Anasayfa YAZARLAR Sandıktan ne çıkar?

Sandıktan ne çıkar?

Seçimlere az bir süre kala, insanlar sandığa atacakları oyun rengini bilseler de sandıktan ne çıkacağından emin olamıyorlar.

Yalnızca muhalif kesimlerde değil, iktidar destekçileri arasında bile; “Ne yapar eder sandıktan kendini çıkarır” düşüncesini dillendirenler var. Kimileri sırf bu inançla sandığa gitmiyor ve bugüne kadar da bu inancı pekiştiren epey haber okudular!

Bu kez ne olacak? Sandığa attığınız oy sandıktan çıkabilecek mi? Sonuçlar bir parti lehine manipüle ediliyor mu, yine edilecek mi?

Hafta sonunda, Ankara’da, ODTÜ Mezunlar Derneği’nde, bir grup gazeteci Bilgisayar Mühendisleri Odası’nın (BMO) “SEÇSİS ve Seçim Güvenliği” sunumunu, kafalarında bu sorularla dinlediler.

BMO’nın söylediklerine geçmeden, şimdiye kadar bu köşede “Sandıktan ne çıkar?” konusunda söylediklerimi tekrarlayayım:

  • Bu seçimde en önemli etkenin “mecburiyet” duygusu olacağını, AKP’nin dayattığı kutuplaşmanın muhalefete de yarayacağını, “Aman AKP olmasın” diyenlerin gönülden olmasa da “mecburiyetten” sandığa gidip muhalefete oy vereceğini düşünüyorum.
  • Anketlerden çok kendi gözlemlerine dayanarak akıl yürüten biri olarak, ilk kez bu seçimde, muhalefet lehine anketler yanında, daha önceleri AKP’ye oy verenlerden “Bu kez vermeyeceğiz” ifadelerini duyuyorum.
  • Tıpkı göç mekanizmalarında olduğu gibi, bir partiden bir başka partiye kitlesel seçmen kayması için, “iten” faktörlerle “çeken” faktörlerin birlikte olması gerektiğini, ancak seçmeni AKP’den “iten” çok neden varken, muhalefete “çeken” “mecburiyet”ten başka bir şey olmadığını görüyorum.
  • Bu koşullarda, ana muhalefet partisi CHP, Ankara ve İstanbul gibi büyük şehirleri alırsa; bunun muhalefetin motivasyonu ve memleketin genel siyasi iklimi açısından son derece olumlu olacağı, CHP yönetimi tarafından ise sağa yönelişlerinin doğrulanması olarak sunulacağı kanısındayım.
  • Bütün bunlar göz önüne alındığında, Beyoğlu’nda Alper Taş’la elde edilebilecek bir başarının azımsanamayacak ölçüde sosyalist sola dikkat çekeceğinden de kuşku duymuyorum.

Tabii bu akıl yürütmenin işleyebilmesi için, son derece adaletsiz bir seçim sürecinden sonra, hiç değilse sandıktan oyların atıldığı gibi çıkabilmesi lazım.

BMO’nın 24 Haziran 2018 seçim sonuçları analizi seçim sisteminin çok büyük açıkları olduğunu gösteriyor. Ulaşabildikleri verilerle sistematik bir suiistimal olup olmadığını saptama şansı düşük olan BMO, sistemde çok net açıklar saptayıp bunları YSK’ya, siyasi partilere ve STK’lara iletmiş. Açıkların kapatılmasına dair uygulaması son derece kolay önerileri de sunmuş.

Ne yazık ki, YSK’dan bu uyarı ve önerilerin dikkate alınacağına dair bir geri dönüş yok. Oysa, BMO, 360 bin sandıktan yalnızca 2000 tanesini inceleyerek bulduğu 250 önemli hatanın bir partinin lehine ya da aleyhine olduğunu iddia etmiyor. Genel olarak sistemdeki açıklara işaret ederek, kimsenin sonuçtan kuşku duymayacağı bir seçim için alınması gereken önlemleri sıralıyor.

Benim yukarıdaki gözlemlerime, Erdoğan’ın “Artık anketlere güvenmiyorum”, “Cumhur ittifakının tabanını konsolide edemedik” gibi ifadelerini de ekleyince anlıyorsunuz ki, Saray da sandıktan ne çıkacağı konusunda epey endişeli ve “mutlu son”a ulaşmak için can havliyle çalışıyor!

Her şeye karşın, sistemin denetlenmesi mümkün ve bunu en iyi yapabilecek olan da siyasi partiler. Özellikle CHP, çok daha düzgün çalışan bir seçim takip sistemi ile hataları, suiistimalleri derhal saptayıp müdahale edebilecek potansiyele sahip.

Umalım ki CHP, bu kez BMO’nın önerilerini de dikkate alarak, bunu yapabilsin ve vatandaşların oylarına sahip çıkabilsin!

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,698AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

İzmir’de Barış Akademisyenleri’ne destek veren 88 kişiye dava açıldı

Aycan Karadağ-Berkay Sağolİzmir’de “Bu suça ortak olmayacağız”...

Bir Bakışta BirGün

Soylu Trabzon'da yaşanan ‘HES faciası’nı yalanladı

Trabzonspor’a Altınordu’dan 2 genç soluk

Trabzonspor, Altınordu forması giyen Salih Kavrazlı ve Atakan Gündüz ile 3 yıllık...

SODEV’den ‘yargı bağımsızlığı’ raporu

Sosyal Demokrasi Vakfı, Türkiye genelinde “Yargı Bağımsızlığı ve Yargıya Güven” isimli anket...

İmamoğlu’na destek şenliği sel felaketi nedeniyle iptal edildi

Kadıköy Yoğurt Parkı'nda bu akşam yapılması planlanan "Şarkılarımız Ekrem İmamoğlu İçin"...

Soylu’dan ‘HES faciası’na yalanlama

Trabzon'un Araklı ilçesinde şiddetli yağış sonrası HES duvarının patlaması sonucu 4 kişi...

Aşkın dilini ‘translate’ ile çözdüler

Denizli’nin Pamukkale ilçesinde yaşayan Ahmet Kara ile internet üzerinden tanıştığı 39 yaşındaki...

Polis saldırısıyla bebeğini kaybeden E.Ö’ye 17 bin tazminat

Recep Tayyip Erdoğan'ın 2010 yılında Dolmabahçe'deki Başbakanlık Ofisi'nde rektörlerle yaptğı görüşmeyi protesto...

Alkollü tank sürücüsünü polis durdurdu

Polonya’da alkol alan bir grup adam tank ile kasaba sokaklarında tur attı....

BM raporu: Kaşıkçı yargısız infazla öldürüldü, sorumlu Suudi Arabistan

BM Raportörü Callamard, açıkladığı Kaşıkçı Raporu'nda, "Kaşıkçı'nın öldürülmesi Suudi Arabistan devletinin sorumlu...

Sonraki haber