Anasayfa GÜNCEL Sarıyerliler 'villaların deniz görmesi' için yapılan ağaç kesimine tepki gösterdi

Sarıyerliler ‘villaların deniz görmesi’ için yapılan ağaç kesimine tepki gösterdi

Sarıyerliler geçtiğimiz günlerde Çamlık Parkı’nın yanındaki boş alana inşa edilen villalar deniz manzarası görsün diye ağaçların kesilmesine tepki gösterdi.

Sendika.org’da yer alan habere göre Sarıyer Kent Dayanışması ve Kuzey Ormanları Savunması’nın (KOS) kesilen ağaçların bulunduğu alanın önünde ortak yaptıkları eylemde “Boğaziçi doğal ve tarihi mirastır Yağma yapmak, göz yummak suçtur!” yazılı pankart açıldı. Kireçburnu Çamlık Parkı’nın yok edilmesine karşı yıllarca mücadele veren Sarıyerliler, “Tek bir ağacın kesilmesine bile izin vermeyeceklerini” vurguladı.

“Bir ağaç daha kesildiğinde karşılarında bizi bulacaklar”

Topluluk adına konuşma yapan Hasan Pulat olayla ilgili bilgilendirme yaparak süreci şöyle anlattı:

Kireçburnu Çamlık Parkı’nın yanında yapılan “Lotus Tarabya Konakları” isimli rant/beton projesine boğaz manzarası açmak için yapılan ağaç katliamı, Mahalle sakinleri, Kuzey Ormanları Savunması, Sarıyer Kent Dayanışması olarak protesto ediyoruz. Burada onlarca ağaç kesildi, evimize çivi çaktığımızda haberi olan Boğaziçi İmar ne hikmetse burada ağaçların kesilmesinden haberdar olmamış. Bizim arkadaşlarımızın müdahalesiyle kesimler durdu. Sarıyer Belediyesi de geldi ve kendileriyle konuştu ve kendi yetkisi dışında olduğu için imara yazı yazdı. Bu durumda cüzi miktarda bir para cezası kesecekler. Onların istediği de bu paramızı verelim, ağacı keselim. Manzara açılsın kârımıza kâr katalım istiyorlar. Karda kışta burada olmamızın sebebi rantçılara para babalarına burayı teslim etmeyeceğimizi söylemek içindir. Bilsinler ki bir kere daha sesleniyoruz, buraların ranta açılmasına izin vermeyeceğiz, tek bir ağacı bile kestiklerinde karşılarında bizi bulacaklar. Bugüne kadar nasıl mücadele ettiysek bundan sonrada mücadele etmeye devam edeceğiz.

“Kesilen her ağacın yerine bir ağaç dikeceğiz”

Yıllar önce çay bahçesine dönüştürülerek, ranta açılması planlanan Çamlık Parkı’nın korunmasında yıllarca mücadele veren vatandaşlar da eylemde yer aldı. Parkın korunması mücadelesinde yer alan Süleyman Keskin ise o dönemi hatırlatarak, “Yeniden bir doğa mücadelesi aslında yaşama mücadelesi, çocuklarımıza daha yaşanır bir mahalle bırakma mücadelesiyle karşı karşıyayız. Birlikte yan yana omuz omuza mücadele ettiğimiz bir Çamlık Parkımız vardı. Hepimiz iyi biliyoruz bizler buraya geldiğimizde ranta açılmak istenen, kapatılmak istenen, buraları çay bahçelerine çevirmek istenen bir Çamlık Parkımız vardı. Burada hep birlikte mücadele ederek burası halkındır tabelasını hep birlikte astık. Bu bizim kazanımlarımızdan sadece biriydi. Ancak sermaye saldırmaya devam ediyor. Çocuklarımızın top sahasıydı burası burayı gelip işgal ettiler. Bu kadarı yetmedi Sarıyerlilerin en hassas olduğu alanlardan biri olan alana müdahale ettiler 4 saat gibi bir zamanda onlarca ağacımızı katlettiler. Gerekçesi ne peki? Evet bunun bir cezası var 80 lira 90 lira para ödeyip, her evin karını iki kat artıracakları paraların hesabını yapıyorlar. Ama Sarıyerlilerin kendisi böyle bir katliama asla izin vermeyecek. Gerekirse kapı kapı dolaşacağız, Tek derdimiz buradaki ağaçlar değil. Yine Hacı Osman korusunu da gözlerini rant bürümüş insanlar, burayı da işgal etmeye çalışıyorlar. Orayı da ranta bırakmayacağız, kesilen her ağacın yerine bir ağaç dikeceğiz. Burada mücadele eden çocuklarımız daha yaşanır bir mahallede büyüsün isteyen insanların mücadelesini devam ettireceğiz. Bu mücadeleye büyük emek vermiş sonradan hayatını kaybetmiş Aslan amcayı da burada anıyoruz. Onun ve tüm Sarıyerlilerin mücadelesini büyüteceğiz, çocuklarımıza daha yaşanılır mahalleler bırakmak için bu mücadeleyi devam ettireceğiz” dedi.

Eyleme katılan mahallenin öğretmenlerinden Nihal Yılmaz ise Kireçburnu sakinlerini çağrı yaparak, “Parkları kamusal alanları daha çok kullanarak buraların dışarıdan gelmiş rantçıların değil, ağacını,  doğasını mahallesini seven bizlerin olduğunu göstermemiz gerekiyor. Kamusal alanlarımızın özellikle biz kadınlar ve çocuklarımız açısından daha güvenli ve daha özgür kullanabilmemiz açısından buralara sahip çıkmaz bizler için çok hayati. Ve ancak buraları kullanarak,ortak etkinlikler yaparak buralara sahip çıkabiliriz” ifadelerini kullandı.

Sarıyerliler kesilen ağaçların takipçisi olunacağını ve başka ağaçların kesilmesine izin vermeyeceklerini belirtmeleriyle sona erdi.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,942AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Geride kalanlar

Seçimler de geçti bakalım şimdi nefret tayfa ne yapacak. Son haftalarda artık yurttaşa...

G-20’ye doğru dünya ekonomisi

Küresel kapitalizm 2019’u bedbin bir ruh hali içerisinde geçiriyor. Fazla geriye gitmeye...

Şimdi başlıyor

Sandıklardan umut çıktı. İktidar, demokrasinin kırıntısı olarak elinde tuttuğu sandığı bir YSK tekmesiyle yıkmıştı....

Çarpıtılmış umut

Seçimlerin ardından sevinç içinde sokağa çıkan insanları izlerken içimde nedense tuhaf bir hüzün...

Besteci Aslıhan K

Genç bestecimiz Aslıhan Keçebaşoğlu (24) Sibelius Akademisi’ni kazandı, fakat 6 Temmuz’dan önce burs bulunabilmeli...

Kayıp olarak aranan kişi yakılmış halde bulundu

İzmir'in Bayındır ilçesinde, 6 gün önce kendisinden haber alınamayan Ali Merter Girgin'in (28) yakılmış halde...

Ekrem İmamoğlu’ndan İBB önünde bildiri okuyan personelle ilgili açıklama: Benim hiç kimseye bir kinim yok

23 Haziran'da yapılan İstanbul seçiminde yeniden İBB Belediye Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu, seçim...

İşten çıkarılan Aliağa Belediyesi işçilerinin son hakedişleri ödenmedi

İşten çıkarılan Aliağa Belediyesi işçileri 22 Haziran’da almaları gereken Mayıs ayı hak edişlerini...

“Halkı bilgilendirmek, bilinçlendirmek görevimizdir”

Aydın Karacasu Dereköy Mahallesi'nde jeotermale karşı bilgilendirme toplantısına katılan Aydın Tabip Odası...

Abbasağa Parkı’nı gökkuşağı renklerine boyayanlara faşist saldırı

Her yıl, sanatçı Kazım Koyuncu'nun ölüm yıl dönümünde gerçekleştirilen 'Kazım İsyandır' etkinliği...

Sonraki haber