Şarbon tehlikesini ciddiye almıyorlar!

UĞUR ŞAHİN

İstanbul açıklarında bir süre bekleyen ve şarbon hastalığı taşıdığı iddia edilen büyükbaş hayvanların tutulduğunun öne sürüldüğü Panama bandıralı Rahmeh adlı gemi, İzmir Çeşme’ye ‘demir attı’. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın “İspanya’ya doğru hareket edecek” dediği ve şu an Çeşme’de bulunan gemiye ilişkin CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, BirGün’e açıklamada bulundu. Sarıbal, “Bakanlık, konuya ilişkin tatmin edici hiçbir açıklama yapmıyor. İzmir Valiliği’nin son açıklaması da konunun ciddiye alınmadığını gösteriyor” dedi.


HAYVANLAR NEREDE BOŞALTILDI?

CHP’li Sarıbal, şunları ifade etti:

“Söz konusu geminin hayvan taşımacılığında kullanıldığı ve 20 Ağustos tarihinde yükünü boşalttığı Bakanlık açıklamasından da anlaşılıyor. Bu geminin getirdiği hayvanlar nerede boşaltıldı? Bu hayvanların sağlıklı olup olmadıkları araştırılmış mıdır? Bir diğer soru; ülkenin şarbon hastalığı nedeniyle panik yaşadığı bir dönemde, bakanlık neden gemide gerekli incelemeleri yapıp kamuoyunu tatmin edecek şekilde, belgeleriyle duyurmadı? İzmir Valiliği açıklamasında Rahmeh isimli geminin yeni yük almak istediğini söylüyor. Hayvan taşımacılığı için tasarlanan bir gemi Çeşme Limanı’ndan ne tür bir yük almaya çalışıyor?”

‘KAMUOYU İLE PAYLAŞILMALI’

Sarıbal, sözlerini şöyle sonlandırdı:

“Tarım ve Orman Bakanlığı’nın, ülkeyi haklı olarak tedirginliğe sevk eden şarbon konusunu ciddiye almadığının göstergesi. Söz konusu geminin getirdiği hayvanların nerede olduğu ve sağlıklı olup olmadıkları, şu anda içinde hayvan olup olmadığı derhal, hiçbir kuşkuya yer bırakmayacak şekilde kamuoyu ile paylaşılmalıdır.”

BİZİ TAKİP EDİN

360,157BeğenilerBeğen
55,851TakipçiTakip Et
1,088,247TakipçiTakip Et
7,974AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL