Anasayfa GÜNCEL Saray'dan İzmir'e 'ödenek' ayrımcılığı

Saray’dan İzmir’e ‘ödenek’ ayrımcılığı

Türkiye genelindeki projelerin 2019 yılı yatırım programında İzmir için ayrılan ödenek tartışma yarattı. Programda, ‘Yüzülebilir Körfez Projesi’ ve Karşıyaka Devlet Hastanesi için 2 Bin TL bütçe ayrıldı. 2018 yılında 21 milyon 500 bin TL bütçe ayıran Halkapınar-Otogar Metro hattı için bu yıl sadece 30 Bin TL ayrılması dikkat çekti.

Resmi gazetede yayınlanan 767 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı ile ‘2019 Yılı Yatırım Programının Kabulü ve Uygulamasına Dair Karar’ yürürlüğe girdi ve Türkiye genelindeki projelerin 2019 yılı yatırım programı açıklandı.

Açıklanan programda İzmir için ayrılan bütçe ise tartışmalara neden oldu. Programda, 4,5 kilometrelik Halkapınar-Otogar Metro hattı için 2018 yılında 21 milyon 500 bin TL bütçe ayıran ve 2019 yılında tamamlanacağını hedefleyen Bakanlık, 2019 yılı için sadece 30 bin TL bütçe ayırdı. Programda İzmir için açıklanan bütçe bununla sınırlı değil.
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, İzmir Büyükşehir Belediyesi ile ortaklaşa yürütülecek ‘Yüzülebilir Körfez Projesi’ kapsamındaki işler ve proje hazırlıkları için bu yıl sadece 2 bin TL ödenek ayırdı. Karşıyaka Devlet Hastanesi için sadece 2 bin TL bütçe ayrılması dikkat çekti.

Atatürk İl Halk Kütüphanesi’nin yapımı için geçen sene 600 bin TL bütçe ayıran Kültür ve Turizm Bakanlığı, bu sene proje için 2 bin TL ödenek verecek.

Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekili Murat Bakan, 2019 Yılı Yatırım Programı’nda İzmir’e ayrılan bütçelerin detaylarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

CHP’li Bakan, “Bir yandan Avrupa’nın kıskandığı IMF’ye borç verebilecek kadar sağlam bir ekonomiye sahip olduğumuz iddia ediliyor. Diğer yanda Damat Bey ‘yapısal reformlardan’ bahsediyor. AKP Genel Başkanı ise, önümüzdeki 3 yıl boyunca kamuda tasarruf ilan ediyor ve ‘zorunlu haller dışında yeni yatırım yok’ diyor. Şirketler konkordato ilan etmiş, üretim durmuş, vatandaş tanzim kuyruklarında… Ama AKP’nin belediye başkan adayları projeler sıralıyor. 2019 Yılı Yatırım Planı’nı incelediğimizde; Saray’ın İzmir’e yönelik yatırımcıklarının İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yatırımlarının yine çok gerisinde kaldığını görüyoruz” diye konuştu.

KÜTÜPHANEYE 2 BİN TL ÖDENEK

Atatürk İl Halk Kütüphanesi’nin yapımı için geçen sene 600 bin TL bütçe ayıran Kültür ve Turizm Bakanlığı, bu sene proje için 2 bin TL ödenek verecek.

Bakanlık; Efes Ören Yeri’nde yapılacak çevre düzenlemesi faaliyetleri için 2 milyon, Kemeraltı ve çevresinde yapılacak restorasyon içinse 5 milyon lira katkı sunacak.

Diyanet İşleri Başkanlığı ise, sadece İzmir Müftülük Hizmet Binası’nın yapımı için 7 milyon 300 bin liralık bütçe ortaya koyuyor.

CHP’li Murat Bakan, “İzmir’deki antik kentler ve ören yerleri kaderine terk edilmiş, Konak’ın göbeğinde Antik Roma Dönemine ait kalıntıların ortaya çıkmasıyla ‘mutlak korunması gerekli alan’ ilan edilen alan sular altında. Tarihi Elektrik Fabrikası, eski Sümerbank Fabrikası’nın bulunduğu alan kaderine terk edildi. Kamu yararına değerlendirilmek üzere İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne devredin dedik, çağrımıza kulak asmadılar. Öylece duruyor bu alanlar. İzmir’in kültürüne, İzmir’in turizmine bir kuruş yok!” ifadelerini kullandı.

‘YÜZÜLEBİLİR KÖRFEZ’ PROJESİNE 2 BİN TL

“Halkapınar-Otogar Metro hattı başka zamana kaldı” kaldı diyen Bakan, “4,5 kilometrelik Halkapınar-Otogar Metro hattı için 2018 yılında 21 milyon 500 bin TL bütçe ayıran ve 2019 yılında tamamlanacağını hedefleyen Bakanlık, 2019 yılı için sadece 30 bin TL bütçe ayırabildi. Projenin bitiş tarihi ise 2023’e kaldı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, İzmir Büyükşehir Belediyesi ile ortaklaşa yürütülecek ‘Yüzülebilir Körfez Projesi’ kapsamındaki işler ve proje hazırlıkları için bu yıl sadece 2 bin TL ödenek ayırdı.

CHP’li Bakan, “AKP Genel Başkanı her gün konuşuyor, her gün İzmir’e çatıyor. Körfez kokuyor diyor, ama İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ‘Yüzülebilir Körfez Projesi’ için 2 bin TL ödenek veriyor! İzmirliler her şeyin farkında, müsterih olsun Tayyip Bey” dedi.

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan

“VAATLER BUHAR OLDU”

İzmir’e 2019 yılı için ayrılan bütçeyi eleştiren CHP’li Bakan sözlerini şöyle sürdürdü:

“AKP’nin adayı her gün İzmirlilere vaatlerde bulunuyor. AKP’nin il başkanı ise ‘AK Parti bugüne kadar İzmir’e verdiği hiçbir sözü havada bırakmadı’ diyor. AKP; ihtiyaçtan, bilimden, doğadan, insandan yoksun sonunda atıl yatırımlara dönen çılgınlıklarla İzmirlilerin karşısına çıkıyor. Ne oldu 697 milyon harcadığınız, şirketlerin ihaleye bile girmediği Kuzey Ege Çandarlı Limanı Projesi? Geçmişte seçim vaadi olarak sunulan projelerin çoğunun esamesi okunmuyor esamesi. Kentsel dönüşüm projeleri, termal turizm merkezleri, çeşitli gençlik ve spor tesisleri, kongre merkezleri, Ege Medeniyetler Müzesi, baraj yatırımları gibi vaatler buhar oldu. İzmir Büyükşehir Belediyesi ve bağlı kuruluşu İZSU Genel Müdürlüğü’nün kente yapacağı toplam yatırım tutarı Saray’ın İzmir’e yönelik vaatlerini de yatırımcıklarını da yine solladı.”

KARŞIYAKA DEVLET HASTANESİ İÇİN DE 2 BİN TL!

Hem yıkım kararı hem yapılması konusu kamuoyunda tartışılan Karşıyaka Devlet Hastanesi’nin yerine yapılması vadedilen 150 yatak kapasiteli, modern ve dijital alt yapıya sahip hastane için 2018 yılında 10 milyon olarak ayrılan bütçe 2019 yılında 2 bin TL olarak belirlendi.

SON HABERLER

İmamoğlu TÜSİAD ile görüştü

CHP İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) başkan adayı Ekrem İmamoğlu, 31 Mart yerel...

Doğa ve insan odaklı çalışacağız

Kardelen Kocatürk Yerel seçimlere bir hafta kala çekişmeli...

IŞİD’e füze yakıtı Türkiye’deki dağıtıcı ve işadamı üzerinden sağlandı

Güney Fransa’nın Picardie bölgesindeki tarlalarda yetişen buğdaydan elde edilen ve gıda sektöründe kullanılan...

Kayyum HDP’nin miting yapacağı caddeyi kazdı

Diyarbakır’ın Hani ilçesinde HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ın katılımıyla miting düzenlenecek...

Sansür sorusuna sansürlü cevap

AKP döneminde eleştirel yayınlarından dolayı bazı televizyon ve gazetelere ağır cezalar verilirken...

Kent iktidara ne yapacak?

Uzunca bir süre, AKP iktidarı öncülüğünde kentlere yapılanları tartıştık. Kentin beton ekonomisinin...

Doçentliğe ‘piyasa’ ayarı

Akademide bir bilinmeze daha kapı aralandı. Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) doçentlik sınavına başvuru...

Müdür yardımcısı kendisi için oy derdine düşmüş: Problem çözülürse AKP’nin oyları artar

Ankara’nın Çankaya ilçesinde bulunan bir Anadolu lisesinin okul müdürü, okuldaki eğitim kalitesini...

Alper Taş: Ak Parti’liler Beyoğlu’nda halktan kopmuş durumda

Yerel seçimlere 9 gün kala CHP Beyoğlu Belediye Başkan Adayı Alper Taş’ın...

CHP Beşiktaş Belediye Başkan Adayı Akpolat: Katılımcı, şeffaf, örnek belediye yaratacağız

Yerelseçim için geri sayım başladı. İstanbul’un en eski ilçelerinden Beşiktaş’ta CHP’nin 37...