Sarı Yelekliler yine sokakta: 53 gözaltı

Sarı yelekliler, Paris'te eylemlerinin 9'uncu haftasında yine sokağa çıktı

Fransa’nın başkenti Paris’te sarı yelekliler, bir kez daha sokaklarda gösteri düzenliyor. Polis Sarı Yelekler’in düzenlediği gösteriye biber gazıyla müdahale etti, gözaltı sayısı 53’e çıktı.

Fransa’da akaryakıt zamları ve ekonomik şartların kötüleşmesine tepki olarak kasım ayında başlayan ancak daha sonra Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron yönetimine karşı dönüşen eylemler 9’uncu haftasında da devam ediyor.

Sarı yelekliler, Paris’te yürüyüş düzenleniyor.

Fransa İçişleri Bakanı Christophe Castaner, ‘Sarı Yelekliler’in düzenlediği gösterilere katılanların da şiddet olayları çıkaranlar kadar suçlu olduğunu iddia etti. Protestolar nedeniyle 80 bin güvenlik görevlisinin yer aldığı belirtiliyor.

Yerel saatle 11.00’de Champs-Elysees Caddesi’ne doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüş sırasında polis ve güvenlik güçleri arasında herhangi bir gerginlik yaşanmadı. Sabah sakin olan Champs-Elysees Caddesi ve çevresi öğle saatlerinde karıştı. Caddenin çevresinde polisle eylemciler arasında gerginlik yaşandı. Polis, göstericilere biber gazıyla müdahale etti. Gözaltına alınan gösterici sayısı 53’e yükseldi.

Fotoğraf: İHA

PROTESTOLAR

Fransa’da akaryakıt zamlarına ve ekonomik şartların kötüleşmesine tepki olarak 17 Kasım 2018’de başlayan ancak daha sonra Cumhurbaşkanı Emanuel Macron yönetimine karşı dönüşen eylemler, ülkede son yılların en şiddetli protestosu haline geldi.

Gösterilerde şimdiye kadar 10 kişi hayatını kaybetti, binden fazla kişi yaralandı.

Sarı yeleklilerin eylemlerinde çıkan olaylarda şu ana kadar 5 bin 600 kişi gözaltına alınırken, binden fazla kişiye ise hapis cezası verildi.BİZİ TAKİP EDİN

358,958BeğenilerBeğen
54,839TakipçiTakip Et
1,080,088TakipçiTakip Et
7,388AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL