl yürütmenin işleyebilmesi için, son derece adaletsiz bir seçim sürecinden sonra, hiç değilse sandıktan oyların atıldığı gibi çıkabilmesi lazım.

BMO’nın 24 Haziran 2018 seçim sonuçları analizi seçim sisteminin çok büyük açıkları olduğunu gösteriyor. Ulaşabildikleri verilerle sistematik bir suiistimal olup olmadığını saptama şansı düşük olan BMO, sistemde çok net açıklar saptayıp bunları YSK’ya, siyasi partilere ve STK’lara iletmiş. Açıkların kapatılmasına dair uygulaması son derece kolay önerileri de sunmuş.

Ne yazık ki, YSK’dan bu uyarı ve önerilerin dikkate alınacağına dair bir geri dönüş yok. Oysa, BMO, 360 bin sandıktan yalnızca 2000 tanesini inceleyerek bulduğu 250 önemli hatanın bir partinin lehine ya da aleyhine olduğunu iddia etmiyor. Genel olarak sistemdeki açıklara işaret ederek, kimsenin sonuçtan kuşku duymayacağı bir seçim için alınması gereken önlemleri sıralıyor.

Benim yukarıdaki gözlemlerime, Erdoğan’ın “Artık anketlere güvenmiyorum”, “Cumhur ittifakının tabanını konsolide edemedik” gibi ifadelerini de ekleyince anlıyorsunuz ki, Saray da sandıktan ne çıkacağı konusunda epey endişeli ve “mutlu son”a ulaşmak için can havliyle çalışıyor!

Her şeye karşın, sistemin denetlenmesi mümkün ve bunu en iyi yapabilecek olan da siyasi partiler. Özellikle CHP, çok daha düzgün çalışan bir seçim takip sistemi ile hataları, suiistimalleri derhal saptayıp müdahale edebilecek potansiyele sahip.

Umalım ki CHP, bu kez BMO’nın önerilerini de dikkate alarak, bunu yapabilsin ve vatandaşların oylarına sahip çıkabilsin!

- Reklam -

SON HABERLER

İsrail’den Gazze’ye hava saldırısı

İsrail güçleri Gazze Şeridi'nden atılan bir roketin bu sabah Tel Aviv'in kuzeyindeki...

Beyoğlu Belediye Başkan Adayı Alper Taş’ın yeni reklamı yayınlandı

CHP'nin Beyoğlu Belediye Başkan Adayı Alper Taş’ın yeni reklam filmi yayımladı.

Trump, Golan Tepeleri’ni İsrail toprağı kabul eden kararnameyi imzaladı

ABD Başkanı Donald Trump, Golan Tepeleri'ni İsrail toprağı kabul eden kararnameyi imzaladı....

AB’den Nike’a para cezası

AB, Nike'ı lisanslı ürünlerinin sınır ötesi satışlarını sınırlandırdığı gerekçesiyle 12.5 milyon avro...

Karlov suikastı davasına yarın devam edilecek

Rusya Federasyonu'nun Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un öldürülmesine ilişkin Fetullah Gülen'in de aralarında...

Çin’de ‘518 milyon yıllık’ binlerce fosil bulundu

Bilim insanları, Çin'in Hubei eyaletinde bir nehir kıyısında yaklaşık 518 milyon yıllık...

Alper Taş aleyhine yalan dolu bildiriler dağıtan provokatörlerin eşkâli belirlendi

CHP Beyoğlu Belediye Başkan Adayı Alper Taş'ın kazanma ihtimali güçlendikçe rakipleri kirli...

CHP: Adaylıklara onay verildi, söylenenler yargısız infaz

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, "Başta AK Parti...

AKP’li Burhan Kuzu sahte bildiri paylaştı, sosyal medya dalga geçti

AKP'li Burhan Kuzu, Halkların Demokratik Partisi (HDP) adına basılan sahte bildiriyi sosyal...

10 soruda sosyal güvenlik sisteminin gelir-gider dengesini kim bozdu?

Dr. Ergün Demir / Dr. Güray Kılıç Her...