Sanıklardan ‘öngöremedik’ iddiası
21.06.2018 09:24 ÇALIŞMA YAŞAMI

Soma’da 301 işçinin hayatını kaybettiği katliamla ilgili davanın 22’inci duruşmasına dün tutuklu sanıkların savunmalarıyla devam edildi. Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmanın ikinci gününde konuşan sanıklar, suçlamaları kabul etmeyerek tedbir aldıklarını, böyle bir olayın yaşanacağını öngöremediklerini iddia etti.

Tutuklu sanıklardan Soma Kömür İşletmeleri AŞ İşletme Müdürü Akın Çelik, 230 sayfalık slayt eşliğinde savunmasını yaptı. Bazı tedbirlerin alındığını, yangın ihtimalini öngöremediğini söyleyen Çelik, şöyle konuştu: “Bu işin böyle olabileceğini düşünemedik. Ben halen ne olduğunu bilmiyorum. Birçoğumuz öngöremedik. Halen de öngörebilmiş değiliz. Metan, çamur yanması veya başka bir şey olması ihtimali olan bir yer değil. Öyle bir nokta ki bunu çözebilmiş değiliz. B panosu metan riski olmayan bir bölge. Kömür yangını riski veya kömür posası riski her ölçüm bölgesinde olabilecek risktir. Fakat biz buna tedbir almıyor değiliz. Alınan tedbirler var.”

‘Göreviniz öngörmek değil mi?’
Bunun üzerine mahkeme başkanı Çelik’e, “Yer altında maden ocağının her yerinde ve her an yangın meydana gelme ihtimali var. ‘Burada yangın çıkmaz’ diye bir kabul mümkün müdür? Yer altında en büyük risk yangındır. Zonguldak’ta banttan çıkan yangın var. Ama siz ‘Burada yangını öngöremedim’ diyorsunuz. Göreviniz bunu öngörmek değil mi?” diye sordu.

Çelik ise çıkan yangını öngöremediğini tekrarladı. Gazetemizin baskıya gittiği saatlerde duruşma sürüyordu. Davadan gelecek hafta karar çıkması bekleniyor.